W 30 polskich uczelniach wyższych kształcących przyszłe pielęgniarki i położne, w ciągu kilku najbliższych lat powstaną profesjonalne centra symulacji medycznych, w których studenci będą mogli w praktyczny sposób rozwijać kompetencje, zdobywać wiedzę, a przede wszystkim – doświadczenie. To efekt docelowy projektu „Rozwój Kompetencji Pielęgniarskich” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 r.
W piątek, 13 stycznia w Parku Naukowo – Technologicznym Suwałkach rozpocznie się trzydniowa konferencja z udziałem przedstawicieli większości polskich uczelni kształcących pielęgniarki i położne, poświęcona szczegółom realizacji tego programu. Poruszona zostanie kwestia tworzenia nowoczesnych centrów symulacyjnych wspomagających kształcenie przyszłych kadr dla służby zdrowia.
Zgodnie z założeniami programu, w projekcie będzie mogło wziąć 30 uczelni spełniających odpowiednie kryteria Ministerstwa Zdrowia. Placówki zyskają nie tylko możliwość budowy profesjonalnych centrów symulacji wraz z przystosowywaniem infrastruktury i zakupem wyposażenia, ale również organizacji specjalistycznych szkoleń podnoszących kompetencje wykładowców.
– Dzięki zaawansowanym symulatorom sal operacyjnych, zabiegowych, porodowych, SOR-u a nawet ambulansu, przyszli medycy mogą nabywać konkretne, praktyczne umiejętności. To absolutna rewolucja w jakości kształcenia. Laboratoria pozwalają bowiem na realizację dowolnych scenariuszy zdarzeń medycznych, przy użyciu wypełnionych elektroniką fantomów, reagujących na decyzje zespołu medycznego, użycie aparatury a nawet leków. Korzystanie z takiego miejsca to niebywała szansa, która pozwala na bezpieczne trenowanie procedur, a nawet naukę radzenia sobie ze stresem – mówi Robert Pałka z Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach.
Jak przyznaje, ta podlaska placówka od początku swojego funkcjonowania cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony studentów, jak również już doświadczonych lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy często korzystają w zasadzie z nieograniczonych możliwości tego miejsca. – W wyniku realizacji tego projektu podobna infrastruktura jak ta, stworzona w Suwałkach powstanie zatem na kilkudziesięciu polskich uczelniach, co stanowi prawdziwy przełom w kształceniu – dodaje.
Organizatorem ogólnopolskiego spotkania jest właśnie pierwsze w Polsce tak zaawansowane technologicznie Laboratorium Symulacji Medycznych prowadzone przez Europejskie Centrum Doradztwa z wykorzystaniem infrastruktury Parku Naukowo – Technologicznym w Suwałkach.
Co ciekawe, laboratorium stanie się przy tym wzorcem dla innych centrów, które powstaną w ramach tego projektu, a zarazem jedyną niezależną jednostką tego rodzaju będącą w stanie podjąć się szkolenia wykładowców akademickich z wykorzystaniem technik symulacyjnych, którzy w przyszłości będą kształcić kadry medyczne na terenie całej Polski.
Zespół ekspertów z suwalskiej placówki w ramach zlecenia z Ministerstwa Zdrowia dla spółki Respivent był odpowiedzialny za przeprowadzenie audytu i powstanie raportu badającego gotowość polskich uczelni medycznych pod kątem możliwości udziału w tym projekcie.
Podczas konferencji uczestnicy poznają m.in. wnioski z tego audytu, który odbywał się od lipca do listopada 2016 roku i objął swoim zasięgiem w sumie 41 polskich uczelni wyższych. Zostaną również zaprezentowane najważniejsze zasady i warunki udziału w projekcie przewidującym utworzenie sieci Monoprofilowych Centrów Symulacji Medycznych.