Reklama

Suwalczanka Mistrzynią Europy w karate (foto)

Data:

- Reklama -

Sześcioro zawodników z Suwałk zakwalifikowało się do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców i Seniorów Open w Bułgarii. Kadetkom: Aleksandrze Rybackiej, Aleksandrze Górskiej i Aleksandrze Mozerys udało się zdobyć medale.

Źródło: Klub Karate Kyokushin

W dniach 25 -26 listopada 2016 roku w Sofii (Bułgaria) odbyły się Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców i Seniorów Open z udziałem 362 zawodników z 24 państw. Polskę reprezentowała 53-osobowa reprezentacja. Oprócz kadetek z Suwałk, o medale walczyli młodzieżowcy: Sebastian Biłbak, Michał Karpowicz i Daniel Biłbak.

– Naszym młodzieżowcom nie udało się tym razem zdobyć medalu. Michał Karpowicz wystartował w kata. Jako medalista z poprzedniego roku, miał wolny los w pierwszej turze. W drugiej turze spotkał się z Hiszpanem, z którym wygrał pojedynek o wejście do czwórki, ale po ogłoszeniu werdyktu o wygranej Michała Hiszpanie wnieśli protest, po którym jeden sędzia zmienił zdanie i nasz zawodnik został ostatecznie pozbawiony medalu. Cofnięcie werdyktu sędziowskiego po wniesionym proteście jest ewenementem w karate i nastąpiło po raz pierwszy w historii (bez powtórzenia przez zawodników wystąpienia). Tym bardziej jest to dla nas trudne do zaakceptowania, ponieważ Michał wrócił do Polski bez medalu, który zgodnie z pierwotnym werdyktem sędziów mu się należał – komentuje sytuację Marek Krejpcio, trener.

Daniel Biłbak wystartował po raz pierwszy w kat. młodzieżowców – jako nowicjusz również w kategorii kumite do 70 kg. W pierwszej walce spotkał się z Holendrem, Deronem Ditiecherem, który pokonał Daniela przez skuteczną technikę na korpus, a następnie zdobył brązowy medal Mistrzostw. Starszy brat Daniela, Sebastian Biłbak wystartował w kategorii młodzieżowców po raz ostatni. Walczył w kumite do 75 kg. W pierwszej walce pokonał Włocha, Masimo Lacona. W drugiej walce, o wejście do strefy medalowej, przegrał z Litwinem, Lukasem Rickievitiusem – przez wskazanie sędziów. Walka była wyrównana do końca, zawodnicy walczyli aż trzy rundy, po których sędziowie wskazali ostatecznie na Litwina. Lukas po wygranej z Sebastianem wszedł do finału i zajął II miejsce.

– Naszym kadetkom dużo bardziej poszczęściło się podczas sobotnich zawodów. Po wielotygodniowych i trudnych przygotowaniach trzy „Olki” stanęły na wysokości zadania i wróciły do kraju z medalami – dodaje Krejpcio.

Aleksandra Mozerys startowała w kumite do 65 kg i w kata. W kumite przegrała swój pierwszy pojedynek z Valentyną Kurmin z Litwy. W kata zaprezentowała się lepiej i zdobyła ostatecznie III miejsce. W pierwszej rundzie Mozerys pokonała Hiszpankę, Nolię Tortosa, a w drugiej wygrała z Georgjaną Chrilejan z Rumunii. W półfinale lepsza okazała się Litwinka, Goda Klapatauskaite, która została potem srebrną medalistką.

O jeden stopień wyżej na podium stanęła Aleksandra Górska, która walczyła w kategorii kumite + 65 kg. Wygrała dwa pojedynki przez skuteczne techniki na głowę. W pierwszej walce pokonała Betinę Gorog z Węgier, w drugiej Elizę Yuodvalkyte z Litwy. W finale zaś spotkała się z Węgierką, Szonją Neuherz, z którą przegrała przez wskazanie sędziów, zdobywając tym samym tytuł Wicemistrzyni Europy.

– Najlepiej z naszej drużyny spisała się najmłodsza zawodniczka – 15-letnia Aleksandra Rybacka. Wygrała wszystkie swoje cztery pojedynki przez jednogłośne wskazanie sędziów, co jest dodatkowym potwierdzeniem wysokiego poziomu jej walk. Po pierwszej walce, w dogrywce, pokonała zawodniczkę gospodarzy Siyanę Stratievą. W drugim pojedynku już nie była potrzebna dogrywka, bowiem Ola jednogłośnie wygrała z Ukrainką, Olesią Pohranychną. W trzeciej walce, Rybacka znowu górowała, tym razem nad Noemi Benko z Węgier. W finale z Mariyą Filipovą z Bułgarii sędziowie bez dogrywki wskazali jednogłośnie na suwalczankę – relacjonuje trener.

Aleksandra Rybacka osiągnęła ogromny sukces, zostając Mistrzynią Europy w kumite, w kategorii kadetek do 50 kg.

W konkurencji kadetów karatecy z Reprezentacji Polski zdobyli łącznie 9 medali: dwa złote, trzy srebrne i cztery brązowe. W młodzieżowcach również 9 medali: 2 złote i 7 brązowych krążków. W Mistrzostwach Europy Open Seniorów polscy zawodnicy zdobyli trzy medale: jeden srebrny i jeden brązowy w kategorii kobiet oraz jeden brązowy w kategorii mężczyzn.

W najbliższą sobotę, 3 grudnia suwalscy karatecy wystartują w Giżycku – w Turnieju o Puchar Wielkich Jezior Mazurskich dla dzieci i młodzieży. Wystartuje w nim około 50 suwalczan. Ostatnim startem 2016 roku będzie występ podczas Pucharu Polski Młodzików Juniorów i Seniorów w Ciechanowie (10 grudnia).

Fot. Suwalski Klub Karate Kyokushin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Karatecy zdobyli kwalifikacje do udziału w Mistrzostwach Europy

W piątek, 3 marca w Mielcu odbył się Turniej...

Karatecy wrócili z Ełku z medalami

W sobotę, 25 lutego w Ełku odbył się Puchar...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...