Reklama

Śniadanie daje moc! Mali suwalczanie zjedli wspólny posiłek

Data:

- Reklama -

O tym, że „Śniadanie Daje Moc”, wiedzą już dzieci z zerówki integracyjnej w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach. W tym roku szkoła włączyła się w obchodzony od sześciu lat Dzień Śniadanie Daje Moc, przypadający właśnie 8 listopada.

Wspólne śniadanie w szkole było jednym z elementów ogólnopolskiej akcji, która dotarła również do Suwałk. Edukacyjny wymiar inicjatywy bazował na realizacji scenariuszy zajęć, opartych m.in. na przyswojeniu przez najmłodszych 12 zasad zdrowego odżywiania. A jak wiadomo, warto edukację zaczynać wcześnie, bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

– Nasza klasa przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”, organizowanej po to, aby wykształcić u dzieci zdrowe nawyki żywieniowe, wytłumaczyć, które produkty są zdrowe, a które nie są, które warto jeść, a których należy wręcz unikać. Przygotowaliśmy też wraz z rodzicami zajęcia, podczas których dzieci same przygotowują, komponują kanapki – tłumaczyła dziś Natalia Górska, pedagog specjalny z ZS nr 3 w Suwałkach, pracująca w zerówce integracyjnej.

Barbara Olszewska, zastępca dyrektora szkoły podkreśliła, że przystąpienie szkoły do akcji wymagało wcześniejszej zgody osoby zarządzającej placówką. Olszewska szybko doceniła wartości edukacyjne programu wypatrzonego przez nauczycielki z ZS nr 3. Jak podkreśliła wicedyrektor, interesująca wydała się jej zdaniem nie tylko idea promowania zdrowego odżywania i higieny wśród uczniów – z czym dzieci nie zawsze sobie sprawnie radzą, ale też możliwość wykorzystania gotowych konspektów zajęć dla klas młodszych.

Realizująca w szkole akcję Katarzyna Baczewska zaznacza, że scenariusze lekcji zostały dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Treści w nich zawarte objęły zaś właściwości zdrowotne produktów, informacje na temat liczby posiłków, zdrowego trybu życia, a także właściwego korzystania ze środków czystości – w trakcie przygotowania i przed spożyciem posiłków. Dzieci zaznajomiły się również z piramidą zdrowego żywienia – z ulotek dostępnych w sieciach handlowych wycinały zdrowe produkty i na ich bazie tworzyły konstrukcję piramidy.

Organizatorem programu „Śniadanie Daje Moc” jest Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm: Danone, Lubella (należąca do Grupy Maspex Wadowice), marki Biedronka (należąca do Grupy Jeronimo Martins) oraz Instytutu Matki i Dziecka – wiodącej w kraju instytucji naukowej i medycznej. Program realizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Według badań (wywiady z wychowawcami klas 1-6 szkół podstawowych) przeprowadzonych w kwietniu 2011 r. przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy Danone i Banków Żywności: w blisko 40% klas 1-6 w polskich szkołach podstawowych są dzieci, które nie jedzą drugiego śniadania.

Prawie ćwierć miliona (220 tys.) dzieci szkół podstawowych odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju, np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu, – ok. 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce skarży się z powodu niedożywienia. Źródło: sniadaniedajemoc.pl

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dzień Pracownika Socjalnego w Suwałkach: W PUZ wystąpił Piotr Karpienia

Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach gościła we wtorek, 21...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...