Zakończenie roku w wykonaniu Młodzieżowej Rady Miasta

0
333
Fot. oficjalny fanpage Młodzieżowej Rady Miasta Suwałk.

We wtorek, 20 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku sesja Młodzieżowej Rady Miasta Suwałk. Młodzi radni podsumowali pierwsze dwa miesiące działań. Zatwierdzili dziewięć stanowisk, które będą realizować. W sesji wzięły udział Aleksandra Dobrzyń, Miss Polski Wirtualnej Polski, oraz Urszula Duda, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach.

Autor: Andrzej Lauryn

Jako pierwsza z gości głos zabrała Aleksandra Dobrzyń. Osiemnastolatka z Przerośli opowiedziała fascynującą historię swojej przygody z konkursami miss. To, co wygląda tak pięknie na ekranie telewizora i na okładkach magazynów, ma także drugą stronę – pełną ciężkiej pracy i żmudnych przygotowań. Miss Polski Wirtualnej Polski, bo tak brzmi tytuł, który Aleksandra Dobrzyń otrzymała, przystała też na propozycję Młodzieżowej Rady Miasta. Podczas spotkania z uczniami suwalskich szkół opowie o swojej przygodzie z konkursami miss, o pasji i o podejmowaniu wyzwań.

Jako kolejna głos zabrała Urszula Duda, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach. Do „Bajki”, tegorocznego laureata „Włóczni Jaćwingów”, uczęszczają osoby z autyzmem i zespołem Aspergera. Urszula Duda zwróciła się do Młodzieżowej Rady Miasta oraz całej suwalskiej młodzieży z prośbą o pomoc. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dyrektor szkoły z pomocą suwalskiej młodzieży chciałaby zorganizować w marcu akcje, które przybliżyłyby społeczeństwu ten trudny temat. Zwiększona świadomość zagadnienia, szczególnie wśród młodych ludzi, mogłaby radykalnie zmienić życie wielu młodych osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, Piotr Wasilewski, zapewnił, że rada podejmie współpracę z „Bajką”. Pierwsze formalne kroki w tej sprawie zostaną podjęte na kolejnej sesji.

Na wtorkowej sesji wystąpiło jeszcze dwoje gości. Agata Twerdochlib i Michał Sobolewski zgłosili ciekawy pomysł na budowę szlaku kajakowo-rowerowego. Suwalscy uczniowie uważają, że warto wykorzystać tytuł rzeki roku, który zdobyła Czarna Hańcza, i stworzyć szlak rozpoznawalny przez turystów z całej Polski. Niestety, nawet jeśli pomysł jest dobry, będzie trudny w realizacji. Jak zaznaczył prezydent Czesław Renkiewicz, w gestii władz miasta leży to, co znajduje się w jego granicach. Realizacja pomysłu zgłoszonego przez suwalską młodzież wymagałaby współpracy władz lokalnych całego regionu.

Nieoczekiwany przebieg miała kwestia głosowania nad przyjęciem wniosku Samorządu Szkolnego I LO nt. przyznania Honorowego Obywatelstwa Miasta Suwałk dr. Piotrowi Kuryłłowiczowi. Radny Kewin Czupryński zgłosił interpelację w tej sprawie. Jego zdaniem nie warto się spieszyć z podjęciem decyzji. Najpierw powinno się przedstawić sylwetkę Piotra Kuryłłowicza suwalskiej opinii publicznej. Póki co, dokonania i działania pana doktora znane są niewielu osobom. Kwestia została poddana pod głosowanie. Wniosek przepadł. Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej, Piotr Wasilewski, zapewnił, że zostaną podjęte kroki, by poszerzyć wiedzę suwalczan o dokonaniach Piotra Kuryłłowicza.

Pod koniec sesji Piotr Wasilewski podsumował pierwsze dwa miesiące działalności Młodzieżowej Rady Miasta. Można powiedzieć, że młodzi radni są bardzo aktywni – i wcale nie zamierzają zwalniać tempa. Zatwierdzili dziewięć stanowisk, m.in. w sprawie współpracy z kołami naukowym PWSZ; w sprawie stworzenia gazetki międzyszkolnej; w sprawie konkursu wiedzy o samorządzie, poprzedzonego serią wykładów w suwalskich szkołach.

W styczniu nowego roku młodzi radni będą pracowali w komisjach. Kolejna sesja Młodzieżowej Rady Miasta odbędzie się w lutym 2017 roku.

Leave a Reply