Beksiński na bis. Grafiki artysty w patio SOK. Będzie też projekt edukacyjny

Bogata kolekcja należąca do Dariusza Matyjasa dotarła również do Suwałk. W ostatni piątek, 27 stycznia w patio Suwalskiego Ośrodka Kultury została otwarta wystawa kilkudziesięciu grafik Zdzisława Beksińskiego, stanowiąca ułamek zbiorów.

Autor: Iwona Danilewicz

Kolekcja Dariusza Matyjas liczy około 2,5 tys. prac – obrazów, grafik, sztychów różnych artystów, z różnych okresów w sztuce. Mieszkańcy Giżycka, Olecka czy też Ełku dość często korzystają z możliwości obejrzenia części tych zbiorów. Suwalczanie dopiero zaczynają z tego korzystać.

Obecny podczas otwarcia ekspozycji Matyjas powiedział, że zaczął tworzyć swoją kolekcję na początku lat 90. XX wieku. Zamiłowanie do sztuki było dziełem przypadku – kupiony rysunek rozpoczął długi proces zbierania dzieł światowych i polskich artystów. W kolekcji Dariusza Matyjasa są nie tylko prace Zdzisława Beksińskiego, ale też Salvadora Dalego, Andrzeja Strumiłły, Rembrandta, Chagalla, Durera, Starowieyskiego. Lista nazwisk jest długa.

Grafiki Zdzisława Beksińskiego Dariusz Matyjas otrzymał w drodze zamiany. 50 prac, których autorem był Salvador Dali, zostało wymienionych na 50 grafik Zdzisława Beksińskiego, nazywanych przez samego autora biblioteczką doktora Frankensteina.

Dariusz Matyjas chętnie pokazuje i udostępnia swoją kolekcję. Jak mówi – grzechem byłoby, gdyby te prace leżały w magazynach i zbierały kurz. Wystawa grafik Beksińskiego to dopiero początek współpracy z miastem Suwałki w zakresie wystawiennictwa i edukacji. Dariusz Matyjas na wiosnę lub w nowym roku szkolnym rozpocznie nad Czarną Hańczą realizację przedsięwzięcia „sztuka mobilna”. – To inicjatywa dedykowana uczniom ostatnich klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Zamiast wysyłania młodzieży do galerii, wychodzimy uczniom naprzeciw. Mobilne wystawy tematyczne składające się z 40 dzieł przyjeżdżają do szkół. Robimy prelekcje, mówimy o artystach i danym okresie w sztuce – tłumaczy Dariusz Matyjas.

„Sztuka mobilna” realizowana jest w różnych miastach od 2 lat. W Suwałkach będzie nowością. Pierwsze spotkanie z kolekcją Dariusza Matyjasa zostanie poświęcone sztuce „starych mistrzów” – od XVI do XIX wieku. Uczniowie suwalskich zespołów szkół obejrzą prace m.in. Durera, Rubensa czy Canaletta.

Przypomnijmy, że grafiki Zdzisława Beksińskiego to druga wystawa prac tego artysty dostępna w Suwałkach. W Muzeum Okręgowym do końca marca można oglądać obrazy Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Dodaj komentarz