Reklama

Stabilizacja przed EBC

Data:

- Reklama -

Uspokojenie notowań w oczekiwaniu na EBC. Kolejne rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Złoty stabilny, EURUSD lekko w dół. Polska 10-latka dalej zyskuje. Dzisiaj minutes RPP, decyzja EBC i dużo danych z USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Po podwyższonych wahaniach odnotowanych w poniedziałek i we wtorek, środowa sesja przebiegała w nieco spokojniejszej atmosferze.Indeksy giełdowe w Europie ustabilizowały się, a na rynku długu rentowności nie uległy dużym zmianom. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości miały mieszany wydźwięk i nie przeszkodziły inwestorom w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję EBC. Wg opublikowanej wieczorem Beżowej Księgi Fed w amerykańskiej gospodarce pojawiły się oznaki presji płacowej, choć ogólna dynamika płac pozostała umiarkowana, a tempo wzrostu gospodarczego było w większości okręgów skromne lub umiarkowane. Ostatnia debata prezydencka w USA przed wyborami, które odbędą się na początku listopada, nie wywołała istotnej zmiany sytuacji na rynkach finansowych – w ocenie inwestorów Donald Trump nie zwiększył swoich szans na zwycięstwo.

Dziś o 13:45 EBC ogłosi decyzję ws. stóp, a o 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Mario Draghiego. W ostatnim czasie pojawiło się sporo medialnych doniesień sugerujących, że EBC może ograniczyć swój program skupu aktywów (informacja agencji Bloomberg) oraz że w tym miesiącu bank centralny jedynie omówi kształt programu, a zmiany ogłosi dopiero w grudniu (jak doniósł Reuters). Już we wrześniu Mario Draghi powiedział, że w kolejnych tygodniach może dojść do przeglądu dostępnych narzędzi, tak aby nowe/zmodyfikowane instrumenty były dostępne w razie potrzeby.

Miesiąc temu EBC powstrzymał się od zmian programu skupu aktywów argumentując, że sytuacja na rynku i w gospodarce nie uzasadnia większego poluzowania polityki pieniężnej. Od wrześniowego posiedzenia PMI i inne indeksy aktywności ekonomicznej zachowywały się dość dobrze, wiec sądzimy, że w tym tygodniu bank centralny również nie podejmie żadnych nowych decyzji. Miesiąc temu rynek był rozczarowany takim wynikiem posiedzenia, ale tym razem taka decyzja powinna być już mniej zaskakująca, więc to konferencja prasowa Mario Draghiego może wywołać wyraźniejszą reakcję. Wg nas, szef EBC nie da jednak żadnych nowych wskazówek odnośnie tego co i kiedy mógłby zrobić.

Kurs EURUSD spadł wczoraj nieznacznie poniżej wtorkowego dołka i osiągnął przejściowo ok. 1,096. Zakres wahań był nieco mniejszy niż dzień wcześniej, co dobrze oddawało atmosferę wyczekiwania na dzisiejszą decyzję EBC. Miesiąc temu wynik posiedzenia banku centralnego wywołał (chwilowe) odbicie EURUSD i dzisiaj może być wg nas podobnie. Ważne poziomy to 1,095 i 1,106.

Kurs EURPLN pozostał wczoraj stabilny tuż powyżej 4,31, a w przypadku USDPLN zanotowano nieznaczny wzrost wskutek lekkiego spadku EURUSD. We wrześniu zloty negatywnie zareagował na decyzję EBC i wg nas jest ryzyko, że podobnie będzie tym razem. EURPLN przebił w tym tygodniu opór na 4,32 i spodziewamy się dalszych wzrostów w kierunku 4,36.

Na krajowym rynku stopy procentowej krzywe obligacyjna oraz IRS dalej się wypłaszczały dzięki obniżaniu się długich końców. W efekcie, 10-letnia rentowność obligacji spadła poniżej 3% pierwszy raz od początku miesiąca. Sądzimy, że wynik posiedzenia EBC będzie miał dziś największy wpływ na polskie stawki i skoro może być zbliżony do poprzedniego, to reakcja rynku też może być podobna. 10-letnia polska rentowność rosła na miesiąc przed i po wrześniowym posiedzeniu EBC. Teraz też przez większość czasu podążała w górę. Wrześniowe rozczarowanie wywołało ruch w górę, który wg nas tym razem może być mniejszy z dwóch powodów – rynek może być w pewnym stopniu przygotowany na brak dalszych działań EBC, a 10-letnia rentowność powyżej 3% może być atrakcyjnym poziomem dla zagranicznych inwestorów. W dalszej części roku spodziewamy się dalszych wzrostów rentowności w związku ze zbliżającą się podwyżką stóp Fed.

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 3,2% r/r, produkcja w budownictwie spadła o 15,9% r/r, a sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się o 6,3% r/r. Mimo lekkiego odbicia w budownictwie, dane oceniamy jako dość rozczarowujące. Potwierdzają one naszym zdaniem, że tempo wzrostu PKB w III kwartale spowolniło poniżej 3% r/r (chociaż trzeba mieć na uwadze, że błąd prognozy jest większy niż zwykle, ponieważ GUS poinformował właśnie o rewizji danych za 2015 r., ale nie podał jeszcze skorygowanych kwartalnych szeregów czasowych). Przy spadku inwestycji i słabnącym wzroście eksportu, konsumpcja prywatna stała się niewątpliwie głównym kołem zamachowym wzrostu gospodarczego w Polsce.

Niemniej, tempo jej wzrostu wydaje się też pewnym rozczarowaniem, biorąc pod uwagę tempo wzrostu dochodów gospodarstw domowych (zarówno z pracy, jak i świadczeń rodzinnych). Podtrzymujemy tezę, że w kolejnych kwartałach trudno liczyć na przyspieszenie wzrostu gospodarczego powyżej 3% r/r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Studia blisko Ciebie! PUZ w Suwałkach rozpoczyna rekrutację

Na absolwentów szkół średnich i wszystkich, którzy chcą zacząć...

Wojny handlowe: imperium kontratakuje

Trump ogłasza nowe cła wobec Chin, rynki w dół. Aprecjacja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...