„Quo vadis” F. Nowowiejskiego na rozpoczęcie sezonu w OiFP

0
305
Na zdj. kompozytor Feliks Nowowiejski, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Inauguracja 62. sezonu artystycznego 2016/2017 w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się już w najbliższy piątek, 23 września. Chór i Orkiestra OiFP zaprezentują dzieło patrona roku 2016, Feliksa Nowowiejskiego: monumentalne oratorium „Quo vadis” op. 13 na sopran, baryton, bas, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną oraz organy.

Nagrania tego oratorium dokonał Chór OiFP wraz z muzykami Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego w czerwcu tego roku. Partie solowe zaśpiewają Olga Rusin – sopran, Robert Gierlach – baryton oraz Wojciech Gierlach – bas. Koncert poprowadzi Paweł Kotla.

Oratorium „Quo vadis” jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Inspiracją do jego powstania była powieść Henryka Sienkiewicza. Utwór Feliksa Nowowiejskiego spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk.

Utwór jest pięcioczęściową kantatą na sopran, baryton i bas, chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną. Jego styl nawiązuje do gatunku grand opera Meyerbeera oraz wskazuje na pokrewieństwo ze stylem oratoryjnym Haendla, zwłaszcza w partiach chóralnych. Feliks Nowowiejski skomponował dzieło w 1903 roku. Jego premiera odbyła się w 1907 roku w Usti nad Łabą i spotkała się z uznaniem wśród słuchaczy. Mimo to kompozytor z Warmii nie był zadowolony z jego kształtu i dokonał w nim korekt. W ostatecznej wersji oratorium zabrzmiało w 1909 roku w Amsterdamie. W przerwie koncertu królowa Wilhelmina uhonorowała Nowowiejskiego pierścieniem i wieńcem ze wstęgami w barwach narodowych Holandii.

Koncert odbędzie się w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku w piątek, 23 września o godz. 19.00.

Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: W jakim mieście znajduje się muzeum Feliksa Nowowiejskiego? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Leave a Reply