To efekt wielu starań władz samorządu województwa podlaskiego i licznych rozmów i spotkań ze stroną białoruską. We wtorek, 23 sierpnia prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał dokument zezwalający na bezwizowy wjazd i wyjazd w celach turystycznych na obszar obejmujący Kanał Augustowski po wschodniej stronie granicy.
Źródło: Wrota Podlasia
Chodzi o przejścia Lesnaja-Rudawka i Bruzgi-Kuźnica Białostocka. – Olbrzymi krok został już wykonany, ale teraz należy umiejętnie to wykorzystać poprzez poprawę infrastruktury, żeby przygotować to – o czym jestem przekonany – na wielokrotnie większy ruch graniczny – mówi Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
W czerwcu ubiegłego roku ruch bezwizowy wprowadzono na terenie Puszczy Białowieskiej.
O konieczności wprowadzenia podobnego ruchu bezwizowego dla turystów chcących zwiedzić Kanał Augustowski po obu stronach granicy tylko w tym roku dwukrotnie już rozmawiali Marszałek Jerzy Leszczyński i Bogdan Dyjuk, samorządowcy gmin związanych z Kanałem Augustowskim z przedstawicielami administracji samorządowej i rządowej Białorusi, w tym z Gubernatorem Obwodu Grodzieńskiego Władimirem Krawcowem i wiceministrem turystyki Białorusi.
– Bardzo nam zależało, żeby po Puszczy Białowieskiej i w drugim, bardzo atrakcyjnie turystycznie miejscu, uruchomić ruch bezwizowy, rozszerzając funkcjonujące obecnie przejście wodne na śluzie Kurzyniec o przejście rowerowe i piesze. A żeby to przejście nie było przejściem martwym i cieszyło się jak największym zainteresowaniem, samorząd województwa podlaskiego podjął decyzję o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi augustowskiemu na poprawę drogi Płaska-Rudawka – podkreśla Bogdan Dyjuk. – Przez powiat augustowski już została wyremontowana droga od Przewięzi do Mikaszówki.
Zarząd Województwa podjął uchwałę, żeby droga do przyszłego przejścia miała status drogi wojewódzkiej. Jest już pozytywna opinia MSWiA i wkrótce Sejmik będzie podejmował decyzję o przejęciu tej drogi w zasób dróg wojewódzkich. Jak podkreśla Bogdan Dyjuk, umożliwi to rozbudowę całej infrastruktury: połączenie szlaku rowerowego Polski Wschodniej Green Velo z miejscowości Mikaszówka do przejścia w Rudawce przez śluzę Kurzyniec, skąd połączy się z trasą rowerową biegnącą wzdłuż kanału augustowskiego po stronie białoruskiej aż do Niemna a stamtąd – jak strona białoruska wskazuje – wzdłuż Niemna do Druskiennik. Jest to więc nie tylko kwestia samego ruchu granicznego, ale i budowa faktycznej magistrali rowerowej łączącej szlak rowerowy Polski Wschodniej z Białorusią i Litwą.
Dokument o ruchu bezwizowym na razie ma obowiązywać do końca 2017 r. z możliwością jego przedłużenia. Wejdzie w życie dwa miesiące od jego opublikowania.