Reklama

Lato w Budzie Ruskiej dobiega końca. Wybierz się nad Bajkał i na Syberię

Data:

- Reklama -

Reporter Wojciech Górecki był jednym z ostatnich gości Galerii Fotografii u Piotra Malczewskiego w Budzie Ruskiej. W programie letnich spotkań zostało jeszcze kilka pokazów fotografii połączonych z opowieścią gospodarza m.in. o pustyni Gobi, Bajkale i Czarnej Hańczy.

Spotkanie z Wojciechem Góreckim odbyło się w Budzie Ruskiej w sobotę, 20 sierpnia. Dzień później w gospodarstwie Agnieszki i Piotra Malczewskich pojawił się Dariusz Fedor. Obie rozmowy prowadzone przez Piotra Brysacza z białostockiej Fundacji „Sąsiedzi”, jak też spotkania wcześniejsze, miały wspólny wątek. Cykl „Patrząc na Wschód” to rozmowy wokół wypraw reporterskich m.in. na Syberię, Kaukaz, do Gruzji, Abchazji.

Wojciech Górecki Kaukaz odwiedza od 25 lat. Jak twierdzi – to, co miał powiedzieć o Kaukazie, zawarł w swoich książkach. – Kaukaz to Kaukaz, osobny byt, charakteryzujący się wielkim zróżnicowaniem, a jednocześnie można tam zauważyć tam wiele wspólnego – nawet do 80 proc. wierzeń jest wspólnych dla wszystkich ludów – zaznaczył podczas spotkania w Budzie Ruskiej Wojciech Górecki. Autor „Planety Kaukaz” w krajach byłego Związku Radzieckiego ma wielu znajomych, przyjaciół, ulubione miejsca, restauracje i fryzjera, u którego strzyże się od 10 lat. Wraca tam ze względu na ludzi. O krajach, do których podróżuje, może powiedzieć wiele, choć twierdzi, że świat jest obecnie zbyt skomplikowany, by reporter mógł znać się na wszystkim i pisać o wszystkim. Epoka Ryszarda Kapuścińskiego minęła bezpowrotnie. Wojciech Górecki, w swojej zawodowej historii dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej” i „Życia Warszawy”, pracuje obecnie w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Tego lata w Budzie Ruskiej odbędzie się jeszcze kilka spotkań – pokazów fotografii Piotra Malczewskiego: 23.08. (wtorek) – Żaglowozami przez pustynię Gobi, 25.08. (czwartek) – Bajkał zimą – wędrówka z sankami, 27.08. (sobota) – Wigry i Czarna Hańcza – w tym roku drukiem ukazał się najnowszy album fotograficzny autorstwa P. Malczewskiego „Kraina Czarnej Hańczy”, 30.08. (wtorek) – Syberia. Magiczny Bajkał. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 20.00. Wstęp: 7 zł.

Tegoroczne spotkania z książką odbyły się dzięki wsparciu: organizatorów – Galerii Fotografii w Budzie Ruskiej i Fundacji „Sąsiedzi” oraz gminy Krasnopol i firmy „Matrix”.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Paśny Buriat i raczkowska Palinocka z nominacjami do tytułów Ambasadora Wschodu

Najwięcej nominacji w tegorocznej edycji konkurs Ambasador Wschodu przyznano...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...