Młodzież listy pisze

0
119

Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach był jednym z ponad 20 miejsc w województwie podlaskim i 776 w całej Polsce, gdzie odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).

W Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach akcja odbyła się nieco wcześniej, bo 8 grudnia. Uczniowie Ekonomiaka już po raz dziewiąty przyłączyli się do tej inicjatywy, polegającej na obronie „więźniów sumienia”, niesłusznie oskarżonych czy szykanowanych we własnym kraju.

Tegoroczni bohaterowie to m.in. Edward Snowden, Amerykanin, który ujawnił rozmiary inwigilacji społeczeństwa; dziennikarz Mahmoud Abu Zeid „Shawkan” od trzech lat przetrzymywany w egipskim więzieniu za robienie zdjęć podczas protestu w Kairze ; Bajram Mammadow i Gijas Ibrahimow z Azerbejdżanu uwięzieni z napis graffiti na pomniku byłego prezydenta. Uczestnicy akcji listy pisali również w celu wsparcia tureckiej dziennikarki Erin Keskin lub wezwania władz Chin do natychmiastowego uwolnienia działacza społecznego Ilhama Tohtiego. Petycje dotyczące w sumie 11 osób można podpisać również przez Internet.

Każda zapisana kartka może wpłynąć na los poszkodowanych, prześladowanych i więzionych. Jak podkreślają organizatorzy, dzięki akcji udaje się realnie poprawić sytuację osób, wobec których prawa człowieka są łamane. Po zeszłorocznym maratonie pisania listów udało się uwolnić Yecenii Armenty z Meksyku. Kobieta została poddana torturom w celu wymuszenia zeznań. W tym roku uczniowie suwalskich szkół, które wzięły udział w maratonie, wspólnie napisali 1436 listów. To rekordowa liczba. Ten wynik młodzież planuje poprawić już w kolejnej edycji maratonu w przyszłym roku.

Po raz pierwszy Maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2015 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 3,7 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisano dotychczas 270 235 listów.

Fot. Organizatorzy Maratonu Pisania Listów w ZS nr 4

Leave a Reply