Reklama

Samodzielność na wagę złota

Data:

- Reklama -

Nie tylko na edukacji i realizacji podstawy programowej w tym roku szkolnym będzie skupiać się kadra Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły „Bajka”. Samodzielność w podejmowaniu decyzji przez uczniów, odkrywanie talentów i ich „szlifowanie” to priorytety nauczycieli.

– Po 6 latach funkcjonowania „Bajki” zauważyliśmy, że nie ma nic ważniejszego niż umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji przez nasze dzieci. Zrozumienie przez nie tego, po co się czegoś uczą – nie dla ocen przecież, ani dla rodziców – jest kluczowe – podkreśla Urszula Duda, dyrektor „Bajki”.

Trening umiejętności społecznych, który realizowany jest w „Bajce”, wdrażany jest też w praktyce – podczas wakacyjnych wyjazdów, np. do Zakopanego lub Trójmiasta lub zajęć w ramach „zielonej szkoły”. – Uspołecznienie naszych uczniów to od początku priorytet naszej działalności. W tym roku jednak rozszerzamy zakres analizy pasji i potrzeb uczniów, by zainteresowania włączyć do procesu nauczania. Dzięki badaniu indywidualnych potrzeb uczniów, chcemy odkryć ich talenty i skupić się na ich rozwijaniu – dodaje dyrektor szkoły.

O przyszkolny ogródek dbają również uczniowie "Bajki".
O przyszkolny ogródek dbają również uczniowie „Bajki”.

Uczniowie „Bajki” szyją, malują i rysują, przygotowują posiłki, uczą się grać na instrumentach. – Szukamy tego, co dziecko lubi robić, by czuło się potrzebne i widziało sens w tym, czym się zajmuje. Zrozumienie własnych potrzeb i sensu w danej aktywności nie jest łatwym zadaniem dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera – tłumaczy Urszula Duda.

Szeroko zakrojone działania w dziedzinie treningu umiejętności społecznych możliwe są dzięki realizacji przez „Bajkę” projektu „Otwieram się na świat w bezpiecznej i przyjaznej szkole”. Szkolenia dla kadry, rodziców i dzieci prowadzi dr Joanna Ławicka, pedagog specjalny, prezes Fundacji Prodeste od 2013 r. i autorka książki „Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera”. Kolejne warsztaty z ekspertką odbędą się w Suwałkach na przełomie października i listopada. Tygodniowy program zakłada poznanie zagadnień teoretycznych i praktycznych oraz stworzenie jak najlepszego programu terapeutycznego dla „Bajki”. Dodatkowo, w październiku w „Bajce” ponownie pojawi się na superwizji dr Maria Piszczek.

W „Bajce”, która w tym roku otrzymała „Włócznię Jaćwingów”, uczy się na poziomie szkoły podstawowej 19 uczniów, w gimnazjum – 9, zaś do przedszkola uczęszcza 18 osób. Od tego roku szkolnego do grona nauczycielskiego dołączyło 6 osób – w tej chwili „Bajka” zatrudnia niemal 40 pracowników. Są to nie tylko nauczyciele przedmiotowi, ale i terapeutki pedagogiczne, terapeuci z zakresu Integracji Sensorycznej, fizjoterapeuci i logopedzi. „Bajka” dysponuje też największą w Suwałkach biblioteka tematyczną, dostępną dla wszystkich zainteresowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przed nami kolejna edycja turnieju bowlingowego

W środę, 21 marca w godz. 10:00-14:00 w Centrum...

Szkolenia, konferencje, warsztaty. „Bajka” nie zwalnia tempa

Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa "Bajka" otrzymała tytuł Podlaskiej Marki...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...