Reklama

Wicepremier zwiedzał nową halę Forte (fotorelacja)

Data:

- Reklama -

Mateusz Morawiecki, wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów odwiedził w piątek, 25 listopada Suwałki. Podczas oficjalnej wizyty wziął udział w spotkaniu na temat najnowszej, wartej 700 mln zł, inwestycji Forte, był też obecny przy wmurowaniu kamienia węgielnego oraz uczestniczył w uroczystości 20-lecia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Autor: Iwona Danilewicz

Na początku 2017 roku hala produkcyjno- magazynowa w Dubowie pod Suwałkami zostanie ukończona. To właśnie w tym miejscu odbyła się dziś prezentacja wszystkich etapów inwestycji, a także dotychczasowej działalności „Forte”, firmy działającej na rynku od 24 lat. Spodziewane obroty spółki w tym roku osiągną poziom 1 mld złotych. Spółka dysponuje we wszystkich fabrykach 120 tys. m kw. powierzchni produkcyjnej i 1,2 mln m kw. terenu. Meble produkuje w nowoczesnym parku maszyn. Więcej o „Forte” w artykule: Forte zainwestuje w Suwałkach 700 mln zł.

Wizualizacja inwestycji Forte (Tanne) w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Wizualizacja inwestycji Forte (Tanne) w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

– Inwestujemy w badania i rozwój. Współpracujmy z uczelniami wyższymi i centrami technologicznymi – podkreślił podczas spotkania Maciej Formanowicz, prezes „Forte”, dodając, że spółka inwestuje również we własne „centrum badawcze”, w którym rozwijane będą: technologie, wzornictwo, systemy informatyczne, będą tam także opracowywane patenty.

W Suwałkach w ciągu najbliższych lat rozpoczną działalność fabryka mebli i fabryka płyt wiórowych. Ten ostatni produkt w Polsce wytwarzają trzy koncerny. Aby uniezależnić „Forte” od terminów dostaw, cen, standardów produkcji i kolorystyki dostępnych płyt, zostanie zrealizowana inwestycja o niebagatelnym znaczeniu dla rozwoju firmy. Jak zapowiada Maciej Formanowicz – zastosowanie surowca w procesie produkcji zostanie zmniejszone o 20 proc. – przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych parametrów.

Wizualizacja nowej fabryki Forte - Tanne.
Wizualizacja nowej fabryki Forte – Tanne.

Po uzyskaniu potrzebnych pozwoleń, w hali produkcyjno-magazynowej działać będą dwa stanowiska foliowania płyt. Zatrudnienie znajdzie w tym miejscu 150 osób. Kolejne 150 osób zostanie zatrudnionych w fabryce płyt wiórowych, która ma być gotowa w 2018 roku (zostanie zbudowana obok hali). – W 2019 roku rozpocznie pracę nasza piąta fabryka mebli z centrum logistycznym, która w 2020 roku osiągnie docelową zdolność produkcyjną – dodał podczas prezentacji prezes „Forte”, przypominając, że właśnie tam powstanie 700 nowych miejsc pracy. W Suwałkach zostanie otwarte także przyzakładowe przedszkole dla dzieci pracowników.

W trakcie spotkania z wicepremierem Mateuszem Morawieckim prezes Formanowicz przypomniał o ważnym aspekcie ekologicznym, o którym mówił już na początku listopada w Parku Naukowo-Technologicznym – podczas Forum Biznesowego Pogranicza. Powstająca fabryka będzie pracowała w cyklu zamkniętym – ma to być inwestycja bezpyłowa, bezzapachowa, z zamkniętym obiegiem wodnym, z cichym procesem produkcji, bez kominów. W inwestycji w Dubowie zostaną zastosowane wyloty elektrofiltrów – ich koszt to 18 mln zł.

„Forte”, oprócz wykorzystywania surowca tradycyjnego, zamierza też kontraktować sadzenie drzew – drzewa z plantacji topoli będą gotowe do wykorzystania w przemyśle meblarskim już po 8 latach.

Inwestycję chwalił wicepremier Mateusz Morawiecki. – Tu widzimy połączenie tradycji z tym, co nazywamy innowacyjnością – powiedział dziennikarzom, podkreślając znaczenie doskonalenia mechanizmów produkcyjnych, dzięki którym Polska może zostać liderem tej branży w Europie. Lepsze zrozumienie potrzeb przedsiębiorców wicepremier zamierza wdrożyć w praktyce w ramach nowych pomysłów rządu. – Najważniejsze ułatwienie to przyspieszenie procedur administracyjnych oraz wprowadzenie zasady milczącej zgody – w przypadku, gdy termin biegnie, a odpowiedź nie została udzielona – dodał.

Po południu na terenie inwestycyjnym „Forte” odbyło się symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod powstające fabryki.

Fot. Niebywałe Suwałki – Iwona Danilewicz

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Tak wygląda pas startowy w Suwałkach (zobacz zdjęcia)

Budowa pasa startowego w Suwałkach na razie przebiega zgodnie...

Rozpoczyna się budowa pasa startowego w Suwałkach (audio)

Po tym jak Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o...

Dwujęzyczne przedszkole z oddziałem żłobkowym dla dzieci pracowników Forte już otwarte

W poniedziałek, 3 września w Suwałkach rozpoczęło swoją działalność...