Ile będzie wynosić wynagrodzenie minimalne od stycznia 2017 roku?

biznes, forma, wynagrodzenie

Minimalne wynagrodzenie obowiązuje w Polsce od wielu lat. W stycznia 2017 r. kwota minimalnego wynagrodzenia będzie wyższa niż aktualnie – wyniesie 2 000 zł brutto. Co się z tym wiąże?

Z wykonywaniem pracy może wiązać się wiele korzyści – możesz się rozwijać, możesz poznawać nowe miejsca i ludzi, możesz wreszcie korzystać z finansowego wsparcia pracodawcy wówczas, gdy chcesz się dalej uczyć. Niezależnie od dodatkowych korzyści, nie można zapomnieć, że praca zawsze wiąże się z otrzymywaniem wynagrodzenia. Aby zabezpieczyć interesy pracowników, w wielu krajach świata odgórnie ustanawia się minimalne wynagrodzenie, na które może liczyć osoba zatrudniona. Polska nie jest zatem wyjątkiem.

Dla kogo minimalne wynagrodzenie?

Wynagrodzenie minimalne obowiązujące w Polsce jest przewidziane tylko dla niektórych osób pracujących. Precyzując, mowa o pracujących na podstawie umowy o pracę. Od stycznia 2017 r. osoby pracujące na pełen etat nie będą mogły podpisać umowy o pracę z wynagrodzeniem niższym niż 2 000 zł brutto. W przypadku pracy w niższym wymiarze kwota ta ulega proporcjonalnemu obniżeniu.

Co z osobami, które są zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych?

Aktualnie nie są one pod ochroną, a to oznacza, że kwota widniejąca np. na umowie zlecenia może być taka, jak postanowią strony – nie ma żadnego minimum, którego należałoby przestrzegać. Na marginesie warto jednak powiedzieć, że od stycznia 2017 r. sytuacja ulegnie zmianie, bo wówczas zaczną obowiązywać nowe przepisy o minimalnej stawce godzinowej dla osób samozatrudnionych i pracujących na umowę zlecenie – wyjaśnia specjalista portalu praca-katowice.info.

Jak rośnie minimalne wynagrodzenie?

Jeżeli chodzi o Polskę, to wzrost minimalnego wynagrodzenia jest bardzo dynamiczny. Wystarczy spojrzeć na kwoty, które obowiązywały w poprzednich latach, aby się o tym upewnić.

Przykładowo w:

  • 2003 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 800 zł,
  • 2008 r. minimalne wynagrodzenie po raz pierwszy było wyższe niż 1 000 zł i wynosiło dokładnie 1 126 zł,
  • 2011 r. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na pełen etat nie mogły zarabiać mniej niż 1 386 zł,
  • 2016 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1 850 r.

Z powyższego zestawienia widać również, że wynagrodzenie w 2017 r. będzie wyższe o 150 zł w stosunku do roku bieżącego.

Świadczenia, które wzrosną wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego

Wzrost minimalnego wynagrodzenia powoduje również wzrost niektórych świadczeń pracowniczych. Jeżeli pracujesz na podstawie umowy o pracę lub zatrudniasz w oparciu właśnie o taką umowę, to z pewnością istotne będzie dla ciebie to, że:

  • niższa niż minimalne wynagrodzenie nie może być pensja wypłacana za czas przestoju w firmie,
  • 20% stawki godzinowej, która wynika z wynagrodzenia minimalnego to kwota dodatku, który jest wypłacany osobom pracującym w godzinach nocnych,
  • maksymalna wysokość odpraw będzie mogła wynieść 30 000 zł (15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Jak zatem widać, wynagrodzenie minimalne ma wpływ na dużą grupę pracowników – jego wysokość jest istotna nie tylko dla osób, które zarabiają pensję w wysokości minimalnej krajowej. Czytaj także: Jak wyliczać wynagrodzenia?

Dodaj komentarz