Już w najbliższą sobotę w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza. Spektakl reżyseruje Jacek Jabrzyk.

„Trans-Atlantyk” jest swoistym pamiętnikiem autora z początku jego pobytu na emigracji w Argentynie. W pierwszym rzędzie traktuje o indywidualności artysty, szerzej – jednostki, uwikłanej w rozmaite społeczne relacje. Dzieło Gombrowicza jest także próbą odmitologizowania historii, zdjęcia narodowego jarzma z jednostki, uczynienia jej wolną i w pełni odpowiedzialną za swoje działania. Za adaptację oraz reżyserię spektaklu odpowiada Jacek Jabrzyk. To jego kolejna realizacja w białostockim Teatrze Dramatycznym. W 2014 roku wyreżyserował „Rewizora” Nikołaja Gogola.

– Chciałbym, żeby to było przedstawienie, które w jakiś sposób nas rozwibruje. Gdzie będziemy mogli poczuć dużo rzeczy sensualnie, poza słowem, poza sytuacją. Chciałbym, żeby refleksja była wynikiem emocjonalnego spotkania z Gombrowiczem i barwną galerią jego bohaterów. Mam nadzieję, że ten spektakl właśnie tak zadziała. Z jednej strony będzie dobrą zabawą, z drugiej będzie dotykał spraw tak naprawdę dla nas wszystkich podstawowych. Trans-Atlantyk ma szekspirowską konstrukcję. Są tam sceny, które niosą molowe, poważne tematy, przeplatane intermediami, sytuacjami buffo. Na tej właśnie zasadzie zbudowany jest „Trans-Atlantyk”. Wbrew pozorom jest to bardzo śmieszny, momentami wzruszający tekst. Dotykający dużego wachlarza emocji. Gombrowicz, wbrew obiegowym opiniom, jest błyskotliwym autorem, z dużym poczuciem humoru oraz niezwykłą wyobraźnią – mówi Jacek Jabrzyk.

W spektaklu zagrają Justyna Godlewska-Kruczkowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Monika Zaborska-Wróblewska, Bernard Bania, Krzysztof Ławniczak, Rafał Olszewski, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Piotr Półtorak, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Andrzej Kłak, Miłosz Pietruski i Karol Smaczny. Scenografię i kostiumy do „Trans-Atlantyku” przygotowuje Bartholomäus Martin Kleppek. Muzykę stworzył Jakub Orłowski, a choreografią zajmuje się Mikołaj Mikołajczyk. To kolejny projekt, który realizuje w Białymstoku ten wybitny choreograf.

– Na deskach Teatru im Aleksandra Węgierki tańczyłem już w zeszłym tysiącleciu, w sezonie 1989/1990, w spektaklu „Król siedmiodniowy” w reżyserii Mistrza Henryka Tomaszewskiego, z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Minęło wiele lat i moje drogi artystyczne związały mnie ponownie w tym miastem, wielokrotnie tańczyłem na Festiwalu Kalejdoskop („WAITING”, „Teraz jest czas”, „Remix Drzewiecki”), w Teatrze im. Aleksandra Węgierki zadebiutowałem spektaklem „Rewizor” Gogola w reżyserii Jacka Jabrzyka. Moja obecność przy „Transatlantyku” Gombrowicza, jest pokłosiem tamtego spotkania. To był wyjątkowy czas, wiosna, maj, kwitły bzy, których pełno przed teatrem, spotkałem otwartych, przyjaznych ludzi, z którymi poznałem miejsce „dalekie”, jak się wtedy wydawać mogło. Wyidealizował mi się ten „wschód”, smakował z każdym dniem po premierze coraz bardziej, chciałem wracać jak najszybciej. Jestem ponownie. Ci sami ludzie, to samo miejsce, podobne sytuacje, przyzwyczajenia sprzed lat, pora roku inna zupełnie, zimno, szaro, smutno. Za kilka dni kończy się ta przygoda, pozostawiam po sobie smutek, walkę, ironię i gwałt na niewinności. Taki czas – mówi choreograf.

Premiera „Trans-Atlantyku” odbędzie się 17 grudnia o godz. 18.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. 18 grudnia spektakl zostanie zaprezentowany w ramach Premiery Akademickiej. Po pokazie widzowie będą mogli spotkać się z Jackiem Jabrzykiem – reżyserem, Mikołajem Mikołajczykiem – choreografem oraz z aktorami.

Bilety w cenie: 50 zł – premiera, 40 zł – normalny, 35 zł – ulgowy, 20 zł – szkolny, 20 zł – studencki (zniżka 50% na legitymację do 26 roku życia), 5 zł – bilet dla osób bezrobotnych, dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/bilety.

W Sylwestra Teatr Dramatyczny zaprasza na pokaz „Trans-Atlantyku” o godz. 19.00. W ten szczególny wieczór na widzów będzie czekała lampka szampana oraz specjalnie przygotowane na tę okazję niespodzianki. Bilety na Sylwestra w cenie 120 zł oraz 100 zł dla emerytów i rencistów dostępne są także w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej.

Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia.

Jednym z patronów medialnych spektaklu jest portal „Niebywałe Suwałki”.

Fot. Teatr Dramatyczny – Emilia Rogalska

Premiera spektaklu „Trans-Atlantyk” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj