Premier Szydło o Ścianie Wschodniej: Via Carpatia to priorytet

Beata Szydło, premier RP
Źródło: premier.gov.pl

Premier Beata Szydło: Ściana wschodnia tą częścią naszego kraju, która musi mieć priorytet. „To jest w interesie całej naszej ojczyzny”.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W poniedziałek premier Beata Szydło w Łańcucie wzięła udział w konferencji „10 lat Deklaracji Łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość”.  Według Prezes Rady Ministrów priorytet dla wschodnich regionów jest niezbędny, jeżeli chcemy mówić o tym, że Polska ma się równomiernie rozwijać.

– Nadszedł moment, kiedy tak naprawdę rozpoczynamy realizację inwestycji Via Carpatia, szlaku o strategicznym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej – powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas otwarcia konferencji. Jak dodała – szlak Via Carpatia wpisuje się doskonale w szanse, które otwierają się przed naszym regionem.

Na zdj. marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński, źródło: premier.gov.pl
Na zdj. marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński, źródło: premier.gov.pl

Prezes Rady Ministrów przypomniała, że minęło już 10 lat od zawarcia deklaracji łańcuckiej, która powstała z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Te 10 lat szlaku Via Carpatia od momentu, kiedy deklaracja łańcucka została podpisana, przygotowana, ten czas nie został zmarnowany. Ale teraz przychodzi ten najważniejszy moment, kiedy rozpoczynamy tak naprawdę realizację tej inwestycji –  podkreśliła premier Szydło.  Według szefowej rządu Via Carpatia staje się inwestycją, która będzie miała strategiczny charakter dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej,  ponieważ otwiera nam drogę na świat i jest symbolem polskiego rozwoju. Chcemy się rozwijać. To jest nasze zadanie, to jest nasz cel – podkreśliła. Oceniła, że Polska ma ogromną szansę przed sobą, ma ogromny potencjał. Naszą ogromną wartością są ludzie, obywatele, którzy mają ogromny potencjał rozwojowy, którzy chcą realizować w Polsce swoje marzenia i ambicje, a obowiązkiem polskiego państwa, polskiego rządu, również władz samorządowych, jest stwarzanie dla nich (…) możliwości pracy i działania – zaznaczyła premier.

Źródło: premier.gov.pl
Źródło: premier.gov.pl

Zdaniem premier Beaty Szydło „Europa Środkowo-Wschodnia zdaje sobie sprawę z tego, że teraz jest jej czas, to jest czas na to, abyśmy wykorzystali naszą szansę. I właśnie ten szlak wpisuje się doskonale w te szanse, które otwierają się przed naszym regionem”. Premier zaznaczyła również, że szlak ma niezwykle strategiczne i ważne znaczenie i był również tematem sobotnich rozmów podczas szczytu Chińska Republika Ludowa – Europa Środkowo-Wschodnia (16+1) w Rydze.

Via Carpatia to kluczowy transeuropejski korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem Europy północnej i południowej, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Dodaj komentarz