Reklama

Wigry, Suwałki, Studzieniczna do remontu. Prace pochłoną miliony złotych

Data:

- Reklama -

Pokamedulski klasztor w Wigrach, Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i kaplica Matki Boskiej w Studzienicznej przejdą remont i konserwację. Umowy na dofinansowanie tych prac zostały podpisane w piątek, 21 października w zespole poklasztornym nad Wigrami.

Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentowany był przez marszałka Jerzego Leszczyńskiego, wicemarszałek Annę Naszkiewicz i członka zarządu, Bogdana Dyjuka. Umowy podpisywali przedstawiciele instytucji – beneficjentów dofinansowania. W spotkaniu uczestniczyli również samorządowcy z Suwalszczyzny.

W przypadku remontu pokamedulskiego klasztoru w Wigrach mowa jest o znaczącej kwocie – niemal 14 mln złotych. Dofinansowanie z RPO wyniosło prawie 10 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na remont m.in. Domu Królewskiego, wymianę dachu, remont wnętrz, elewacji, instalację windy, systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych, a także multimediów i zakup wyposażenia. To najwyższa kwota dofinansowania przyznana w tym konkursie. Wsparcie tej wysokości nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów remontowych zabytkowego obiektu.

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach otrzymało dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł. Jak podkreślił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego, który podpisał dziś umowę, przedsięwzięcie remontowe obejmie cały budynek – od fundamentów aż po dach. Wszystkie prace zostały wycenione na 4,2 mln zł. Pozostałą część wkładu własnego placówki zabezpieczy z budżetu miasto Suwałki. Plan remontowy obejmuje również wyposażenie sal pod przyszłą działalność wystawienniczo-edukacyjną. Dodatkowo, w placówce muzealnej pojawią się multimedia – audioprzewodniki i przewodniki napisane brajlem, zyskujące z ostatnich latach coraz większą popularność.

Pieniądze Zarząd Województwa przyznał również na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich w kaplicy Matki Bożej Studzieniczańskiej koło Augustowa wraz z zagospodarowaniem terenu wokół kaplicy. Wysokość dofinansowania wyniesie prawie 500 tys. zł. Cały remont oszacowany został na nieco pond 700 tys. zł. Kaplica na wyspie wymaga konserwacji – ostatni raz remont został przeprowadzony tam przy okazji wizyty Papieża Jana Pawła II. Kaplica zlokalizowane przy akwenie niszczeje – m.in. z powodu warunków atmosferycznych, które wpływają negatywnie na stan zabytku z 1872 r.

Obecni podczas podpisania umów biskup ełcki, ks. Jerzy Mazur oraz marszałek Jerzy Leszczyński podkreślili, że dzięki środkom z RPO ważne obiekty w tej części regionu odzyskają swoje piękno, wpływając na zachowanie pamięci i tradycji na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

e-Foil na jeziorze Wigry: Rewolucja sportów wodnych dotarła i do nas

Na jeziorze Wigry można ostatnio zobaczyć dość niezwykły obiekt....

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...