Reklama

Czy RPP będzie wciąż optymistyczna?

Data:

- Reklama -

Pogorszenie nastrojów po słabych danych z USA. Złoty stabilny do euro i mocniejszy do dolara w wyniku wzrostu EURUSD. Rynek długu mocniejszy globalnie, rentowność krajowej 10-latki na poziomie sprzed aukcji. Dzisiaj decyzja RPP, wieczorem Beżowa Księga Fed.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wtorkowa sesja przyniosła – tak jak poniedziałkowa – całkiem wyraźne spadki rentowności europejskich obligacji. Po finalnych indeksach PMI dla usług opublikowanych dla Niemiec i strefy euro na początku tygodnia, wczoraj poznaliśmy również gorsze od prognoz zamówienia z przemysłu za lipiec z największej gospodarki Europy. Mógł to być kolejny czynnik wzmacniający oczekiwania inwestorów przed jutrzejszą decyzją EBC.

Kursy walut długo były relatywnie stabilne i dopiero popołudniowe dane z USA o znacznie gorszym od oczekiwań indeksie ISM dla usług za sierpień osłabiły amerykańską walutę na globalnym rynku. Spadek do najniższego poziomu od lutego 2010 miał również negatywny wpływ na ceny akcji i był dodatkowym wsparciem dla obligacji. Po wczorajszych słabych danych o zamówieniach przemysłowych w Niemczech, dzisiaj w dół rozczarowały informacje o produkcji przemysłowej za sierpień w tym kraju. Rozczarowujące dane z niemieckiego przemysłu mogą mieć ujemne przełożenia na polski przemysł i eksport.

Kurs EURUSD wzrósł wczoraj do 1,124, do czego w głównym stopniu przyczyniły się gorsze od konsensusu dane z USA. Kurs pozostał poniżej 1,125 ale sytuacja ta może się zmienić już w najbliższych dniach. Wieczorem opublikowana zostanie Beżowa Księga Fed i ocena kondycji amerykańskiej gospodarki przez bankierów centralnych może zainicjować kolejny wyraźniejszy ruch EURUSD. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie jednak decyzja EBC i to ona może przesądzić gdzie kurs będzie przynajmniej na koniec piątkowej sesji.

Kurs EURPLN spadł w trakcie dnia do 4,326, ale na koniec dnia złoty oddał część umocnienia. USDPLN długo wahał się wczoraj w przedziale 3,88-3,90, ale dzięki słabym danym z USA skończył dzień tuż powyżej 3,85. EURPLN waha się poniżej lokalnego szczytu na ok. 4,40 z zeszłego tygodnia i czeka na silniejszy impuls, który mógłby wyznaczyć kierunkowy ruch. Dzisiejsza decyzja RPP nie będzie raczej takim wydarzeniem, ale wynik posiedzenia EBC czy decyzja Moody’s mają potencjał do tego by mieć trwalszy wpływ na notowania złotego.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności obligacji spadły znacząco (głównie na środku i długim końcu krzywej) w ślad za umocnieniem odnotowanym za granicą. Rentowność polskiej 10-latki obniżyła się do poziomu obserwowanego przed zeszłotygodniową aukcją (ok. 2,78%) co oznacza, że rynek odrobił ostatnie straty wynikające m.in. ze spekulacji, że Moody’s może zdecydować o obniżeniu Polsce ratingu na koniec tego tygodnia oraz z ruchu przedaukcyjego. Obie krzywe się spłaszczyły, zawęziły się asset swap spready (do poniżej 60 pb dla sektora 10L), a także spread wobec Bundów (do poniżej 290 pb). Przed nami wciąż dwa najważniejsze lokalne wydarzenia tygodnia. Dziś RPP ogłosi decyzję ws. stóp procentowych, ale nie sądzimy, by wynik posiedzenia miał istotny wpływ na polski rynek. W piątek, decyzję ws. ratingu Polski ogłosi Moody’s. Dynamika polskiego rynku obligacji z ostatnich dni pokazuje jednak, że nawet w przypadku obniżenia ratingu (czego się nie spodziewamy), osłabienie nie powinno być trwałe i prawdopodobnie zostanie wykorzystane do zakupów (podobnie zresztą było w styczniu gdy rating obniżył S&P).

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, powiedziała wczoraj, że wg resortu w sierpniu stopa bezrobocia spadła do 8,5% z 8,6% w lipcu. Dodała, że na koniec minionego miesiąca zarejestrowanych było 1,35 mln bezrobotnych. Po danych z Ministerstwa zrewidowaliśmy naszą prognozę z 8,4% na 8,5%. Wiceminister Stanisław Szwed powiedział, że we wrześniu możemy jeszcze zanotować delikatny spadek bezrobocia lub stabilizację. Dodał, że na koniec roku resort oczekuje stopy bezrobocia poniżej 9%.

Dzisiaj odbywa się posiedzenie decyzyjne RPP. Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych, ale na konferencji prasowej chętnie usłyszelibyśmy, co członkowie RPP mają do powiedzenia na temat ostatnich danych o PKB. Przypominamy, że polscy bankierzy centralni uważali spowolnienie do 3,0% r/r w I kw. za przejściowe a projekcję NBP (3,2% w 2016 i 3,5% w 2017) za pesymistyczną. Według nas, słabe dane z gospodarki powinny spowodować ewolucję postawy członków RPP. Innym ciekawym wątkiem mogą być kolejne informacje nt. powodów rezygnacji z funkcji członka RPP przez Marka Chrzanowskiego, przedstawione być może przez samego zainteresowanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowy program sprzedaży działek budowlanych ma przyciągnąć do Suwałk nowych mieszkańców

W Suwałkach trwają intensywne prace nad wprowadzeniem programu sprzedaży...

Kiedy remont suwalskiego dworca? PKP twierdzi, że opóźniał… konserwator

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, otrzymał odpowiedź na swoje pismo...

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...