Autorska produkcja SOK z wyróżnieniem w Piotrkowie Trybunalskim

0
92
Zimny bufet, zdjęcie z premiery spektaklu w Suwałkach, fot. Niebywałe Suwałki.

Aktorzy Teatru Hybrydowego działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpili podczas VI Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” w Piotrkowie Trybunalskim. Jury doceniło suwalskich aktorów za zbiorową kreację aktorską w spektaklu „Zimny bufet” w reżyserii Joanny Łupinowicz.

O tym, że “Zimny bufet” to świetny spektakl, pisaliśmy w styczniu 2016 roku w naszej recenzji: Historia „śmiercionośnej laleczki”. Recenzja spektaklu „Zimny bufet”.

Śmierć jest zawsze w miejscu niedozwolonym – mówi podczas spektaklu Demo Barbi (w tej roli reżyser spektaklu – Joanna Łupinowicz). Nie tylko w miejscu „niedozwolonym”, ale i czasie trudnym do przewidzenia. Jednak czy na pewno? Przychodzi nagle, znienacka czy może stopniowo i konsekwentnie? Matriocha, Matriona, Matrioszka – bohaterka w trzech stadiach życia, grana przez trzy osoby (Anna Szafranowska – Matriocha, Mirosława Krymska – Matriona, Dorota Skłodowska – Matrioszka) zdaje się potwierdzać tę drugą wersję. Chora na Alzheimera powoli zatraca każdą siebie – młodszą, pełną życia, starszą – wciąż jeszcze „na chodzie” i najstarszą – zawieszoną między życiem i śmiercią. Gdy umiera na trzech poziomach, jej dzieci – Rdzawa (w tej roli Agnieszka Winnik-Pomichter) i Antoś (Maciej Sowul) próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jak mają przeżywać rytuał żałobny „pustej nocy”, gdy nie radzą sobie z własnymi demonami? Noc czuwania przemienia się w czas wzajemnych pretensji, oskarżeń, kłótni i dramatycznych wspomnień. W „Zimnym bufecie” jest przejmująco, ale nie jest łzawo i histerycznie. Za znalezienie równowagi należą się wielkie brawa (fragment recenzji).

Potencjał aktorów i realizacji docenili również jurorzy piotrkowskiego Festiwalu. Adam Woronowicz, znany m.in. z filmów „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego i „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego, przyznał po ogłoszeniu werdyktu, że poziom festiwalu był bardzo wysoki. Teatr Hybrydowy otrzymał honorowe wyróżnienie. Nagród Grand Prix w tym roku nie przyznano.

„Zimny Bufet” to nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka Zyty Rudzkiej, opowieść o rodzeństwie, Rdzawej i Antosiu, które spotyka się, by czuwać nad ciałem zmarłej matki, przez lata chorującej na Alzheimera. Razem przechodzą kolejne etapy „czynności pogrzebowych”, jak mycie ciała, wybieranie ubrania i ubieranie ciała do trumny. Dramatyczna sytuacja rozpisana jest na wiele głosów. Dotknięty chorobą umysł kobiety rozpada się na trzy postaci: Matrionę, Matriochę i Matrioszkę, symbolizujące okresy ludzkiego życia. Zmarła matka rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby. Dorosłe już dzieci nie potrafią poradzić sobie z pamięcią o matce. Zmagając się na własną rękę z emocjonalnym obciążeniem, ale też własnymi demonami, same poddają się „czynnościom pogrzebowym”, które mają im pomóc uporać się ze śmiercią najbliższej osoby.

Festiwal “Trybuna Teatru” odbył się w dniach 4-6 listopada.

Poniżej wyniki przeglądu:

Rada Artystyczna w składzie: Adam Woronowicz – aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Aktualnie aktor Teatru Rozmaitości w Warszawie; Przemysław Buksiński – aktor, animator, performer oraz organizator działań artystycznych i performatywnych. Absolwent Animacji Kultury UMCS w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego; Maciej Łagodziński – aktor, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku przy współudziale przedstawicieli zespołów biorących udział w Festiwalu, po obejrzeniu 10 spektakli konkursowych postanowiła przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX w kategorii teatrów młodzieżowych nie przyznano.

Dwie równorzędne I nagrody otrzymują: Teatr „Otczapy” z Wrzesińskiego Ośrodka Kultury za spektakl pt.: „Nieporuszenie” oraz Teatr „Z jednej gliny” z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu za spektakl pt.: „Kitty”.

Dwa równorzędne wyróżnienia zdobyły: Teatr „Rondo” ze Słupskiego Ośrodka Kultury za spektakl pt.: „Dobra dziewczyna zeszła na złą drogę” i Pracownia Teatralna Pałacu Młodzieży z Pałacu Młodzieży w Katowicach za spektakl pt.: „Źródło życia”.

Honorowe wyróżnienie aktorskie otrzymuje: Maciej Kokot z Teatru „Tof” z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej za spektakl pt.: „Szczurzysyn – czyli jeden akt o nienawiści”.

GRAND PRIX w kategorii teatrów dorosłych nie przyznano.

I nagrodę otrzymuje: Teatr „Bat – Scena Dorosłych” z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie za spektakl pt.: „Dlaczego dorośli nie mogą latać…”

II nagrodę otrzymuje: Teatr „Formalina” z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu za spektakl pt.: „Planeta B”.

Wyróżnienie otrzymuje: Teatr „T-3” Okręg Podlaski Polskiego Związku Niewidomych w Białymstoku za spektakl pt.: „Kolektyw Dudka”.

Wyróżnienie instruktorskie otrzymuje: Aneta Ćwieluch z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu.

Wyróżnienia honorowe otrzymują: Teatr „Hybrydowy” z Suwalskiego Ośrodka Kultury za zbiorową kreację aktorską w spektaklu pt.: „Zimny bufet” oraz Teatr „Ważne słowa” z Warszawy za świadome bycie na scenie w spektaklu pt.: „Wykład profesor Marcjanny Niedzieli”.

Dodaj komentarz