Reklama

Sprawdźmy, czy nasze dzieci wiedzą, jak zachować się w trudnej sytuacji

Data:

- Reklama -

Każdy rodzic stara się chronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwem. Uczymy, tłumaczymy, przekonujemy, pokazujemy. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dziecku nie stało się nic złego. Jak jednak sprawdzić czy nasza pociecha będzie potrafiła zachować się odpowiednio w sytuacji trudnej, w momencie realnego zagrożenia? Czy dziecko rzeczywiście wie już wszystko, co potrzebne, aby poradzić sobie w takim momencie?

Rodzice troszczą się o bezpieczeństwo swojego dziecka od momentu narodzin. Oczywiście, z wiekiem, stopniowo zwiększamy jego samodzielność, jednak nigdy nie opuszcza nas strach przed tym, że mogłoby mu się stać coś złego. Staramy się więc jak najlepiej zapobiegać potencjalnym zagrożeniom, zarówno poprzez zmniejszanie ryzyka niebezpiecznych zdarzeń (np. przewożąc najmłodszych w specjalnym foteliku czy przechowując pudełka z lekami na najwyższej półce), jak też poprzez przygotowanie dziecka na sytuacje, gdy zagrożenie wystąpi, a nas nie będzie w pobliżu.

Czy dziecko na pewno wie, co robić?

Doskonałym narzędziem, które łatwo pomoże rodzicom i opiekunom zweryfikować wiedzę dziecka na temat bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych (w szkole, w domu, na drodze czy podczas korzystania z Internetu) jest Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Opracowany został w ramach organizowanej już od 8 lat, akcji edukacyjnej Akademia Bezpiecznego Puchatka. Test ma atrakcyjną, multimedialną formułę, a jego treść powstała przy współpracy z ekspertami, w tym z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Aby dowiedzieć się czy nasze dziecko będzie rzeczywiście umiało odpowiednio zachować się w sytuacji zagrożenia wystarczy wejść razem z nim na stronę www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele (zakładka Test Bezpieczeństwa) i zachęcić malucha do wypełnienia testu. Dzięki temu przekonamy się czy potrafi zastosować nasze rady w praktyce oraz zweryfikujemy obszary, które wciąż sprawiają mu kłopot i wymagają dodatkowej nauki.

Uwaga, niebezpieczeństwo!

Pokonywanie trasy do i ze szkoły, kiedy dziecko może potrącić samochód, samodzielny pobyt w domu czy zabawa na podwórku bez nadzoru dorosłych, kiedy może zrobić sobie krzywdę lub zostać zaczepione przez nieznajomego, zgubienie się w tłumie w czasie świątecznych zakupów – to dla rodziców oczywiste sytuacje generujące niebezpieczeństwo. Jednak w obecnym świecie na najmłodszych czeka coraz więcej zagrożeń, jak choćby te związane z poruszaniem się po Internecie, w którym dziecko może natknąć się na nieodpowiednie treści lub spotkać osoby, mające wobec niego złe zamiary. Dlatego odpowiedzialni opiekunowie starają się uczyć dzieci zasad bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych i odpowiednio przygotować je do tego, by w momencie realnego zagrożenia umiały zminimalizować niebezpieczeństwo lub odpowiednio zareagować na jego skutki. Poświęcamy wiele czasu na rozmowy, ostrzeganie przed następstwami lekkomyślnych zachowań i dawanie dobrego przykładu, jednak często wciąż nie mamy pewności czy rzeczywiście nasza pociecha będzie umiała sobie poradzić w sytuacji, gdy niebezpieczeństwo przestanie być tylko teorią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Bezpiecznie na drodze

Wystartowała IX edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka” – największego programu...

Mamo, tato, gdzie jesteś? Co powinno wiedzieć dziecko, gdy się zgubi?

Święta to czas relaksu i spotkań z rodziną. Jednak...

Co możemy zrobić, aby wypadków drogowych z udziałem dzieci było jak najmniej?

Co więc mogą zrobić rodzice i opiekunowie dzieci, aby...