Reklama

Big Band i Galaktyka Andromedy. Wygraj bilety na koncert w OiFP w Białymstoku

Data:

- Reklama -

Lato w operze pożegnamy w rytmie swingu i pod Gwiazdozbiorem Lutni. Koncert Big Bandu Opery i Filharmonii Podlaskiej „Wakacje goodbye” odbędzie się w amfiteatrze OiFP już w niedzielę 28 sierpnia o g. 19.00.

Przewodnikiem po obserwacji nieba przełomu lata i jesieni będzie Andrzej Branicki, astronom z Uniwersytetu w Białymstoku. W zależności od pogody spotkanie z nim odbędzie się przy lunecie ustawionej na tarasie średnim opery w piątek, 26 sierpnia lub w sobotę, 27 sierpnia albo w niedzielę, 28 sierpnia o g. 21.30. Dokładną datę poznamy w przyszłym tygodniu.

Fot. Michał Heller.
Fot. Michał Heller.

Big Band to porywający wokal, pełna obsada instrumentów dętych i rozbudowana sekcja rytmiczna. Wspaniałe brzmienie i zróżnicowany nastrój. W jego repertuarze znajdują się najatrakcyjniejsze utwory amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX i XXI wieku, a wśród nich m.in. przeboje Glenna Millera („Tuxedo Junction”, „Chatanooga Choo Choo, „Little Brown Jug”, „Strings Of Pearls”, „Pensylvannia 6500”, „In The Mood”), Franka Sinatry („Fly Me to the Moon”, „Strangers in The Night”, „You Are The Sunshine of My Life”), Nata King Cole’a.  Zaśpiewają soliści Big Bandu: Marta Wiejak, Bartłomiej Łochnicki oraz Maciej Nerkowski, który poprowadzi koncert. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Andrzej Makal.

Późnym latem i wczesną jesienią jest dużo pogodnych nocy, są one dłuższe niż latem a niebo bardziej przejrzyste. Ukazuje się wówczas ciekawy kawałek nieba nad horyzontem. Mamy szansę zobaczyć Mgławicę Pierścieni, jedną z najbardziej znanych mgławic planetarnych. Leży ona w gwiazdozbiorze Lutni znajdującej się w naszej Galaktyce. Wypatrywać będziemy także Galaktyki Andromedy, zwanej też Wielką Mgławicą w Andromedzie, galaktyki spiralnej, leżącej około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Doskonale widać ją nawet przez małe lornetki. Obserwacje można prowadzić także gołym okiem. Na terenie oddalonym od świateł miasta widoczna jest jako niewielka mgiełka, jednak jej całkowita średnica kątowa przewyższa sześciokrotnie kątowe rozmiary Księżyca.

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na koncert Big Bandu Opery i Filharmonii Podlaskiej „Wakacje goodbye”, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Andromeda była od stuleci inspiracją dla malarzy, pisarzy i kompozytorów. Jaki brzmi cały tytuł obrazu przedstawiającego Andromedę, autorstwa jednego z najbardziej znanych malarzy holenderskich? Odpowiedzi (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...