Reklama

Nie dają za wygraną. Chcą złożyć protest ws. referendum na temat lotniska w regionie

Data:

- Reklama -

Niewielkim zainteresowaniem cieszyło się niedzielne (15 stycznia) referendum dotyczące budowy lotniska regionalnego pod Białymstokiem. W Suwałkach do urn poszło zaledwie ponad 6 proc. mieszkańców. W Białymstoku frekwencja była kilkukrotnie wyższa. Mimo tego, referendum okazało się nieważne. Przedstawiciele komitetu referendalnego winę za niską frekwencję zrzucają na zarząd województwa podlaskiego. Chcą wnieść protest.

Autor: Iwona Danilewicz

Jak informowaliśmy pod koniec roku 2016 – suwalskie lotnisko lokalne nie jest w żaden sposób uzależnione od planów Białegostoku. Suwalski pas startowy powstanie już za rok. Według wstępnych planów, będzie realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, we współpracy samorządu z jedną z większych firm subregionu. Rozmowy już trwają.

Pomysł budowy lotniska regionalnego pod Białymstokiem pojawił się już kilka lat temu. Ostatecznie, środki zarezerwowane na ten cel, zostały przeznaczone na budowę dróg. Sprawa lotniska trafiła zaś do sądu. Po latach walki, Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że referendum w sprawie budowy lotniska w regionie musi się odbyć. I referendum miało miejscem – właśnie w niedzielę, 15 stycznia, tyle że mało kto o nim wiedział.

Członkowie komitetu referendalnego uważają, że to Zarząd Województwa Podlaskiego „naruszył w sposób rażący” ustawę o referendum lokalnym i nie dopełnił obowiązku skutecznego poinformowania mieszkańców o terminie i przedmiocie referendum.

Protest wyborczy do dnia 24 stycznia 2017 roku może złożyć każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec woj. podlaskiego. Akcja: Nie dotarła do ciebie informacja w sprawie referendum? Złóż protest! właśnie ruszyła. Zainteresowani protest (jego treść do pobrania jest pod powyższym linkiem) powinni skierować na adres: Sąd Okręgowy w Białymstoku, I Wydział Cywilny, ul. Marie Curie-Skłodowskiej 1, 15-950 Białystok.

– Domagamy się poszanowania praw obywateli, rzetelnej i merytorycznej debaty publicznej oraz jak najszybszego podjęcia skutecznych działań zmierzających do wybudowania podlaskiego portu lotniczego – przekonuje Paweł Myszkowski, pełnomocnik komitetu referendalnego.

Jeszcze przed referendum członkowie komitetu zwracali uwagę na problem z informacją. Ulotki wysyłane z inicjatywy Zarządu Województwa dotarły prawdopodobnie zaledwie do 10% mieszkańców województwa. – Nasuwa się pytanie: Ilu mieszkańców wzięłoby udział w referendum i jakie byłyby jego wyniki, gdyby przynajmniej połowa mieszkańców regionu została skutecznie o nim poinformowana? – pytają pomysłodawcy referendum.

Co ciekawe, mimo niskiej frekwencji w referendum na temat lotniska, członkowie komitetu stoją na stanowisku, że w województwie „nie ma pilniejszej i ważniejszej inwestycji niż budowa regionalnego portu lotniczego”. Przypomnijmy, że koszt organizacji referendum wyniósł prawie 4 mln złotych. Argumentują swoje działania faktem, że uzyskali „mandat” od 120 tys. mieszkańców województwa podlaskiego do reprezentowania ich interesów, czyli właśnie zabiegania o budowę lotniska regionalnego.

Dodajmy, że jeszcze przed referendum w Urzędzie Marszałkowskim doszło do spotkania marszałka z prezydentami Suwałk i Białegostoku. Marszałek Jerzy Leszczyński podpisał z samorządowcami umowy intencyjne dotyczące wsparcia finansowego budowy lotnisk lokalnych w tych miastach. Więcej: Marszałek deklaruje wsparcie finansowe budowy lotniska w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...