Reklama

Złoty mocniejszy, obligacje pod presją

Data:

- Reklama -

Niejednoznaczne dane z USA, rynek skłania się do gołębiej interpretacji, mocniejsze dane z Niemiec. Złoty stabilny do euro i mocniejszy do dolara w wyniku wzrostu EURUSD. Dane z USA tylko ograniczają skalę przeceny polskich obligacji. Dziś dane z Niemiec i Czech.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Tak jak można było przypuszczać, największy wpływ na rynek na koniec tygodnia miały miesięczne dane z rynku pracy USA. We wrześniu zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w mniejszej skali niż oczekiwał rynek, ale dość wyraźnie w górę zrewidowano dane za sierpień. Spadek rentowności, osłabienie dolara oraz lekkie umocnienie walut CEE sugeruje jednak, że inwestorzy większą wagę przypisali słabszemu odczytowi za zeszły miesiąc, do czego w pewnym stopniu przyczynić się mógł nieoczekiwany lekki wzrost stopy bezrobocia. Rząd Niemiec ogłosił, że w tym roku PKB wzrośnie jego zdaniem o 1,8% (wcześniej oczekiwał 1,7%), a w 2017 o 1,4%. Poranne dane o handlu zagranicznym Niemiec zaskoczyły mocniejszym odczytem od oczekiwań. Eksport Niemiec wyrównany sezonowo za sierpień wzrósł o 5,3% m/m, znacząco przewyższając oczekiwania analityków.

Kurs EURUSD rósł od początku dnia, a po danych z USA trend ten uległ znacznemu wzmocnieniu. W efekcie, kurs osiągnął na koniec sesji 1,12 wobec 1,11 na otwarciu. Patrząc szerzej, na rynku nie zaszły w piątek żadne przełomowe zmiany i kurs w dalszym ciągu waha się w trendzie bocznym 1,095-1,143, oscylując blisko środka tego przedziału wahań. Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł znaczące wahania na brytyjskiej walucie, która osiągnęła 31-letnie minimum wobec amerykańskiego dolara. Kurs w dalszej części sesji odbił i funt odrobił większość strat, niemniej najbliższe dni mogą w dalszym ciągu charakteryzować się dużą zmiennością GBP. W tym tygodniu poznamy mniej danych niż w zeszłym, ale najbliższe dni będą bogate w wypowiedzi bankierów centralnych, które mogą znowu wywołać nieco większe wahania EURUSD.

Kurs EURPLN nie uległ w piątek dużym zmianom, podobnie jak EURHUF. Więcej – z powodu wzrostu EURUSD – działo się w przypadku USDPLN oraz USDRUB, które zanotowały znaczne spadki. W efekcie, rubel nieznacznie poprawił tegoroczny dołek ustanowiony wcześniej w tym tygodniu. USDPLN na chwilę spadł nieco poniżej 3,82, jednak na otwarciu dzisiejszej sesji kurs ponownie oscyluje wokół 3,83. Nastroje globalne wciąż mają decydujący wpływ na zachowanie się krajowej waluty. W oczekiwaniu na wypowiedzi bankierów centralnych spodziewamy się, że EURPLN pozostanie w trendzie bocznym 4,27-4,32.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS rosły, a dane z USA jedynie lekko ograniczyły skalę tego ruchu. Na koniec tygodnia 10-letnia rentowność była powyżej 3%, a IRS powyżej 2,40%, najwyżej od końca czerwca. Ostatnie dni pokazały, że wycena krajowych aktywów silnie zależy od czynników globalnych, dlatego też sytuacja na rynkach bazowych będzie kluczowa, podczas gdy krajowe publikacje pozostaną w cieniu. Sądzimy, że do publikacji protokołu z wrześniowego posiedzenia Fed i w oczekiwaniu na wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych rentowności krajowego długu powinny oscylować blisko bieżących poziomów.

Prezydent Andrzej Duda powołał byłego ministra finansów, Pawła Szałamachę, do zarządu NBP. W tym tygodniu poznamy niewielką liczbę ważnych danych ze świata i raczej nie będą one w stanie wygenerować kierunkowego trendu, co może skłonić inwestorów do realizacji zysków z ostatniej aprecjacji złotego. Jednocześnie, wypowiadać się będzie wielu bankierów centralnych. Ostatnie komentarze członków FOMC były dość jastrzębie i ten ton może się utrzymać jeśli stopy Fed mają pójść w górę jeszcze w tym roku. Jeśli jednak globalny nastrój uspokoi się, to rentowność polskiej 10-latki powyżej 3% może pobudzić popyt inwestorów i według nas potencjał do trwalszego wzrostu rynkowych stawek w kraju jest obecnie ograniczony. Jednocześnie, inwestorzy będą szukać wskazówek odnośnie do tego czy plan programu skupu aktywów EBC uległ zmianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wojny handlowe: imperium kontratakuje

Trump ogłasza nowe cła wobec Chin, rynki w dół. Aprecjacja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...