Reklama

Studencie, sprawdź, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie „last minute”

Data:

- Reklama -

Żacy rozpoczęli nowy rok akademicki. Część z nich zapewne nadal szuka mieszkania, w którym będą mogli uczyć się i odpoczywać po zajęciach. Znalezienie odpowiedniego lokum nie jest bowiem łatwe. Eksperci podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert oraz jak zadbać o bezpieczeństwo wynajmowanego lokalu i własnych, pozostawionych w nim rzeczy.

Wybierz mieszkanie dopasowane do potrzeb

W serwisach ogłoszeniowych oraz na portalach społecznościowych studenci bez problemu znajdą dziesiątki ofert wynajmu. Te najlepsze znikają jednak z sieci bardzo szybko, dlatego najbardziej przezorni żacy wybierali mieszkania już na początku wakacji, kiedy propozycji było wiele i istniała duża możliwość negocjacji cen.

– Wraz ze zbliżającym się początkiem roku akademickiego oferty zwykle są droższe, ponieważ zainteresowanie lokalami mocno wzrasta – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z bardzo atrakcyjnej oferty, warto zastanowić się, czemu jest jeszcze dostępna. Spowodowane to może być np. złym skomunikowaniem lokalu z ośrodkami uczelnianymi. Jeśli na dotarcie na zajęcia każdego dnia będziemy poświęcać godzinę lub więcej czasu, szybko okaże się, że koszt taniego wynajmu powiększony o dodatkowe wydatki na podróż, dorówna lub nawet przewyższy cenę, jaką ponieślibyśmy decydując się na droższe lokum, bliżej centrum. Wybierając ofertę bardziej oddaloną od uczelni, upewnijmy się więc, że dojazd z niej będzie szybki i bezproblemowy. Może się okazać, że w ten sposób zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze.

Podczas porównywania ofert powinniśmy zwrócić też uwagę na wyposażenie, które znajduje się w lokalu. Mieszkania bardzo różnią się pod tym względem, co oczywiście ma też swoje odzwierciedlenie w cenie. Te najtańsze zapewnią tylko podstawowe, często mocno wyeksploatowane, wyposażenie. Droższe – oprócz nowszych mebli, dadzą nam dostęp do udogodnień takich jak dodatkowy sprzęt AGD, sieć wi-fi czy miejsce parkingowe.

Zadbaj o właściwe udokumentowanie transakcji

Gdy już znajdziemy odpowiedni lokal, warto zadbać o sformalizowanie uzgodnień z posiadaczem mieszkania. Najważniejszym dokumentem będzie umowa, w której zawarte zostaną wszystkie prawa i obowiązki, zarówno właściciela, jak i najemcy. Powinny znaleźć się w niej m.in.: zapisy odnośnie wysokości, terminu oraz formy opłacania czynszu, spis wyposażenia mieszkania czy informacje dotyczące ewentualnych usterek powstałych przed zawarciem umowy. – Są to kwestie, które, nieomówione zawczasu, mogą stać się zarzewiem sporu pomiędzy właścicielem a najemcą, gdy np. ten pierwszy stwierdzi, że  szkody są nowe i  odpowiada za nie wynajmujący – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Aby uniknąć takich problemów, przed złożeniem podpisu powinniśmy dokładnie obejrzeć mieszkanie, sfotografować lub opisać istniejące uszkodzenia czy braki i w formie aneksu dołączyć ich listę do umowy – dodaje.

Pomyśl o bezpieczeństwie 

Choć nie stajemy się właścicielami mieszkania, wraz z podpisaniem umowy najmu, bierzemy na siebie częściową odpowiedzialność za zachowanie lokalu w należytym stanie. Niestety, nawet największa ostrożność często nie ustrzeże nas przed niektórymi wypadkami. Przepięcia elektryczne, awarie instalacji wodnej czy uszkodzenia sprzętu AGD to tylko początek długiej listy zdarzeń, do których może dojść w czasie trwania umowy. Gdy tak się stanie, pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie zdarzenia właścicielowi lokalu oraz ustalenie, kto ponosi za nie odpowiedzialność. Jeśli, jako najemca, nie mieliśmy wpływu na przebieg zdarzeń i np. wężyk od pralki przetarł się nie z naszej winy, zalewając mieszkanie sąsiada, wtedy nie poniesiemy konsekwencji finansowych związanych np. z odremontowaniem lokalu pod nami. Możemy wręcz domagać się odszkodowania od właściciela, jeśli zniszczeniu uległy także nasze rzeczy.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli to my odpowiadamy za wypadek. – W takich przypadkach pomocą może okazać się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym rozszerzone o opcję OC najemcy, które zabezpieczy nas przed kosztami niezbędnych napraw zarówno u sąsiada, jak i w wynajmowanym mieszkaniu – wyjaśnia Małgorzata Skibińska, ekspert Avivy. – Warto także zawczasu zatroszczyć się o własne rzeczy, które znajdować się będą w mieszkaniu. Drogi sprzęt elektroniczny, taki jak laptop czy tablet, nie są bowiem objęte ubezpieczeniem wykupionym przez właściciela. Możemy je ubezpieczyć sami, co pozwoli uniknąć kosztów naprawy lub zakupu nowego sprzętu w przypadku uszkodzenia bądź kradzieży. Na rynku znajdziemy obecnie rozwiązania pakietowe, które oprócz polisy OC najemcy i ubezpieczenia urządzeń takich jak laptop, tablet czy smartfon, dadzą nam też inne korzyści, np. ochronę w trakcie wyjazdów turystycznych.

Podczas szukania „swojego kąta” na ten rok akademicki nie powinniśmy zatem działać zbyt pochopnie. Warto pamiętać o sporządzeniu odpowiedniej umowy i ubezpieczeniu, które ochronią nas w razie nieprzewidzianych wypadków. Nieprzemyślana decyzja może sprawić, że nie tylko poniesiemy konsekwencje finansowe, ale będziemy musieli też rozpocząć przeglądanie ofert od początku.

na_co_zwrocic_uwage_podczas_wyboru_mieszkania

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Całkowicie bezpłatne studia blisko domu?

Trwa II tura rekrutacji na studia w Państwowej Uczelni...

Inauguracja roku akademickiego w PWSZ – nowe kierunki, nowi studenci, nowe inwestycje

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Państwowej Wyższej Szkole...

Trzy podstawowe pytania dotyczące kredytu studenckiego

Tylko do 20 października studenci, doktoranci, a także osoby...

W PWSZ zakończyła się I tura rekrutacji

Ponad 660 osób zarejestrowało się na studia stacjonarne i...