Odmulenie zalewu Arkadia jeszcze w tym roku

0
456
Na zdj. Zalew "Arkadia" w Suwałkach. Fot. arch. NS.

Zakres wszystkich prac może pochłonąć nawet 800 tys. złotych. Oczyszczenie sztucznego zbiornika w Suwałkach rozpocznie się od odłowienia ryb i spuszczenia wody z „Arkadii”. Szacuje się, że w zalewie zalega około 33 tys. metrów sześciennych mułu.

Zbiornik o powierzchni ok. 0,94 km kw. powstał na początku XVIII wieku. Już wtedy stanowił ważny punkt rekreacyjny na mapie Suwałk. W pobliżu zalewu, na początku XX wieku został zbudowany teatr „Arkadia” z salą widowiskową na 352 miejsca. Budynek spłonął po I wojnie światowej, a zalew w czasie II wojny światowej został zasypany. Jego ponowne otwarcie nastąpiło w lipcu 1976 roku (źródło: Wikipedia.pl).

Zalew, choć popularny, nie spełnia już swojej funkcji. Akwen zarasta, a w tym roku wykryto w nim sinice, co skutecznie zniechęciło plażowiczów do odwiedzania „Arkadii”. W kolejnym sezonie sytuacja zmieni się diametralnie. – W przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg na odmulenie zalewu – zapowiada Kamil Sznel, asystent prezydenta Suwałk.

Cała inwestycja zostanie zrealizowana w systemie „zaprojektuj i wykonaj”, co oznacza, że wyłoniona w przetargu firma przygotuje projekt wykonawczy, a po jego zaakceptowaniu – wykona wszystkie prace. – Ustaliliśmy w porozumieniu z Polskim Związkiem Wędkarskim, że to oni – na własny koszt – odłowią ryby i „przechowają” je na czas odmulania zalewu w innym zbiorniku, najprawdopodobniej w Sobolewie – dodaje Sznel.

Termin zakończenie wszystkich prac upłynie wraz z końcem kwietnia 2017 roku. Z racji tego, że teren zalewu po spuszczeniu wody będzie stanowił plac budowy, zostanie zabezpieczony. Szacuje się, że proces odmulania związany będzie z wywiezieniem 33 tys. metrów sześciennych mułu i osadu, co w przeliczeniu daje około 2 tysięcy kursów pojazdów ciężarowych.

Leave a Reply