Reklama

Na wypożyczenie Beksińskiego czeka się w kolejce. Dziś otwarcie wystawy w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Obrazy, fotografie i rysunki Zdzisława Beksińskiego ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku są już w Suwałkach. W czwartek, 8 grudnia o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym odbędzie się otwarcie ekspozycji.

Autor: Iwona Danilewicz

„Beksiński – retrospekcja” to wystawa prac wypożyczana do innych muzeów i galerii z Sanoka. Nie od ręki jednak. Kolejka jest długa, a chętnych wielu. Jak powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Muzeum Okręgowym w Suwałkach Dorota Szomko-Osękowska, kurator wystawy – dzisiaj o zorganizowanie ekspozycji Beksińskiego nie jest łatwo. Wzrastające zainteresowanie pracami, artystą i losami jego rodziny ma bezpośredni wpływ na to, że galerie z wyprzedzeniem muszą uzgadniać termin. W Suwałkach prace Zdzisława Beksińskiego będą prezentowane do końca marca 2017 roku. W ciągu najbliższych miesięcy odbędą się także spotkania autorskie i pokaz filmu (15 marca) – nie jest wykluczone, że do Suwałk przyjedzie autor scenariusza „Ostatniej rodziny” – filmu o rodzinie Beksińskich, Robert Bolesto. 11 stycznia odbędzie się w Suwałkach spotkanie z Wiesławem Weissem, autorem książki „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy”; zaś 15 lutego w Muzeum Okręgowym pojawi się Magdalena Grzebałkowska, autorka publikacji „Beksińscy. Portret podwójny”. Przy okazji finisażu planowany jest także pokaz filmów dokumentalnych dotyczących twórcy.

Wybór prac Zdzisława Beksińskiego umożliwi zapoznanie się zwiedzającym z przekrojem różnorodnej twórczości artysty. Beksiński nigdy nie komentował tego, co robi, nie lubił mówić o tym, co tworzy, nie mówił też o sobie. Z drugiej strony, starannie dokumentował codzienność – najpierw zapisując urywki rzeczywistości na taśmach szpulowych, potem używając kamery wideo. Do tworzenia podchodził niekonwencjonalnie – zarówno w aspekcie malarstwa, jak i fotografii. Zdjęcia, pochodzące głównie z lat 50. XX wieku, to znakomity przykład wykorzystywania fotografii w formie aktów lub portretów do prezentacji „wewnętrznego wszechświata” twórcy.

Na wystawie w Suwałkach zobaczymy około 100 prac wykonanych w różnych technikach. Będzie też ulubiony obraz Tomka Beksińskiego – syna artysty. Wyeksponowany jest na sztaludze, tuż przy wejściu na wystawę. Trudno go „przeOczyć”. Tworzące ekspozycje prace pochodzą z okresu dojrzałej twórczości, barwnego okresu fantastycznego, są też obrazy z ostatnich 20 lat działalności artystycznej Zdzisława Beksińskiego.

Podczas otwarcia wystawy (później również) będzie można nabyć publikacje i albumy, jakie ukazały się dotychczas na temat twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach, ul. Kościuszki 81 czynne jest od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 – 17.00.

W gronie patronów medialnych wystawy są „Niebywałe Suwałki”.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzeum dokończy wystawę o Marii Konopnickiej

W ubiegłym tygodniu w Olicie podpisana została umowa partnerska...

Jerzy Brzozowski w Radzie ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

W środę, 13 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski...

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

- W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo...

W tym tygodniu niemało wrażeń

W nadchodzącym tygodniu w Suwałkach i innych miejscowościach subregionu...