Reklama

Na co można wydać 23 mln złotych? Wywiad z Jarosławem Rżanym z Suwalsko-Sejneńskiej Lokalnej Grupy Działania

Data:

- Reklama -

Suwalsko-Sejneńska Lokalna Grupa Działania w najbliższej perspektywie finansowej będzie działać na terenie, na którym mieszka około 60 tys. osób. Dzięki 23 milionom złotych w gminach Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Suwałki, Szypliszki, Rutka-Tartak, Nowinka, Wiżajny, Puńsk, Giby, Krasnopol, Sejny oraz w mieście Sejny zostanie zrealizowanych wiele cennych dla społeczności i przedsiębiorców inicjatyw.

Z Jarosławem Rżanym rozmawiała Iwona Danilewicz.

Iwona Danilewicz: Suwalsko-Sejneńska Lokalna Grupa Działania to nowo powstałe stowarzyszenie. Czym dokładnie będzie się zajmować?

Jarosław Rżany: Suwalsko-Sejneńska Lokalna Grup Działania jest podmiotem, który na pewnym terenie – mianowicie na obszarze dwóch powiatów: suwalskiego i sejneńskiego oraz gminy Nowinka – będzie rozdysponowywał w latach 2016-2020 środki otrzymane za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województw Podlaskiego w kwocie 23 mln złotych.

To dużo pieniędzy. Na jakie projekty będzie można uzyskać wsparcie?

Dużo łatwiej byłoby powiedzieć, czego nie będzie można za te pieniądze zrealizować. W tym okresie programowania mamy do dyspozycji środki z trzech funduszy – z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z Regionalnego Programu Operacyjnego – Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dokładniej mówiąc, do dyspozycji naszych beneficjentów będzie mniej więcej 7 mln zł z PROW, 7 mln zł z EFS i około 9 mln złotych z EFRR.

Spektrum projektów jest bardzo szerokie. Obejmuje założenie działalności gospodarczej, jej rozwój, wspieranie promocji produktów lokalnych, tradycyjnych, przetwórstwa rolno-spożywczego, ale też dofinansowanie szkół i przedszkoli, pomoc społeczną – wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także projekty infrastrukturalne, między innymi: odnawialne źródła energii, infrastrukturę społeczną, kulturalną, ochronę zabytków.

Czy nowa perspektywa pozwoli na rozdysponowanie środków na zupełnie nowe przedsięwzięcia, na które do tej pory LGD-y nie miały pieniędzy?

W poprzednich latach Lokalne Grupy Działania mogły korzystać tylko ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Województwo podlaskie, jako jedno z dwóch województw, wdraża tzw. RLKS, czyli wielofunduszowy mechanizm Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, co oznacza, że mamy do dyspozycji środki, do których w poprzedniej perspektywie 2007-2013 nie mieliśmy w ogóle dostępu. Dość powiedzieć, że budżet naszej Grupy – gdybyśmy jak w innych województwach otrzymali dofinansowanie wyłącznie z PROW – wynosiłby nie 23 mln zł a 7 mln złotych. Mamy teraz większe możliwości, choć i w poprzednich latach staraliśmy się wspierać obszary związane z wykluczeniem społecznym czy też obszary związane z infrastrukturą społeczną oraz kulturalną – tyle, że było to działanie w dużo węższym zakresie i z zaangażowaniem mniejszych środków.

Kto będzie mógł wnioskować o pieniądze na realizację projektów?

Wszystko zależy od działania. Mamy środki dla organizacji pozarządowych, osób planujących założenie działalności gospodarczej, osób fizycznych, które nie chcą zakładać działalności, ale chcą zrobić coś ciekawego na naszym terenie, oczywiście – są też pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego, które mają przypisane określone działania. Najważniejsze jednak, żeby wnioskującymi były osoby zamieszkujące lub podmioty prowadzące działalność na naszym terenie. Kryterium zamieszkania oraz prowadzenia działalności, posiadania siedziby lub przynajmniej oddziału jest kluczowe.

Domyślam się, że nie tylko to kryterium będzie brane pod uwagę podczas oceny wniosków. O czym warto pamiętać już teraz, jeszcze przed ogłoszeniem pierwszego konkursu?

Będziemy zwracać uwagę na kompletność dokumentów, ale też na innowacyjność i to innowacyjność potwierdzoną przez niezależną jednostkę naukowo-badawczą lub gminę. Na dofinansowanie mogą liczyć pomysły, które zakładają utworzenie, uruchomienie lub wprowadzenie na rynek czegoś, czego w tej chwili jeszcze nie ma. Kolejna kwatera agroturystyczna nie jest oryginalnym pomysłem, co innego – sieć kwater zrzeszająca pod jednym znakiem towarowym np. 100 – 120 agroturystyk. Pieniądze będą też na wsparcie kultury – GOK-ów lub bibliotek, które mogą wnioskować np. o nowy sprzęt nagłaśniający, program do katalogowania zbiorów, systemy monitoringu.

Kiedy zostanie ogłoszony pierwszy konkurs?

Pierwszy konkurs planowany jest w II półroczu 2016 roku – prawdopodobnie w październiku*. Będziemy posiadali wtedy wszystkie dokumenty potrzebne do jego ogłoszenia. Wcześniej planujemy organizację spotkań informacyjnych i szkoleniowych dla mieszkańców naszego terenu, aby mogli zapoznać się zarówno z założeniami konkursów przez nas ogłaszanych, jak i sposobem aplikowania (harmonogram spotkań na dole strony lub do pobrania pod tym linkiem).

*[przyp. red.] Według harmonogramu do pozyskania będą środki na: Instalacje OZE w gospodarstwach domowych – 1 mln zł; Przetwórstwo i marketing produktów rolnych, w tym inkubatory kuchenne – 275 tys. zł; Zakładanie działalności gospodarczej – 1 mln zł; Rozwój działalności gospodarczej – 900 tys. zł; Edukację cyfrową – 100 tys. zł; Edukację ekologiczną – 400 tys. zł; Szlaki turystyczne na obszarach chronionych, w tym kampanie promocyjne na rzecz ekologii – 50 tys. zł.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zwykle programy, dzięki którym można założyć własną firmę. W waszym przypadku – o jakie kwoty będzie można wnioskować?

Wsparcie LGD będzie realizowane w dwóch sferach – mamy pieniądze z PROW, gdzie do dyspozycji są premie w wysokości 100 tys. zł. Pula wystarczy na 20 dotacji. W tym roku powinniśmy udzielić dotacji w wysokości 1 mln zł, a w następnym roku – na kolejny 1 milion złotych. Tu konkurencja będzie bardzo duża, szczególnie, że program ten jest atrakcyjny z dwóch względów. Po pierwsze, zakładamy przynajmniej 70 proc. zaliczkowania; po drugie, nie ma konieczności posiadania wkładu własnego. Do tej pory nie było tego typu dotacji. Oczywiście, preferowane będą pomysły z wkładem własnym – zwiększony wkład własny jest punktowany, ale nie jest to wymóg obligatoryjny.

Kolejny 1 mln złotych będzie dostępny dopiero w 2018 roku. Są to środki z EFS. Postaramy się wyłonić wcześniej przynajmniej 2 organizacje, które będą rozdawały dotacje do sześciokrotności średniego wynagrodzenia, czyli w wysokości około 24 tys. zł. Dodatkowo, w tym konkursie beneficjenci mogą liczyć na wsparcie pomostowe przez pierwszy rok prowadzenia działalności.

Zdecydowaliśmy się na ogłoszenie konkursu na wyłonienie partnerów spośród NGO-sów, firm lub jednostek samorządu z kilku powodów. Głównym jest jednak budowa kapitału społecznego. Dzięki takiemu doświadczeniu podmioty zbudują swoją historię projektową, jeśli jej jeszcze nie mają lub polepszą ją.

Dziękuję za rozmowę.

Siedziba Stowarzyszenia „Suwalsko-Sejneńska Grupa Działania” mieści się w Suwałkach przy ulicy Kościuszki 71. Biuro terenowe zlokalizowane jest w Sejnach – w budynku Urzędu Gminy przy ul. Świerczewskiego 1.

Oba biura czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30.

Więcej informacji na oficjalnej stronie LGD: www.su-se.pl

Aktualizacja – Harmonogram Spotkań Informacyjnych

1 KOMENTARZ

  1. Takk pieniądze są ale tylko dla tych co w poprzednich latach już wykorzystali unijne dofinansowania. Dla nowych podmiotów można zapomnieć, taka prawda Panie Jarosławie!
    Lobby pewnych środowisk działa i chodzi o to że bogaci muszą się jeszcze więcej nachapać, a biedni dalej klepać biedę. To w myśl prawa nazywa się wyrównywanie szans w społeczeństwie – KPINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Gminy przystępują do rewitalizacji za ponad 3,6 mln zł

Gminy Suwałki, Krasnopol, Sejny, Raczki i Filipów podpisały już...

W Szkocji powstanie strzelnica

Stworzenie otwartej strzelnicy sportowo-rekreacyjnej wraz z infrastrukturą w Szkocji...

Duże środki na własną firmę. A to dopiero początek

W połowie listopada Stowarzyszenie „Suwalsko – Sejneńska” Lokalna Grupa...