Święto 11 listopada – Święta Niepodległości jak co roku pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadziło liczną grupę suwalczan. Tego samego dnia w Muzeum im. Marii Konopnickiej mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w wielkim teście wiedzy o niepodległości i historii życia Aleksandry Piłsudskiej ze Szczerbińskich oraz w XI Młodzieżowym Marszu Niepodległości.

Uroczyste przemówienia pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się w samo południe. W obchodach Święta Niepodległości wzięli udział kombatanci, mieszkańcy miasta, samorządowcy, radni, politycy, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa.

– Po 123 latach niewoli odradzało się Państwo Polskie. Radość z niepodległości do naszego miasta dotarła nieco później, w sierpniu 1919 roku, kiedy do Suwałk wkroczył 41. Pułk Piechoty. Potem budowana z mozołem państwowość została przerwana w wyniku agresji hitlerowskich Niemiec i Sowietów. Od blisko 30 lat znowu możemy cieszy się wolnością, jesteśmy gospodarzami we własnym kraju – powiedział w swoim przemówienia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, zachęcając jednocześnie do refleksji nad kondycją naszej Ojczyzny i dzisiejszego patriotyzmu.

W czasie uroczystości poseł Bożena Kamińska wspominała o momencie, w którym Józef Piłsudski przejmował władzę z rąk okupantów i potrzebie złożenia hołdu „tym wszystkim, którzy nam wolną Polskę ofiarowali”.

Tego samego dnia suwalscy uczniowie zaprosili mieszkańców miasta do udziału w XI Młodzieżowym Marszu Niepodległości.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj