Reklama

Rozeta Talesa – najlepszy konkursowy stojak rowerowy

Data:

- Reklama -

Rozeta Talesa – tak nazywa się projekt stojaka rowerowego, który w przyszłym roku stanie na terenie kampusu Politechniki Białostockiej. W poniedziałek, 12 grudnia, poznaliśmy laureatów konkursu na oryginalny stojak rowerowy. Wzięło w nim udział 41 osób, które przysłały 53 projekty. Prace pochodziły m.in. z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia oraz Berlina.

Co punktowała komisja konkursowa? Użyteczność rozumianą jako możliwość przypięcia do jednego stojaka co najmniej 2 rowerów oraz możliwość przypięcia pojazdu za ramę i za koło. Komisja zwracała uwagę także na wygląd stojaka, jego walory estetyczne, odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz koszt wykonania.

– Przed chwilą zsiadłam z roweru… Dla mnie ważne jest, by ten stojak faktycznie miał szansę być użyteczny; żeby nie wyrywał kół, a rower się nie przewracał – mówiła na spotkaniu z laureatami dr hab. Dorota Mozyrska, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki PB, jeżdżąca rowerem niezależnie od pogody. Byłą jedną z osób oceniających projekty.

Zwyciężyła jak zwykle energia i nieograniczona wyobraźnia naszych studentów. Pierwszą nagrodę zdobył stojak, który jest parafrazą figury geometrycznej. Projekt jest dosyć prosty, a jednocześnie bardzo funkcjonalny i bezpieczny. Daje też możliwość różnych wykonań estetycznych. Jest to najbardziej uniwersalna konstrukcja spośród wszystkich, które rozpatrywała kapituła konkursowa – podsumował rektor PB prof. Lech Dzienis.

dabrowski_pawel-1Autorem zwycięskiego pomysłu jest student trzeciego roku budownictwa na Politechnice Białostockiej – Paweł Dąbrowski.

W opisie projektu czytamy: Rowerzysta widzi w rozecie estetyczną i ergonomiczną przestrzeń chroniącą jego rower,  a przechodzień dostrzega jej matematyczną prostotę. Rozeta inspirowana jest podstawami geometrii euklidesowej, które studenci Politechniki Białostockiej znają doskonale. 

– Byłem czynnym rowerzystą, startowałem m.in. w Maratonach Kresowych i pomyślałem, że każdy rowerzysta wie, jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany stojak rowerowy – poiedział Paweł Dąbrowski, autor zwycięskiego projektu podczas dzisiejszego spotkania.

Komisja Konkursowa doceniła projekt za połączenie myśli abstrakcyjnej z charakterem uczelni, w której podstawą są matematyka i fizyka, za ciekawą współczesną formę wpisującą się doskonale w przestrzeń publiczną oraz za walory użytkowe.

Już w przyszłym roku zwycięski stojak stanie na kampusie Politechniki Białostockiej. Co ważne, można będzie do niego przypiąć aż 8 rowerów.

2016_12_12-rower-pb-rozstrzygniecie-10Nagrodą w konkursie jest oryginalny rower – PB Techno Cruiser, zaprojektowany i zbudowany przez absolwenta Politechniki Białostockiej – Adama Zdanowicza.

Uczestnik konkursu mógł zgłosić maksymalnie 3 projekty. Wizualizacja miała zawierać informację o sposobie przypinania roweru, montażu stojaka oraz proponowanym materiale, a sam stojak miał być wykonany z materiału odpornego na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Szacunkowy koszt wykonania stojaka (materiały, robocizna) nie mógł być wyższy niż 2 tys. zł.

Komisja konkursowa przyznała także dwa wyróżnienia. Zdobyli je: Jan Gromko, Jakub Olszewski (Białystok, studenci Wydziału Informatyki i Wydziału Elektrycznego PB) za projekt z możliwością ekspozycji identyfikacji różnych wydziałów i jednostek uczelni oraz za praktyczną, powszechnie akceptowalną przez rowerzystów formę przypinania roweru oraz Michał Siełacz (Szczecin) prosto i  oryginalnie zaprojektowany stojak, zbudowany z rur stalowych, niejednoznaczny w formie, mało ingerujący w przestrzeń publiczną, przy jednoczesnym zachowaniu walorów użytkowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji...

Z regionu: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z...

Biogazownia, czyli najpierw mieć prąd i ciepło, a potem nawóz

Któż nie chciałby najpierw mieć prąd i ciepło, a...

Z regionu: Wynalazek naukowców z Politechniki Białostockiej pozwoli zmierzyć wpływ światła ledowego na nasz naturalny biorytm

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Politechnice Białostockiej patent na...