Reklama

Spod jego ręki wyszły SOK i aquapark. Teraz kolej na halę widowiskowo-sportową

Data:

- Reklama -
Praca nr 3.
Praca nr 3.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej hali sportowo – widowiskowej, która zostanie zbudowana tuż obok stadionu przy ul. Zarzecze, został rozstrzygnięty. Restudio Architektury, czyli propozycja pracowni Rafała Jacaszka, autora projektu Suwalskiego Ośrodka Kultury i aquaparku, zdobyła główną nagrodę w wysokości 12 tys. złotych.

To projekt oznaczony numerem 3 w zestawieniu, które dostępne było m.in. na naszej stronie. Zobacz szczegóły. Członkowie komisji konkursowej uznali, że właśnie ta koncepcja – spośród 5 złożonych do konkursu – spełnia większość założeń. – Sąd konkursowy obradował kilka dni – wspomniała Małgorzata Włoskowska, naczelnik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM w Suwałkach podczas ogłoszenia wyników konkursu we wtorek, 26 lipca.

W komisji zasiadali m.in.: Małgorzata Włoskowska i Wojciech Winnik.
W komisji zasiadali m.in.: Małgorzata Włoskowska i Wojciech Winnik.

Komisja uznała, że ocenie poddane zostaną tylko 4 prace. Praca nr 5, na którą głos oddała większość internautów w naszej sondzie (59 proc.), została wykluczona z konkursu – komisja uznała, że nie spełniała warunków regulaminu.

O wyborze projektu nr 3 zdecydowało kilka czynników – oceniana była m.in. funkcjonalność obiektu. Jak przyznała Włoskowska – główna wadą zwycięskiego projektu jest jego niska atrakcyjność wizualna, jednak wysokie noty zdobył on za układ pomieszczeń. Projekt umożliwia również wprowadzenie koniecznych modyfikacji. Tak łatwo – co podkreśliła naczelnik – zmian nie dałoby się wprowadzić w projekcie nr 1. Mimo wysokiej atrakcyjności wizualnej zdobył on w sumie nieco ponad 55 puntów. Zwycięski zaś – ponad 80. Drugi w kolejności – projekt nr 2 – otrzymał od komisji prawie 69 punktów i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych.

Dane pracowni architektonicznych biorących udział w konkursie były utajnione. Na zdj.: Małgorzata Włoskowska otwiera koperty z informacjami o autorach koncepcji.
Dane pracowni architektonicznych biorących udział w konkursie były utajnione. Na zdj.: Małgorzata Włoskowska otwiera koperty z informacjami o autorach koncepcji.

Laur w konkursie zagwarantował architektom także możliwość wykonania dokumentacji technicznej hali. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk sądzi, że po przeprowadzeniu negocjacji związanych z przeprojektowaniem obiektu umowa z projektantem mogłaby zostać podpisana do 19 sierpnia. Do końca lutego 2017 roku projekt dokumentacji powinien być gotowy. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę miasto będzie aplikowało o środki zewnętrzne do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

hala_konkurs1– Jestem zaskoczony werdyktem – podsumował rozstrzygnięcie konkursu prezydent Suwałk, podkreślając, że zasugerował się opiniami osób, które wysyłały do Ratusza oceny drogą elektroniczną, wskazując głównie projekty nr 1 lub nr 5. Czesław Renkiewicz dodał, że lokalizacja przy Zalewie była jedną z trzech rozpatrywanych przez samorząd. Prezydent przypomniał, że w pierwszej wersji planowano halę na 3 tys. osób. Obiekt miał zostać zlokalizowany w pobliżu SOK-u i aquaparku, jednak teren ten został sprzedany jednej z większych sieci handlowych, która – póki co – wstrzymała się z realizacją swojej inwestycji. – Decyzji o sprzedaży tego terenu dzisiaj bym nie podjął – przyznał prezydent Suwałk. Drugą rozważaną lokalizacją była działka u zbiegu ulic Reja i Pułaskiego – nie jest ona jednak uzbrojona, w całości nie należy też do miasta. Nowa hala powstanie więc przy Zalewie Arkadia, w pobliżu istniejącego stadionu, głównie ze względów ekonomicznych.

Wstępny koszt budowy hali szacowany jest na 17 mln złotych. Obiekt ma służyć sportowcom grającym w siatkówkę, koszykówkę i futsal. Hala spełniać będzie też wymogi PlusLigi, na co zwracał wielokrotnie uwagę Wojciech Winnik ze Ślepska Suwałki, jeden z członków sądu konkursowego.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...

„Razem dla Suwałk” o nowej strefie gospodarczej i torze kartingowym

Konferencja Komitetu "Razem dla Suwałk" odbyła się w czwartek,...