Reklama

Pomoc społeczna przed nowymi wyzwaniami

Data:

- Reklama -

Pracownicy socjalni stają przed coraz to nowymi wyzwaniami. Jak sobie z nimi radzą, z jakich rozwiązań korzystają? Na te pytania próbują odpowiedzieć uczestnicy XXV Konferencji Stowarzyszenia Ośrodków Pomocy Społecznej „Forum” z całej Polski, którzy spotkali się w Suwałkach.

Ogólnopolska konferencja rozpoczęła się w Hotelu „Loft 1898” w środę, 21 września. Temat spotkania to właśnie „Nowe wyzwania dla pracowników socjalnych”.

Otwierający konferencję prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz zwrócił uwagę na fakt, że liczba osób korzystających z pomocy społecznej w Suwałkach z roku na rok wzrasta. Ma na to wpływ między innymi fakt starzenia się społeczeństwa, choć w przypadku Suwałk trend ten ulega powoli zmianie. – W mieście rodzi się więcej osób niż umiera – podkreślił Renkiewicz. Według ostatnich danych do 30 sierpnia br. na świat przyszło 537 nowych suwalczan, zmarło zaś 375 osób.

Pomoc społeczna to dla każdego samorządu zadanie generujące duże koszty. Nie wszystkie programy są jednak finansowe ze środków własnych, jak np. Program 500+. W tym roku na jego realizację miasto Suwałki otrzymało 32 mln złotych (na wypłaty od kwietnia do grudnia), 2 proc. z tej kwoty to pieniądze przeznaczone na obsługę programu.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach we współpracy ze Stowarzyszeniem Ośrodków Pomocy Społecznej „Forum” oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Białymstoku głos zabrała również Anna Naszkiewicz z Zarządu Województwa Podlaskiego. Jak powiedziała wicemarszałek, temat konferencji doskonale odzwierciedla obszar wyzwań, z jakimi mierzą się w codziennej pracy osoby zatrudnione w sektorze opieki społecznej. – Województwo podlaskie jest jednym z najbardziej zróżnicowanych i zarazem najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej. Na ten stan ma wpływ kilka czynników: ubóstwo, bezrobocie oraz choroby i niepełnosprawność – zaznaczyła Naszkiewicz.

W programie spotkania w Suwałkach znalazły się wystąpienia dotyczące standardów metod i technik pracy socjalnej, pracy z rodziną wieloproblemową, czy wykorzystania superwizji. Drugiego dnia konferencji jej uczestnicy w litewskiej Olicie spotkają się z przedstawicielami władz miasta i instytucji pomocy społecznej, a następnie pojadą na wycieczkę do Wilna i Trok. Szczegółowy program konferencji można znaleźć na naszej stronie.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal „Niebywałe Suwałki”.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

„Samochód dla ludu” wybierany najczęściej

Z roku na rok rośnie liczba pojazdów rejestrowanych w...