Reklama

Dzisiaj zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Data:

- Reklama -

Mocne dane z USA i gołębie sygnały z EBC. Krajowa produkcja powyżej, a sprzedaż poniżej prognoz. EURPLN nadal stabilny, EURUSD w dół. Znaczne wzrosty stawek na polskim rynku stopy procentowej. Dzisiaj brak publikacji ważnych danych, wieczorem zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wczorajsze dane z USA oraz wydźwięk posiedzenia EBC miały istotny wpływ na notowania. Pozytywne odczyty z największej gospodarki świata wsparły dolara i osłabiły obligacje na dzień przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na nowego prezydenta USA. Największy wpływ miały znacznie mniejszy od oczekiwań tygodniowy przyrost nowych bezrobotnych oraz zaskakujący wzrost styczniowego indeksu Philly Fed najwyżej od listopada 2014. Poranne dane z Chin były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami: wzrost PKB w IV kw. wyniósł 6,8%, produkcja przemysłowa w grudniu 6,0% r/r a sprzedaż detaliczna 10,9% r/r.

Europejski Bank Centralny utrzymał wczoraj parametry polityki pieniężnej bez zmian, główna stopa procentowa nadal wynosi 0,0%, stopa depozytowa -0,40%, a miesięczne zakupy aktywów zostały utrzymane na poziomie 60 mld €. Komunikat nie różnił się istotnie od grudniowego, ale jego ton, podobnie jak przebieg konferencji prasowej szefa EBC miały lekko gołębi wydźwięk.

Mario Draghi ocenił ostatnie odbicie inflacji jako nieprzekonujące (napędzane cenami energii i raczej nietrwałe), w dalszym ciągu podkreślano że istnieją poważne globalne ryzyka dla wzrostu.

Dynamiki polskiej produkcji przemysłowej (2,3% r/r) i budowlano-montażowej (-8,0% r/r) w grudniu były wyraźnie lepsze od naszych prognoz, ale sprzedaż detaliczna wzrosła mniej niż się spodziewaliśmy. W sumie, dane wyglądają jednak dość optymistycznie, ponieważ sugerują, że poprawa koniunktury w Niemczech i pozostałych krajach strefy euro zaczyna się przekładać na ożywienie w polskim przemyśle, a spadek inwestycji zaczął już tracić na sile (stąd mniejsze spadki w budownictwie). Popyt konsumentów nie rośnie aż tak szybko jak sądziliśmy, ale naszym zdaniem wystarczająco, aby być głównym motorem wzrostu gospodarczego w I połowie 2017.

Po publikacji grudniowych danych szacujemy, że wzrost PKB w IV kw. 2016 był nieco powyżej 2% r/r (wcześniej ocenialiśmy, że był lekko poniżej 2% r/r). W ostatnim kwartale 2016 najprawdopodobniej miał miejsce dołek cyklu gospodarczego i w kolejnych kwartałach spodziewamy się stopniowego ożywienia gospodarki. Inflacja PPI wzrosła w grudniu do 3% r/r, najwyżej od sierpnia 2012, głównie pod wpływem presji kosztowej ze strony surowców. Pomimo rosnących wskaźników inflacji i sygnałów poprawy aktywności ekonomicznej nie spodziewamy się, aby polski bank centralny zaczął rozważać podwyżki stóp procentowych w niedługim czasie.

Kurs EURUSD spadł wczoraj przejściowo poniżej 1,06 w reakcji na mocne dane z USA i gołębi wydźwięk z posiedzenia EBC. Na koniec tygodnia nie poznamy żadnych ważnych danych, ale już w trakcie amerykańskiej sesji wahania mogą wzrosnąć w reakcji na wystąpienie Donalda Trumpa po zaprzysiężeniu na prezydenta USA.

Kurs EURPLN pozostał wczoraj blisko 4,37, a USDPLN odbił do 4,12 z 4,09 w wyniku aprecjacji dolara na świecie. W regionie forint i rubel straciły wczoraj na wartości. Krajowa sesja raczej nie przyniesie istotnych zmian na polskim rynku walutowym, większe wahania, zapewne głównie w przypadku kursu USDPLN, mogą mieć miejsce wieczorem po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS dość mocno wzrosły, krajowy dług radził sobie gorzej niż bazowy czy z peryferii strefy euro. Rentowności na świecie rosły, istotniejsze od gołębich sygnałów z EBC okazały się mocne dane z USA i ryzyko, że dziś Donald Trump na nowo rozbudzi nadzieje na znaczne przyspieszenie wzrostu amerykańskiej gospodarki.

Wg Ministerstwa Rozwoju, w IV kw. 2016 r. wzrost PKB był nieznacznie poniżej 2,5% r/r. Ministerstwo Finansów podało, że na poniedziałkowej aukcji zaoferuje obligacje OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126 oraz DS0727 o łącznej wartości 6-9 mld zł. Według ostatnich danych resortu finansów, na koniec listopada krajowi inwestorzy byli większymi niż nierezydenci posiadaczami serii oferowanych w przyszłym tygodniu. Polscy gracze mieli 80% PS0422, niemal 100% WZ0126 i WZ1122 oraz 64% DS0727, więc to od popytu zgłoszonego przez krajowych inwestorów będzie w dużej mierze zależeć powodzenie poniedziałkowej aukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wojny handlowe: imperium kontratakuje

Trump ogłasza nowe cła wobec Chin, rynki w dół. Aprecjacja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...