Reklama

Radny pyta: PWSZ zamierza kształcić bezrobotnych?

Data:

- Reklama -

– Kryminalistyka? Takie kierunki to okłamywanie studentów – po tym pracy nie będzie. Służby kształcą swoje kadry we własnym zakresie. To znowu produkowanie bezrobotnych. Dlaczego kształcenie nie odbywa się na kierunkach potrzebnych, takich jak informatyka? – dopytywał podczas środowej sesji (26.10) radny Jacek Juszkiewicz.

Autor: Iwona Danilewicz

Jacek Juszkiewicz nawiązał swoim pytaniem do wydarzenia, które na początku listopada odbędzie się w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach – będzie to Forum Biznesowe Pogranicza, skupione wokół branży drzewno-meblarskiej i pokrewnych. Zdaniem radnego możliwość ciągłości wykształcenia, czyli uzyskanie tytułu magistra lub inżyniera na kierunkach odpowiadających obszarowi działalności firm z subregionu powinno być podstawą działalności Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. – Chcemy innowacyjności, ale z czego ta innowacyjność ma wynikać? Dlaczego nie ma u nas informatyki? – pytał radny Juszkiewicz.

Odpowiedzi na jego interpelację udzielił prezydent Czesław Renkiewicz, tłumacząc, że Forum Biznesowe Pogranicza w kolejnych latach ma być poświęcone różnym tematom. W tym roku jest to branża drzewno-meblarska i perspektywy jej rozwoju. – Zastanowimy się między innymi nad tym, skąd brać surowiec – czy z Lasów Państwowych, czy importować z Białorusi lub Litwy – dodał Renkiewicz, wspominając o obecności podczas Forum wiceministra Leśnictwa z Białorusi.

– Podczas jednego z paneli dotykamy tematu przygotowania kadr do pracy w tej branży. Zaprosiliśmy do debaty przedstawicieli SGGW w Warszawie, uczelni, z której Wydziałem Technologii Drewna mamy podpisane porozumienie o współpracy – powiedział prezydent, przypominając o pomyśle stworzenia klasy patronackiej w Zespole Szkół nr 6 i innych szkołach.

Suwalski samorząd zamierza skoncentrować działania właśnie na kształceniu pod potrzeby lokalnych przedsiębiorców – po to zostało uruchomione ubranżowienie placówek. Szkoły prowadzą także kształcenie dualne (nauka i praktyka). Ta forma edukacji obecna jest także w PWSZ. Potrzeba jednak większego zaangażowania obu stron. Miasto i uczelnia zamierzają połączyć siły w zakresie współdziałania. – Ostatnie lata były latami jałowymi w zakresie współpracy. Nie chcę rozwijać tego tematu – skomentował prezydent. Czesław Renkiewicz przypomniał, że przy PWSZ funkcjonuje Konwent, w którym uczestniczą przedstawiciele miasta i pracodawcy. – W ramach tego Konwentu spotkaliśmy się raz. Żadnych wniosków z posiedzenia nie było. Mam nadzieję, że ta sytuacja ulegnie zmianie – powiedział prezydent.

Aby ułatwić dialog między uczelnią a przedsiębiorcami Czesław Renkiewicz powołał do udziału w Radzie Gospodarczej nową rektor PWSZ, dr Martę Wiszniewską. – Mam nadzieję, że dzięki współpracy edukacja będzie skupiona nie tylko na atrakcyjnych kierunkach studiów, ale na zabezpieczeniu kadr pod konkretne branże, miejsca pracy – dodał Renkiewicz.

Kolejnym krokiem w dziedzinie rozwoju edukacji ma być stworzenie Programu Rozwoju Kształcenia Zawodowego w Suwałkach, będącego suplementem Strategii Rozwoju Oświaty (również planowanej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowy rok akademicki, nowa nazwa uczelni

Państwowa Uczelnia Zawodowa zastąpiła Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w...

PWSZ w Suwałkach wśród najlepszych uczelni zawodowych w Polsce. Nagroda to 1 mln zł

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego doceniło 15 najlepszych uczelni...

Zdaj maturę – PWSZ pomoże

Rozpoczyna się kolejna edycja kursów przygotowujących do matury pod...

W PWSZ ostatnie chwile rekrutacji

Druga tura rekrutacji do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w...