Reklama

Coraz mniej czasu na obniżenie podatku o ponad 1000 zł

Data:

- Reklama -

O podatkach zwykle zaczynamy myśleć w kwietniu, gdy zbliża się termin wypełniania PIT-ów. Wtedy jednak jest już za późno, aby skorzystać z niektórych ulg. Expander podpowiada co możemy zrobić, aby w przyszłym roku uzyskać ponad 1000 zł zwrotu podatku.

Autor: Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expander Advisors

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego

Wielu Polaków od czasu do czasu przekazuje większe lub mniejsze kwoty na różnego rodzaju organizacje pożytku publicznego. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wydane w ten sposób pieniądze możemy uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym. Aby tak się stało, należy w formularzu PIT podać kwotę, którą przekazaliśmy oraz dane obdarowanej organizacji. Zwrot, jaki otrzymamy, będzie oczywiście niższy. Z każdych przekazanych 100 zł możemy odzyskać 18 zł lub 32 zł. Ta wyższa kwota dotyczy sytuacji, gdy mamy na tyle wysokie dochody, że przekraczamy próg podatkowy.

Datki na Kościół

Te same zasady dotyczą kwot przekazywanych na cele kultu religijnego. Je również można odliczyć w zeznaniu podatkowym. W każdym przypadku darowiznę trzeba jednak udokumentować. Tymczasem jeśli ktoś co niedzielę dawał pieniądze w gotówce na tacę, to nie ma żadnego potwierdzenia tego faktu. Dlatego najlepiej jest przekazywać pieniądze za pomocą przelewu, gdyż wtedy mamy możliwość wydrukowania potwierdzenia dokonanej transakcji. Taki dokument powinniśmy przetrzymywać przez 5 lat, na wypadek kontroli skarbowej.

Oddając krew, zapłacisz mniejszy podatek

Podatek może nam obniżyć również fakt, że w danym roku oddaliśmy krew lub osocze. W 2016 r.  nastąpiła zmiana przepisów i z tego odliczenia może skorzystać nawet osoba, która oddała krew po raz pierwszy w życiu. Wystarczy, że otrzyma legitymację „Honorowego Dawcy Krwi”. W przeszłości przepisy pozwalały ją wydawać dopiero po oddaniu 5 litrów (kobiety) lub 6 litrów (mężczyźni). Od września wymóg ten zniknął z ustawy regulującej to zagadnienie. Każdy litr oddanej krwi lub osocza to równowartość darowizny na kwotę 130 zł.

Trzeba jednak dodać, że łączna wartość wszystkich darowizn (w postaci pieniężnej, krwi, czy osocza), którą chcemy odliczyć nie może przekroczyć 6% dochodu. W przypadku dochodu wynoszącego np. 40 000 zł rocznie odliczyć można więc nie więcej niż 2400 zł. Oznacza to, że kwota podatku spadnie o 432 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydawać na dobroczynność więcej, ale powyżej tego limitu nie będzie już następował spadek naszego podatku.

Podatek niższy o 875 zł dzięki IKZE

Opisany wyżej limit nie dotyczy jednak innych rodzajów ulg. Kolejne zmniejszenie podatku można uzyskać dzięki oszczędzaniu na emeryturę. Jeśli w danym roku wpłacimy jakąś kwotę na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenie Emerytalnego), to także możemy ją odliczyć. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet 1 557 zł, ale w przypadku osób o przeciętnych dochodach ulga wyniesie nie więcej niż 875 zł. Jej wysokość zależy od tego, ile wpłaciliśmy na IKZE oraz tego, czy nasze dochody są na tyle wysokie, że przekraczamy próg podatkowy (patrz tabela).

ile_mozna_zyskac_na_uldze_podatkowej_uzyskanej_dzieki_ikze

Na koniec warto dodać, że IKZE może być prowadzone w bardzo różnych formach. W niektórych bankach jest to po prostu konto oszczędnościowe, innym razem mogą to być fundusze inwestycyjne, rachunek maklerski, DFE czy ubezpieczenie. Każdy może więc dopasować IKZE do swoich oczekiwań w zakresie oczekiwanych zysków jak i tolerowanego ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi masowo oddają krew

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają realizację długofalowego projektu, którego celem...

Studencie, poznaj 3 błędy, których będziesz żałować po studiach

Według raportu Job Square, w 2016 roku prawie połowa...

Młode kobiety oszczędzają na emeryturę rzadziej niż mężczyźni

Według ZUS nowo przyznawane emerytury mężczyzn są aż o...

Ranking najbardziej denerwujących opłat bankowych

To, że banki naliczają nam różnego rodzaju prowizje nie...