Reklama

65 lat zespołu „Suwalszczyzna” (fotorelacja)

Data:

- Reklama -

Jak się wstępuje do Suwalszczyzny, to na całe życie – tak o zespole mawiają jego tancerze. O niezwykłej wielopokoleniowości, historii i dotychczasowych programach mieszkańcy Suwałk mogli dowiedzieć się więcej podczas dwudniowego jubileuszu ZPiT „Suwalszczyzna”, zespołu, który istnieje od 65 lat.

Autor: Iwona Danilewicz

Świętowanie odbyło się w Suwalskim Ośrodku Kultury w dniach 28-29 października 2016 roku. Jubileusz rozpoczęło otwarcie wystawy retrospektywnej, która w patio budynku przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 dostępna będzie jeszcze przez miesiąc.

– To jedno z ważniejszych wydarzeń w ciągu 5 lat funkcjonowania SOK. Jeden z istotniejszych jubileuszy – podkreśliła Bożena Kamińska, dyrektor SOK, dodając, że w przypadku Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest co świętować – zespół ten przetrwał, mimo wielu zakrętów w swojej historii – „Suwalszczyzna” była zawieszana.

29.X.2016, Suwalki, Suwalski Osrodek Kultury; 65-lecie ZPiT Suwalszczyzna. © 2016 Wojciech OTLOWSKI
29.X.2016, Suwalki, Suwalski Osrodek Kultury; 65-lecie ZPiT Suwalszczyzna.
© 2016 Wojciech OTLOWSKI

Zespół określany mianem ambasadora kultury ludowej w Suwałkach i na Suwalszczyźnie kolejne pokolenia tancerzy wprowadza nie tylko w tajniki tańca i śpiewu, ale też edukuje – uczy o tradycji i historii regionu. – Dzięki zaangażowaniu Małgosi Wojdełko młodzi ludzie wiedzą, co tańczą – zaznaczył Piotr Kuczek, koordynator obchodów 65-lecia zespołu.

Na wystawie złożonej z trzech części odwiedzający SOK zobaczą plakaty, fotografie w formie kroniki oraz najlepsze zdjęcia sesyjne zespołu. W ciągu dwóch jubileuszowych dni „Suwalszczyzna” zaprezentowała przed publicznością urywki swoich programów: „Kochajmy się”, „W podsuwalskiej oberży”, „Żar Bułgarii”, „Bar w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, a także „Regiony” – fragmenty repertuaru z dawnych lat – wykonywanego przez „Dinozaury” – tak nazwali siebie członkowie pierwszego, reaktywowanego w 1978 r. składu „Suwalszczyzny”. Oni też wystąpili na dużej scenie SOK.

Fenomen zespołu trudno określić jednoznacznie. – Tajemnicą są chyba ludzie – wyjątkowi, zaangażowani, przyjaźniący się ze sobą i pozostający w kontakcie, a także niezwykle pracowici – komentuje Piotr Kuczek.

Historia „Suwalszczyzny” to setki tancerzy, dziesiątki koncertów, tysiące widzów. Wybitni choreografowie z całego kraju: Krystyna Rekosz, Jerzy Śniechowski, Giedymin Wróblewski, Marek Klepaczewski, Jarosław Wojciechowski i inni. Chyba nie ma w Suwałkach rodziny, która nie miałaby w swoich „szeregach” byłego tancerza, śpiewaka lub muzyka z „Suwalszczyzny”. Dzięki nim, utalentowanym ludziom pełnym zapału i bezinteresownej radości kontynuowania tradycji „Suwalszczyzna” jest znana w Polsce i na świecie (źródło: Dziedzictwo Suwalszczyzny).

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z suwalskiego cmentarza znikają najstarsze nagrobki. Jak zatrzymać dewastację historii?

Kompleks cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach to prawdziwa perełka...

„Suwalszczyzna” oczarowała! Porywający występ na zakończenie świętowania 10-lecia SOK-u

Mnóstwo imprez, koncertów, wystaw, prężnie działające pracownie, ciekawe propozycje...

Przed nami spotkania i koncerty

W przedświątecznym tygodniu na mieszkańców Suwalszczyzny czekają kolejne propozycje...

Patriotycznie, świątecznie, radośnie – sobotni koncert „Zachowajmy polską duszę” w Suwalskim Ośrodku Kultury

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w piątek, 10...