Reklama

Zamiast lotniska – referendum. Sprawdź adres lokalu do głosowania

Data:

- Reklama -

Organizacja referendum, które nie będzie wiązało się z rozpoczęciem budowy lotniska regionalnego, a jedynie wyrażeniem opinii na ten temat, pochłonie 4 mln złotych. Odbędzie się ono 15 stycznia 2017 roku.

W środę, 7 grudnia w Suwałkach miejscy radni podczas sesji podjęli uchwałę dotyczącą zmian w obwodach głosowania. Aktualna lista lokali do pobrania TUTAJ.

Na najbliższy piątek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku została zaplanowana sesja nadzwyczajna. Radni Sejmiku będą rozmawiać o zabezpieczeniu środków, które poszczególnym samorządom marszałek musi przekazać jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Organizacja referendum w sprawie lotniska regionalnego wymagana jest wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak stwierdził podczas dzisiejszej sesji w Suwałkach członek zarządu województwa, Bogdan Dyjuk – pieniądze te można byłoby wydać bardziej efektywnie, jednak wyrok sądu trzeba respektować. Zasugerował też, że wydatek rzędu 4 mln złotych na referendum spowoduje, iż jakiś inny projekt nie zostanie zrealizowany – ze względu na brak środków.

Koszt budowy lotniska regionalnego w tej chwili przekracza możliwości finansowe samorządu województwa. Obiekt z pasem startowym o długości ponad 2,4 km mógłby kosztować nawet 392 mln złotych. Nie jest wykluczone, że w skali roku trzeba byłoby dopłacać kolejne kilkadziesiąt milionów na jego utrzymanie. Środków zewnętrznych na ten cel nie ma. Partnerstwo publiczno-prywatne również nie wchodzi w grę. Suwałki są w tym momencie w znacznie lepszej sytuacji – nasz pas startowy to znacznie niższy wydatek, w dodatku jest przedsiębiorca zainteresowany współuczestnictwem w poniesieniu nakładów finansowych. Więcej w artykule: Budowa pasa startowego w Suwałkach już w 2017 r.

– My nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej oferty od przedsiębiorców, którzy chcieliby partycypować w kosztach budowy lub utrzymania lotniska – dodał Bogdan Dyjuk, komentując sprawę referendum.

Urząd Marszałkowski zamierza ograniczyć koszty, zmniejszając składy komisji i być może – stawki wynajęcia lokali do głosowania.

Uczestnicy referendum – mieszkańcy województwa podlaskiego odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Lotnisko oficjalnie otwarte (foto)

Otwarcie pasa startowego w Suwałkach, które odbyło się w...

W regionie 160 potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19. W Suwałkach pierwsza chora

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują...

Pas startowy już gotowy, ale nie wiadomo, kiedy wylądują na nim pierwsze samoloty

Inwestycja o wartości 27 mln zł jest już gotowa....

Uwaga, zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Przewozów Regionalnych już obowiązują

Rozkład jazdy pociągów REGIO kursujących na terenie województwa podlaskiego...