Reklama

Z regionu: Czarny Protest również w Białymstoku

Data:

- Reklama -

W niedzielne południe, 25 września pod Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku zebrało się ponad 200 osób, aby zaprotestować przeciwko barbarzyńskiej ustawie całkowicie penalizującej aborcję.

Autor: Grzegorz Senda, Partia Razem – Podlasie

Skierowany w piątek do dalszych prac w sejmowych komisjach projekt przewiduje kary za przerwanie ciąży – nawet takiej będącej skutkiem gwałtu lub zagrażającej życiu kobiety. Dodatkowo, poszczególne zapisy ustawy tworzą furtkę dla badania każdego przypadku poronienia pod kątem jego celowości czy utrudniające dostęp do badań prenatalnych.

Uczestnicy demonstracji w wielu miastach Polski, jak też tej białostockiej jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko projektom godzącym w prawa kobiet do samodzielnego stanowienia o swoim losie. Została odczytana „lista hańby” zawierająca nazwiska posłanek i posłów z naszego województwa, którzy zagłosowali za dalszymi pracami nad ustawą autorstwa Instytutu Ordo Iuris. Są to: Jacek Bogucki, Kazimierz Gniazdowski, Krzysztof Jurgiel, Lech Kołakowski, Bernadeta Krynicka, Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński i Jacek Żalek z PiS, Adam Andruszkiewicz z klubu Kukiz’15 oraz Mieczysław Baszko z PSL.

Na organizowany przez Partię Razem protest przybyły osoby reprezentujące różne środowiska, jednak wspólna dla wszystkich była niezgoda na traktowanie kobiet jak pozbawione wolnej woli, żywe inkubatory. Działaczki Razem zwróciły uwagę na hipokryzję ludzi mieniących się „Obrońcami Życia”, których po narodzinach przestaje interesować los matki czy ciężko chorego dziecka. – Nie mamy zapewnionych przedszkoli, żłobków, opieki lekarskiej dla naszych dzieci. Jesteśmy linią produkcyjną do rodzenia dzieci. Posłom nie chodzi o to, abyśmy w dobrych warunkach mogły rodzić i wychowywać dzieci. Chodzi im o to, żeby mieć kontrolę nad naszym życiem. I na to nie ma zgody – podkreślały.

Rozpoczęty w mediach społecznościowych Czarny Protest przeniósł się na ulice polskich miast. Magdalena Mips powiedziała: Jesteśmy bardzo zdenerwowane, ale stoimy tutaj solidarne i solidarni ze sobą przeciwko barbarzyńskiemu prawu, które chce nam odebrać prawo do wolności, ale przede wszystkim prawo do zdrowia i decydowania o sobie. Nie ma zgody na to, aby w naszym kraju takie prawo zostało wprowadzone. Kobiety nie mogą się bać zachodzić w ciążę, bo jeśli poronią, to będzie na nie czekał prokurator zastanawiający się czy jest to poronienie umyślne, czy przypadkiem nie była to aborcja. Nie może być tak, że dwunastoletnia dziewczynka musi urodzić dziecko swojego gwałciciela, bo inaczej pójdzie do więzienia, a gwałciciele dostają wyroki w zawieszeniu.

Fot. Organizatorzy Czarnego Protestu w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...

Białystok – miasto, które daje satysfakcję

Białystok to najlepsze polskie miasto - tak wynika z...