Uniknij niespodzianek. Jak przygotować się do wycieczki na bliski wschód?

Wybierając się do jednego z krajów Bliskiego Wschodu, warto sprawdzić, jakie zwyczaje i prawa funkcjonują w obrębie tych państw. Gdy bilet last minute został już wykupiony, należy zatroszczyć się o wyrobienie wizy oraz poznanie istotnych zakazów dotyczących turystów.

Co zrobić przy wjeździe?

W przypadku prawie wszystkich państw po przybyciu należy okazać kompletne dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy oraz zgłosić ilość wwożonej gotówki.

Główną religią w krajach bliskiego wschodu jest islam. Religia ma tam realny wpływ na regulowanie norm prawnych. Państwa ograniczają przewóz elementów nieodpowiadających zasadom Koranu. Za posiadanie przedmiotów niezgodnych z prawem grozi grzywna i zakaz wjazdu wraz ze wpisem na czarną listę. Bardzo surowo traktowane są osoby przewożące środki odurzające lub mogące za takie uchodzić. Należy zwrócić szczególną uwagę na udokumentowanie i odpowiednie zabezpieczenie lekarstw w bagażu. Relanium, czy Validol w kilku krajach uznane są za narkotyk. Za ich przewóz bez odpowiedniej recepty można trafić do więzienia. Warto dowiedzieć się nie tylko na temat tego, co można wwieźć do kraju, ale również, które pamiątki możemy ze sobą zabrać.

Zakup pamiątek

W Turcji i Azerbejdżanie wprowadzone są zaostrzone przepisy dotyczące wywozu pamiątek. Nie ma możliwości wyjazdu z niczym, co przejawia wartość historyczną lub budzi wątpliwości. Opuszczając Azerbejdżan, należy przedstawić certyfikaty Ministerstwa Kultury oraz paragony udowadniające zakup pamiątek. Szczególnie prześwietlane są dokumenty dotyczące dywanów, dzieł artystycznych, biżuterii oraz zakupów dokonanych w antykwariatach. Wprowadzony jest również zakaz wywożenia cennego kawioru, czyli ikry ryb uznawanej za przysmak w restauracjach europejskich. Każda z osób może przewieźć w bagażu podręcznym jedynie 0,125 kg produktu.

Terroryzm i szpiegowanie

Odwiedzając obcy kraj, trzeba żyć w zgodzie z istniejącymi tam zasadami. Przede wszystkim zachować jak największą neutralność. Nie wypowiadać się na tematy delikatne i nie przewozić rzeczy, które mogłyby sprowadzić na nas podejrzenie o terroryzm. Na granicach przeprowadzana jest pod tym kontem szczególna kontrola. Do Iraku nie wwieziemy nawet produktów spożywczych, nie wspominając o broni czy środkach wybuchowych. Kolejnym podejrzeniem, które może być wysnute w stosunku do turysty, jest szpiegostwo. Nie należy robić zdjęć obcym osobom na ulicy. Fotografowanie kobiet w krajach islamskich ociera się o niemoralność. Chcąc sportretować mężczyznę, powinniśmy zapytać wcześniej o pozwolenie. Najbardziej niebezpieczne jest fotografowanie i filmowanie obiektów wojskowych, lotnisk oraz budynków służby publicznej.

Pamiętaj!

Udając się do obcego kraju, warto zasięgnąć wiedzy. Aresztowanie na zagranicznym lotnisku może być bardzo traumatycznym przeżyciem, przed którym warto się ustrzec. Szczególnie dokładnie należy sprawdzać zasady przekraczania granicy w państwach, gdzie nie ma polskich placówek dyplomatycznych między innymi w Iraku, czy Jemenie.

Po więcej ciekawostek dotyczących podróży zapraszamy na portal najtanszylot.pl

Dodaj komentarz