Reklama

Nowy sezon w Operze – będzie „Doktor Żywago”, „Zemsta nietoperza” i „Cyganeria”

Data:

- Reklama -

O programie wydarzeń zaplanowanych w nowym sezonie artystycznym 2016/17 Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Polskiej – Europejskiego Centrum Sztuki oraz Paweł Kotla, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent orkiestry.

Na zdj. Damian Tanajewski, fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.
Na zdj. Damian Tanajewski, fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.

Damian Tanajewski:

Sezon symfoniczny 2016/17 rozpoczniemy VI Ogólnopolskim Konkursem Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, unikalnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju, porównywalnym jedynie z Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Konkurs ten jest wspaniałą możliwością prezentacji i promocji młodych polskich dyrygentów rozpoczynających karierę artystyczną, co potwierdzają sukcesy dotychczasowych laureatów.

– W połowie września na scenę przy Odeskiej 1 powróci „Czarodziejski flet”, jedna z najpopularniejszych i najbardziej tajemniczych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta – mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Gramy ją od 16 września do 16 października. W partiach solowych występują: Iwona Sobotka, Maria Rozynek-Banaszak, Robert Gierlach, Remigiusz Łukomski, Aleksander Kunach. To uniwersalna, przemawiająca językiem baśni opowieść o walce dobra i zła. Zapraszamy na przedstawienia zarówno dorosłych jak i młodzież, dla której dedykujemy spektakle szkolne oraz całe rodziny, którym – z myślą o niecierpliwych najmłodszych – proponujemy spektakle familijne, czyli skróconą do półtorej godziny wersję opery.

Fot. Niebywałe Suwałki.
Fot. Niebywałe Suwałki.

Od 21 października do 6 listopada odbędzie się 8 przedstawień „Carmen” Georges’a Bizeta z dwiema znakomitymi solistkami: Agnieszką Rehlis i, po raz pierwszy, Iryną Żytyńską.

Od października zapraszamy na nowy sezon transmisji  bajecznych przedstawień nowojorskiej Metropolitan Opera – największej i najsłynniejszej sceny operowej świata. W Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie to drugi sezon transmisji: jesteśmy  pierwszym w Polsce teatrem operowym, który zdecydował się na te transmisje i jedynym na Podlasiu. Nasze doświadczenie z ubiegłego sezonu pokazuje, że okazały się one artystycznym i frekwencyjnym sukcesem.

W październiku 2016 roku ruszą castingi do musicalu „Doktor Żywago” Lucy Simon, którego premierę planujemy 15 września 2017 roku.

Kiedy składałem Państwu życzenia noworoczne na rok 2016 obiecywałem, że będzie to czas spełniania marzeń. Spełnieniem jednego z nich będzie niezwykły koncert „Czas Honoru” z muzyką Bartosza Chajdeckiego, która – na równi z losami polskich bohaterów czasów II wojny światowej- przyciągnęła przed ekrany dziesiątki tysięcy widzów. W 2015 roku Warszawiacy usłyszeli piosenki z „Czasu honoru” podczas koncertu z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania na Placu Krasińskich w Warszawie. W Białymstoku 11 listopada wykona je nasza wspaniała Orkiestra Symfoniczna OiFP z towarzyszeniem Chóru OiFP.

Na premierę „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa zapraszam 9 grudnia. Ta propozycja wprawi Państwa w szampański humor przez czas karnawału. Propozycja zapowiada się kusząco dzięki reżyserii Andrzeja Bubienia, kierownictwu muzycznemu Grzegorza Berniaka, choreografii Jarosława Stańka, świetnej obsadzie, w której usłyszymy m.in.: Rafała Bartmińskiego, Ewę Vesin, Katarzynę Trylnik, Ryszarda Dolińskiego i Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz zobaczymy cudowne rozwiązania multimedialne realizowane przy pełnym wykorzystaniu możliwości technicznych naszej sceny.

Najmłodszych zapraszamy na bajki: Adonis, Pinokio oraz na kolejną grudniową odsłonę „Dziadka do orzechów”.

Przy okazji Sylwestra wrócimy w tym roku do tradycji stworzonej kiedyś przez filharmonię, a później kontynuowanej przez operę, czyli do Galowego Koncertu Sylwestrowego z udziałem wspaniałych gwiazd: m.in. Damiana Aleksandra, Edyty Krzemień Marty Wiejak. Będzie to podróż przez Paryż, Rzym, Nowy Jork wraz z operą, musicalem i piosenką.

Obchody Jubileuszu 10-lecia Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zakończy 13 stycznia 2017 roku koncertem pod dyrekcją Violetty Bieleckiej, podczas którego usłyszymy m.in. Mszę gospel Roberta Raya.

W marcu planujemy kolejną premierę: fantastyczną „Cyganerię” Giacoma Pucciniego. Sezon żegnać będziemy ognistą „Carmen” oraz pierwszym Międzynarodowym Konkursem Organowym, który – mam nadzieję – wypromuje i muzykę organową i organy naszej opery, jedne z najwspanialszych w Polsce. Lato – już po raz szósty – powitamy Festiwalem Halfway.

OiFP_koncert_organowy_13Paweł Kotla, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Polskiej – Europejskiego Centrum Sztuki o nowym sezonie artystycznym 2016/17:

Cieszymy się, że opera i musical spotkały się z tak niezwykle entuzjastycznym przyjęciem na Podlasiu. Dlatego wśród naszych propozycji w tym sezonie znajdą się m.in. jesienne wznowienia oper „Czarodziejski flet” Mozarta i „Carmen” Bizeta, ale także premiera „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa w grudniu i „Cyganerii” Giacomo Pucciniego w marcu. Młodszym słuchaczom zaproponujemy premierę „Kota w butach” Hanny Januszewskiej.

Chcemy, żeby nasz sezon koncertowy przy ulicy Podleśnej nie odbiegał częstotliwością i jakością wydarzeń od innych filharmonii w Polsce. Wprowadzamy do niego kilka nowych pomysłów repertuarowych i oprócz koncertów symfonicznych i oratoryjnych naszej orkiestry i chóru chcemy Państwu zaproponować w piątkowe wieczory nowe propozycje. Będzie to przede wszystkim seria występów zespołów gościnnych, w której już 30 września zobaczymy doskonały Chór Polskiego Radia z Krakowa w programie symfonicznym opracowanym na głosy chóralne. Drugą propozycją będzie rozpoczęty przez nas już w ostatnim sezonie cykl „KoncertMistrzowie świata”, czyli spotkania najwybitniejszych filharmoników świata z artystami Opery i Filharmonii Podlaskiej i z białostocką publicznością, ciekawe – mamy nadzieję – dla obu stron.

Uzupełnieniem tego będzie trzecia seria, którą nazwaliśmy „Camerata+”. Będzie to seria o szczególnym charakterze. Planujemy, żeby podczas tych koncertów muzycy naszej orkiestry, działający w zespołach kameralnych, mogli dzielić się z Państwem radością muzykowania z najlepszymi gościnnymi artystami światowych estrad takimi jak amerykański altowiolista Paul Cortese (już 14 października) i doskonała węgierska śpiewaczka Andrea Szanto (2 grudnia).

Jesteśmy dumni, że zaproszenie do poprowadzenia koncertu z naszą orkiestrą 18 listopada przyjął świętujący w tym roku swoje 80. urodziny Jerzy Maksymiuk, Honorowy Obywatel Białegostoku.

Wśród naszych solistów znajdzie się wyjątkowo wielu zwycięzców i laureatów polskich i światowych konkursów: Szymon Nehring (Chopina w Warszawie), Agata Szymczewska (Wieniawskiego w Poznaniu), Valentina Igoshina (Rachmaninowa w Moskwie), Aleksandra Li (skrzypcowego w Toruniu), Yoon Kyung Shin (Svirel w Słowenii) i Ines Issel Burzyńska (Lipińskiego i Wieniawskiego w Lublinie).

Świętując w tym roku rocznice Henryka Sienkiewicza i Feliksa Nowowiejskiego sezon otworzymy 23 września oratorium „Quo Vadis” wraz z Chórem OiFP – wykonania tego dzieła w Poznaniu i Berlinie spotkały się z gorącym przyjęciem krytyki i publiczności. Planujemy uczcić także rocznice Aleksandra Tansmana, Ludwika Zamenhofa i Ludwiga van Beethovena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...