Reklama

„Oj Wiosna Ty Wiosna” na Suwalszczyźnie po raz jedenasty

Data:

- Reklama -

Jest taka pieśń o pracy na roli i cyklach życia. Jej tytuł stał się nazwą wydarzenia, również cyklicznego, odbywającego się latem na Suwalszczyźnie. Podczas XI Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Tradycją Inspirowanej „Oj Wiosna ty Wiosna” śpiewu będzie sporo, będzie też taniec, film i poznawanie tego, co lokalne i trochę już zapomniane.

„Oj Wiosna Ty Wiosna” tym razem rozlokuje się w Kuklach i Berżnikach. To właśnie w tych miejscach mistrzowie tradycji i przedstawiciele młodszego pokolenia postarają się znaleźć wspólny język za pośrednictwem pieśni, muzyki, tańca. Festiwal w swojej historii odbywał się w wielu miejscach na Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie. W 2014 roku powędrował dalej – do śpiewaków z Długołęki i Guz, muzyków i śpiewaków z okolic Kętrzyna, skrzypków z okolic Dobrzyniewa, ale na chwilę powrócił i do nas – do Raczek.

Festiwal „Oj Wiosna Ty Wiosna” w tym roku odbędzie się w terminie 5–7 sierpnia. W piątek, 5 sierpnia w Kuklach jego uczestnicy o godz. 16.00 wezmą udział w pokazie filmowym (Wymierne Archiwum Filmowe), a następnie – o godz. 17.00 w warsztatach śpiewu z udziałem śpiewaków z zespołu Turgielanka z Turgieli na Litwie. O godz. 19.00 odbędą się warsztaty taneczne, które poprowadzą Gustaw Juzala i Jan Kłoczko.

W sobotę poznawanie tradycji nastąpi już od rana. O godz. 10.00 na warsztaty śpiewu zaproszą: Marcin Lićwinko, Gustaw Juzala, Weronika Zubowicz, Stanisław Skindzier oraz śpiewaczki z zespołu Turgielanka. O 12.00 nadejdzie czas warsztatów instrumentalnych (skrzypce, harmonia, suka biłgorajska, bębenek, basy) – Zdzisław Marczuk z uczennicami, Mieczysław Pachutko, Krzysztof i Marta Butryn, Piotr Fiedorowicz, Paweł Luto. O godz. 16.00 odbędą się warsztaty taneczne – Gustaw Juzala, Jan Kłoczko, a o godz. 19.00 – koncert (grupy warsztatowe – śpiew, instrumenty; zespół Turgielanka; Szkoła Suki Biłgorajskiej – pieśni i melodie z Roztocza Zachodniego) i potańcówka pod gwiazdami – zagrają: Kapela Zdzisława Marczuka, Kapela Butrynów, Kapela Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Festiwalowa.

Wydarzenie warsztatowe zakończy w niedzielę, 7 sierpnia w kościele w Berżnikach o godz. 11.00 koncert zespołu Turgielanka (podczas Mszy Świętej),. O godz. 14.00 odbędą się jeszcze warsztaty śpiewu dla zaawansowanych.

Spotkania warsztatowe w Kuklach odbywać się będą w budynku szkoły podstawowej. Więcej informacji na stronie organizatora – Stowarzyszenia KRUSZNIA.

wiosna_2016_program_popr2

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...

Powstaną kolejne boiska i siłownie pod chmurką

Miejsca do uprawiania sportu i rekreacji powstaną w Berżnikach...

Luxtorpeda – mocne granie, ważne przesłanie

Luxtorpeda - pochodząca z czasów II Rzeczypospolitej - długo...
%d bloggers like this: