Reklama

Wagner według Trelińskiego – premiera sezonu MET również w białostockiej Operze i Filharmonii

Data:

Sezon transmisji z cyklu „The Met: Live in HD” 2016–17 startuje 8 października z nową inscenizacją „Tristana i Izoldy” Ryszarda Wagnera w reżyserii Mariusza Trelińskiego i pod kierownictwem muzycznym Sir Simona Rattle’a.

To druga w historii realizacja przygotowana wspólnie przez słynną nowojorską scenę i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Już wiemy, że widownia Met propozycję Polaka przyjęła owacją na stojąco. Białostocka publiczność mroczną opowieść Wagnera będzie miała okazję obejrzeć w najbliższą sobotę 8 października o g. 18.00 w Sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

„Tristan i Izolda” będzie setną transmisją tego szalenie popularnego cyklu. Inscenizację wielkiego dramatu muzycznego Wagnera w ujęciu Mariusza Trelińskiego mogliśmy już oglądać w czerwcu 2016 w Warszawie. Jednak to w Nowym Jorku, na scenie The Metropolitan Opera zaśpiewają gwiazdy pierwszej wielkości z Niną Stemme w partii Izoldy i najpopularniejszym wykonawcą roli Króla Marka ostatnich lat – René Pape.

Tristan i Izolda, MET, Metropolitan Opera, Opera i Filharmonia Podlaska, Mariusz Treliński
Fot. MET – Tristan i Izolda Mariusza Trelińskiego.

„Tristan i Izolda” w reżyserii  Mariusza Trelińskiego odbiega od wagnerowskich opowieści o herosach i bogach – donosi PAP. – Inscenizator z jednej strony portretuje świat dwojga kochanków, a z drugiej krajobraz przemocy i brudnej polityki. Pierwsze dwa akty reżyser utrzymuje w konwencji realistycznej. Większość akcji sytuuje na kilku pokładach okrętu wojennego. Zwłaszcza w pierwszym akcie Treliński sięga do narracji i montażu znanych z kina. Pokazuje bohaterów jakby na małych ekranach. Czasem korzysta z ujęć filmowych prezentując poszczególne sceny w kilku planach, w tym w także w zbliżeniach. Kiedy indziej prowadzi akcję symultanicznie. Ogranicza ogromną przestrzeń sceniczną Met do małych wycinków. W kolejnych aktach, kiedy inscenizator odsłania niemal całą scenę, ogniskuje w wybranych fragmentach uwagę widowni na bohaterach poprzez wyizolowanie ich strumieniami światła z pogrążonej w ciemności przestrzeni. Jakby wymuszał na widzu, aby koncentrował się głównie na treściach niesionych głosami śpiewaków i brzmieniem muzyki Wagnera. Od realizmu reżyser odbiega w ostatnim, trzecim akcie zdominowanym przez obecność Tristana. Przywołuje retrospekcje. Kreuje poetykę oniryczną, marzenia sennego. Treliński oryginalnie odzwierciedla wagnerowską opowieść w której, jak podkreśla, „nastąpiło odwrócenie znaków. Mrok, noc, głębia jest jedyną autentyczną wartością w świecie. Dzień miejscem w którym próbujemy przetrwać, spełniając narzucone nam role społeczne”.

Tristan, wierny druh i rycerz Króla Marka wiezie swemu wodzowi narzeczoną – księżniczkę irlandzką Izoldę. Izolda woli jednak popełnić samobójstwo, niż wyjść za starego króla. Rozkazuje służącej Brangenie podać sobie i Tristanowi napój śmierci, jednak służka z litości napełnia puchar eliksirem miłości. W sercach i ciałach Tristana i Izoldy rodzi się uczucie silniejsze niż wszelkie zobowiązania, przysięgi, silniejsze niż śmierć, które Wagner przyoblekł w niezwykłą muzykę.

Transmisja przedstawienia: 08.10.2016 | sobota | g. 18.00.

Obsada: Nina Stemme jako Izolda, Ekaterina Gubanova jako Brangena, Stuart Skelton jako Tristan, Evgeny Nikitin jako Gorwenal, René Pape jako Król Marek.

Dyrygent: Sir Simon Rattle.

Realizatorzy: Mariusz Treliński – reżyseria, Boris Kudlička – scenografia, Marek Adamski – kostiumy, Marc Heinz – światło, Bartek Macias – projekcje wideo, Tomasz Wygoda – choreografia.

11. sezon transmisji to dziesięć przedstawień na żywo ze sceny nowojorskiej The Metropolitan Opera, która tym razem zagra w swojej siedzibie łącznie 225 spektakli. Widzowie transmisji obejrzą pięć nowych inscenizacji (w tym jedno dzieło napisane w 2000 roku), trzy opery, których dotąd nie pokazywano w ramach cyklu, a także dwie wcześniej prezentowane, ale w nowej obsadzie.

Przedstawienia sezonu 2016–17:
08.10.2016 g. 18.00 | Wagner Tristan i Izolda premiera sezonu
22.10.2016 g. 18.55 | Mozart Don Juan albo Rozpustnik ukarany nowa obsada
10.12.2016 g. 18.55 | Saariaho Miłowanie z daleka premiera sezonu/ po raz pierwszy z MET
07.01.2017 g. 18.55 | Verdi Nabucco po raz pierwszy w HD
21.01.2017 g. 18.55 | Gounod Romeo i Julia premiera sezonu
25.02.2017 g. 18.55 | Dworzak Rusałka premiera sezonu
11.03.2017 g. 18.55 | Verdi La traviata nowa obsada
25.03.2017 g. 17.55 | Mozart Idomeneusz, król Krety po raz pierwszy w HD
22.04.2017 g. 18.55 | Czajkowski Eugeniusz Oniegin nowa obsada
13.05.2017 g. 18.30 | Strauss Kawaler z różą premiera sezonu

Kierownictwo Met jak zwykle zaprosiło do współpracy najbardziej pożądanych śpiewaków świata. Nina Stemme, Plácido Domingo, Diana Damrau, Vittorio Grigolo, Kristine Opolais, Renée Fleming, Elīna Garanča, Simon Keenlyside, Sonya Yoncheva, Thomas Hampson, Anna Netrebko, Dmitri Hvorostovsky, Nadine Sierra, Alice Coote, Matthew Polenzani – to tylko początek imponującej listy. Za pulpitem staną uznani dyrygenci. Nie zabraknie legendarnego Jamesa Levine’a, dyrektora muzycznego Met.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...

Białystok – miasto, które daje satysfakcję

Białystok to najlepsze polskie miasto - tak wynika z...

Polska prapremiera „Hobbita” już w sobotę

W najbliższą sobotę (11 maja) w Teatrze Dramatycznym im....

Sufity napinane – coraz częściej wybierane przez mieszkańców i firmy z Białegostoku

Sufity napinane to idealne wykończenie dla nowego domu czy...
%d bloggers like this: