Reklama

Kanał Augustowski bez wiz po obu stronach granicy. Nawet do pięciu dni

Data:

- Reklama -

To efekt wielu starań władz samorządu województwa podlaskiego i licznych rozmów i spotkań ze stroną białoruską. We wtorek, 23 sierpnia prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał dokument zezwalający na bezwizowy wjazd i wyjazd w celach turystycznych na obszar obejmujący Kanał Augustowski po wschodniej stronie granicy.

Źródło: Wrota Podlasia

Chodzi o przejścia Lesnaja-Rudawka i Bruzgi-Kuźnica Białostocka. – Olbrzymi krok został już wykonany, ale teraz należy umiejętnie to wykorzystać poprzez poprawę infrastruktury, żeby przygotować to – o czym jestem przekonany – na wielokrotnie większy ruch graniczny – mówi Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

W czerwcu ubiegłego roku ruch bezwizowy wprowadzono na terenie Puszczy Białowieskiej.

O konieczności wprowadzenia podobnego ruchu bezwizowego dla turystów chcących zwiedzić Kanał Augustowski po obu stronach granicy tylko w tym roku dwukrotnie już rozmawiali Marszałek Jerzy Leszczyński i Bogdan Dyjuk, samorządowcy gmin związanych z Kanałem Augustowskim z przedstawicielami administracji samorządowej i rządowej Białorusi, w tym z Gubernatorem Obwodu Grodzieńskiego Władimirem Krawcowem i wiceministrem turystyki Białorusi.

– Bardzo nam zależało, żeby po Puszczy Białowieskiej i w drugim, bardzo atrakcyjnie turystycznie miejscu, uruchomić ruch bezwizowy, rozszerzając funkcjonujące obecnie przejście wodne na śluzie Kurzyniec o przejście rowerowe i piesze. A żeby to przejście nie było przejściem martwym i cieszyło się jak największym zainteresowaniem, samorząd województwa podlaskiego podjął decyzję o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi augustowskiemu na poprawę drogi Płaska-Rudawka  – podkreśla Bogdan Dyjuk.  – Przez powiat augustowski już została wyremontowana droga od Przewięzi do Mikaszówki.

Zarząd Województwa podjął uchwałę, żeby droga do przyszłego przejścia miała status drogi wojewódzkiej. Jest już pozytywna opinia MSWiA i wkrótce Sejmik będzie podejmował decyzję o przejęciu tej drogi w zasób dróg wojewódzkich. Jak podkreśla Bogdan Dyjuk, umożliwi to rozbudowę całej infrastruktury: połączenie szlaku rowerowego Polski Wschodniej Green Velo z miejscowości Mikaszówka do przejścia w Rudawce przez śluzę Kurzyniec, skąd połączy się z trasą rowerową biegnącą wzdłuż kanału augustowskiego po stronie białoruskiej aż do Niemna a stamtąd – jak strona białoruska wskazuje – wzdłuż Niemna do Druskiennik. Jest to więc nie tylko kwestia samego ruchu granicznego, ale i budowa faktycznej magistrali rowerowej łączącej szlak rowerowy Polski Wschodniej z Białorusią i Litwą.

Dokument o ruchu bezwizowym na razie ma obowiązywać do końca 2017 r. z możliwością jego przedłużenia. Wejdzie w życie dwa miesiące od jego opublikowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

W Augustowie powstanie nowy mural. Miasto ogłosiło konkurs

W związku z obchodami 200-lecia Kanału Augustowskiego, Urząd Miejski...

Moje miejsca – Suwalszczyzna. Przewodnik osobisty

Przypatrując się ofercie gospodarstw agroturystycznych można zauważyć, że dużą...