Reklama

Spotkanie chorych, ich rodzin i terapeutów

Data:

- Reklama -

Ponad 200 osób spotka się w ramach III Spartakiady Transgranicznej organizowanej przez suwalski szpital psychiatryczny. Większość uczestników to osoby cierpiące na przewlekłe choroby psychiczne, ale to także spotkanie ich rodzin i terapeutów oraz innych pracowników Szpitala Psychiatrycznego.

Oprócz uczestników z Polski, w wydarzeniu wezmą udział również pacjenci i terapeuci z Litwy, Rosji i Białorusi – w sumie z krajów sąsiedzkich przyjedzie ponad 60 osób. Spartakiada odbędzie się w Suwałkach w dniach 20 – 23 września.

Jak informuje Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach, celem organizowanego spotkania jest przede wszystkim aktywizacja osób przewlekle chorych z zaburzeniami psychicznymi poprzez działania twórcze i współuczestnictwo w zawodach sportowych, grach i zabawach z udziałem rodzin pacjentów i personelu placówek opiekujących się chorymi oraz zaproszonych gości m.in. parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów.

– W ten sposób chcemy przede wszystkim przeciwdziałać społecznej izolacji i marginalizacji chorych. Dzięki wspólnym zajęciom z osobami zdrowymi, chorzy czują się lepiej. Zyskują poczucie, że nie są odtrącani i mogą razem brać udział w zajęciach artystycznych czy rozgrywać zawody. Z drugiej strony, nasza inicjatywa, która zresztą spotyka się z ogromnym zainteresowaniem wielu środowisk, pomaga zmniejszać bariery, zwiększa świadomość społeczną na temat chorych z zaburzeniami psychicznymi, przybliża ich problemy, poszerza wiedzę o potrzebach i o niebywałej wrażliwości chorych – dodaje Łapińska.

Zdaniem dyrektor, Spartakiada to niezwykle cenne przedsięwzięcie także z uwagi na możliwość wymiany doświadczeń w zakresie form terapii realizowanych w krajach sąsiedzkich. Bożena Łapińska podkreśla, że terapeuci z Litwy czy Rosji z powodzeniem od lat rozwijają bardzo skuteczne metody pracy z chorymi, które dzięki współpracy zostają wdrożone również w suwalskim szpitalu.

– Nasi koledzy z Litwy zainteresowali nas znakomitymi formami terapii plastycznej w zakresie florystyki, tworzenia form z papieru czy z innych materiałów. Z kolei w Rosji bardzo popularne są zajęcia rekreacyjno – sportowe, a Białorusini zaprezentowali wyroby ze skóry i szkła wykonane przez pacjentów. Z uwagą przyglądaliśmy się tym pomysłom i próbujemy je wprowadzać również w tutejszej placówce – dodaje dyrektor Bożena Łapińska.

Tego typu spotkania z udziałem pacjentów są formą połączenia rehabilitacji społecznej, zdrowotnej i psychicznej, ale też sportu, edukacji i wypoczynku. W Spartakiadzie uczestniczą obecni, ale też byli pacjenci suwalskiej placówki.

Dwa pierwsze dni Spartakiady odbędą się na terenie szpitala w Suwałkach. W programie znalazły się liczne warsztaty artystyczne, ruchowe i integracyjne. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach florystycznych, malarskich, garncarskich. Elementem spotkania będzie też stworzenie muralu. Trzeciego dnia uczestnicy przeniosą się do Smolnik, na terenie należącego do szpitala ośrodka zostaną rozegrane zawody sportowe. Tam również zostanie wystawiony przez pacjentów specjalnie przygotowany z myślą o wydarzeniu spektakl słowno–muzyczny połączony z mszą polową.

Organizacja III Spartakiady Transgranicznej jest możliwa dzięki realizowanemu od 3 lat przez szpital projektowi Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

W ramach projektu zaplanowano trzy edycje Spartakiady, ale Bożena Łapińska przyznaje, że placówka będzie próbowała zorganizować jej kolejne odsłony również w przyszłych latach, po zakończeniu projektu, ze względu na pozytywny odbiór tego przedsięwzięcia i jego bardzo wysoką wartość zarówno dla chorych, jak i dla zajmujących się nimi specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowy Ośrodek Terapeutyczny w Smolnikach. Szansa na poprawę jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi

Wzrasta liczba pacjentów borykających się z zaburzeniami emocjonalnymi -...

Klimatyczna muzyka w urokliwym miejscu – koncert Sióstr Melosik w Smolnikach

Latem muzyka brzmi wszędzie – na koncerty zapraszają duże...

W Smolnikach będą leczyć nerwice (audio)

Za około dwa lata stara szkoła w Smolnikach przyjmie...

Nowy ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży już działa

Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne...