Sportowcy z Suwalszczyzny uhonorowani w Alei Olimpijskiej w Kiermusach

0
425

W Kiermusach koło Tykocina została otwarta Aleja Olimpijska, jedyne miejsce na mapie województwa, sławiące polskich olimpijczyków. Medaliści z Rio i wcześniejszych Igrzysk Olimpijskich zasadzili tam wawrzyny.

Grono najznamienitszych podlaskich sportowców spotkało się w poniedziałek, 3 października W Hotelu Gołębiewski w Białymstoku, by świętować powrót z Igrzysk Olimpijskich w Rio. Była to doskonała okazja do okazania im wdzięczności za pracę i trud, jaki włożyli w przygotowania do olimpiady; godną i udaną reprezentację Polski i regionu. W spotkaniu wziął udział m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Poza medalistami, uroczystość uświetnili inni wybitni sportowcy związani z naszym regionem, m.in.: Nadieżda Kostiuczyk–Zięba, Robert Mateusiak, Maria Andrejczyk, Rafał Rosolski, Edyta Dzieniszewska, Kamila Lićwinko, Sandra i Paweł Skowrońscy, Kamil Kryński, Ewelina Popowska i inni.

Olimpijczykom towarzyszyli ich trenerzy, działacze oraz reprezentanci województwa, którzy brali udział w poprzednich igrzyskach. Nie zabrakło także przedstawicieli  regionu, m.in.: marszałka Jerzego Leszczyńskiego, burmistrza Augustowa – Wojciecha Walulika, przewodniczącego Rady Miasta Białegostoku – Mariusza Gromko. W spotkaniu uczestniczyło również około 350 uczniów szkół sportowych z Białegostoku oraz Suwałk.

Już w Kiermusach w obecności władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, swoje wawrzyny olimpijskie zasadzili: Wojciech Nowicki – brązowy medalista w rzucie młotem w Rio de Janeiro, Rafał Czuper – srebrny medalista w tenisie stołowym w Rio de Janeiro, Joanna Mendak – złota medalistka w pływaniu w Londynie w 2012, Jerzy Melcer – brązowy medalista w piłce ręcznej z Montrealu w 1976, Adam Krzesiński – dwukrotny medalista olimpijski – Barcelona 1992(brązowy medal) i Atlanta 1996 (srebrny medal) – szermierka – floret, Marian Sypniewski – dwukrotny brązowy medalista (Moskwa 1980 i Barcelona 1992) – szermierka – floret, Marian Woronin – srebrny medalista olimpijski (Moskwa 1980) – lekkoatletyka – sztafeta 4 x 100 m, Zenon Licznerski – srebrny medalista olimpijski – Moskwa 1980 – lekkoatletyka – sztafeta 4 x 100 m, Beata Mikołajczyk – srebrna i brązowa medalistka olimpijska (brąz w Londynie i Rio de Janeiro, srebro w Pekinie).

Fot. Wrota Podlasia

Leave a Reply