Reklama
- Reklama -

65 lat zespołu „Suwalszczyzna” (fotorelacja)

Jak się wstępuje do Suwalszczyzny, to na całe życie – tak o zespole mawiają jego tancerze. O niezwykłej wielopokoleniowości, historii i dotychczasowych programach mieszkańcy Suwałk mogli dowiedzieć się więcej podczas dwudniowego jubileuszu ZPiT „Suwalszczyzna”, zespołu, który istnieje od 65 lat.

Autor: Iwona Danilewicz

Świętowanie odbyło się w Suwalskim Ośrodku Kultury w dniach 28-29 października 2016 roku. Jubileusz rozpoczęło otwarcie wystawy retrospektywnej, która w patio budynku przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 dostępna będzie jeszcze przez miesiąc.

– To jedno z ważniejszych wydarzeń w ciągu 5 lat funkcjonowania SOK. Jeden z istotniejszych jubileuszy – podkreśliła Bożena Kamińska, dyrektor SOK, dodając, że w przypadku Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest co świętować – zespół ten przetrwał, mimo wielu zakrętów w swojej historii – „Suwalszczyzna” była zawieszana.

29.X.2016, Suwalki, Suwalski Osrodek Kultury; 65-lecie ZPiT Suwalszczyzna. © 2016 Wojciech OTLOWSKI
29.X.2016, Suwalki, Suwalski Osrodek Kultury; 65-lecie ZPiT Suwalszczyzna.
© 2016 Wojciech OTLOWSKI

Zespół określany mianem ambasadora kultury ludowej w Suwałkach i na Suwalszczyźnie kolejne pokolenia tancerzy wprowadza nie tylko w tajniki tańca i śpiewu, ale też edukuje – uczy o tradycji i historii regionu. – Dzięki zaangażowaniu Małgosi Wojdełko młodzi ludzie wiedzą, co tańczą – zaznaczył Piotr Kuczek, koordynator obchodów 65-lecia zespołu.

Na wystawie złożonej z trzech części odwiedzający SOK zobaczą plakaty, fotografie w formie kroniki oraz najlepsze zdjęcia sesyjne zespołu. W ciągu dwóch jubileuszowych dni „Suwalszczyzna” zaprezentowała przed publicznością urywki swoich programów: „Kochajmy się”, „W podsuwalskiej oberży”, „Żar Bułgarii”, „Bar w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, a także „Regiony” – fragmenty repertuaru z dawnych lat – wykonywanego przez „Dinozaury” – tak nazwali siebie członkowie pierwszego, reaktywowanego w 1978 r. składu „Suwalszczyzny”. Oni też wystąpili na dużej scenie SOK.

Fenomen zespołu trudno określić jednoznacznie. – Tajemnicą są chyba ludzie – wyjątkowi, zaangażowani, przyjaźniący się ze sobą i pozostający w kontakcie, a także niezwykle pracowici – komentuje Piotr Kuczek.

Historia „Suwalszczyzny” to setki tancerzy, dziesiątki koncertów, tysiące widzów. Wybitni choreografowie z całego kraju: Krystyna Rekosz, Jerzy Śniechowski, Giedymin Wróblewski, Marek Klepaczewski, Jarosław Wojciechowski i inni. Chyba nie ma w Suwałkach rodziny, która nie miałaby w swoich „szeregach” byłego tancerza, śpiewaka lub muzyka z „Suwalszczyzny”. Dzięki nim, utalentowanym ludziom pełnym zapału i bezinteresownej radości kontynuowania tradycji „Suwalszczyzna” jest znana w Polsce i na świecie (źródło: Dziedzictwo Suwalszczyzny).

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Najnowsze artykuły

Motywacja to mit – co naprawdę sprawia, że ludzie robią to, co trzeba?

Ludzie często wierzą, że motywacja to droga do skutecznego działania. Widząc...

„Renta wdowia” – nie zwlekaj ze złożeniem wniosku

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już...

Premiera nowej koszulki na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run

Organizatorzy imprezy oraz sponsor tytularny firma Rossmann zaprezentowali biegową...

Świętuj z nami Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru! 

W dniach 21–30 marca białostockie sceny zapraszają na Międzynarodowy...

Cztery nowe parkingi ułatwią dostęp do kolei 

Wygodniejsze codzienne dojazdy i możliwość łatwego łączenia podróży samochodem...
Reklama

Pozostałe artykuły

Świętuj z nami Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru! 

W dniach 21–30 marca białostockie sceny zapraszają na Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru. W tym czasie publiczność będzie miała okazję doświadczyć bogactwa różnorodnych form scenicznych. Na...

Michał Barański „Masovian Mantra” w ramach Jazz Meeting 2025 w Ełku (wygraj zaproszenia)

Już 29 marca 2025 roku o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury odbędzie się kolejny koncert w ramach tegorocznej edycji Jazz Meeting....

Reżyser tego filmu został skazany na osiem lat więzienia. „Nasienie świętej figi” w cyklu „Kino konesera” (bilety)

Film "Nasienie świętej figi" (ang. "The Seed of the Sacred Fig") w reżyserii Mohammada Rasoulofa to jedno z najważniejszych dzieł irańskiej kinematografii ostatnich lat....