Reklama

Pięć „trików” pomagających uzyskać wysokie odsetki

Data:

- Reklama -

Przez większość 2016 r. Polacy wycofywali pieniądze z lokat bankowych – wypłacili nieco ponad 9 mld zł. Według NBP listopad i grudzień przyniosły jednak odwrócenie tego trendu i napływ 2 mld zł nowych środków. Co ciekawe zainteresowanie lokatami wzrosło w momencie, gdy ich oprocentowanie po raz kolejny spadało. Expander podpowiada, jakie triki możemy zastosować, aby uzyskać możliwie najlepsze oprocentowanie na lokacie.

Autor: Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expander Advisors

Zasada 1. Być cięgle nowym klientem

W dzisiejszych czasach trzymanie pieniędzy tylko w jednym banku jest zupełnie nieopłacalne. W takim przypadku mamy niewielkie szanse na uzyskanie oprocentowania przekraczającego 2% w skali roku. Najbardziej opłaca się natomiast cięgle przenosić pieniądze z banku do banku. Nowi klienci mogą bowiem liczyć na specjalne warunki. Dla przykładu, w Idea Banku można uzyskać nawet 4% na lokacie 2-miesięcznej. Nie jest nawet wymagane zakładanie konta, ale z oferty można skorzystać tylko raz w życiu. Niestety w momencie gdy lokata dobiega końca, trzeba poszukać innej opcji z promocyjnym oprocentowaniem.

Zasada 2. Zamykać niepotrzebne konta

W niektórych bankach z promocyjnej oferty dla nowych klientów można skorzystać kilkukrotnie. Warunkiem jest jednak to, że nie posiadaliśmy rachunku w danym banku przez np. ostatni rok czy dwa lata. Dla przykładu w Orange Finanse (część mBanku), promocyjne oprocentowanie (3,5%) na koncie oszczędnościowym dostępne jest dla osób, które nie miały tam konta od 2 października 2014 r. Po zakończeniu promocji warto więc zamykać niepotrzebne rachunki, gdyż dzięki temu za jakiś czas być może uda nam się ponownie skorzystać z podobnej oferty.

Zasada 3. Małżonkowie powinni oddzielnie korzystać z promocji

Jeśli uzyskanie atrakcyjnej lokaty wymaga założenia konta, najlepiej nie otwierać wspólnego rachunku z małżonkiem. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z promocji oddzielnie. Tego typu oferty pozwalają zwykle ulokować pieniądze na dość krótki okres czasu (np. 3 miesiące) i na niezbyt dużą kwotę (np. 10 000 zł). Jeśli małżonkowie skorzystają z promocji oddzielnie, mogą ulokować podwójną kwotę.

Zdarza się również, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko na tzw. nowe środki. Dla przykładu w BGŻ Optima, oprocentowanie na koncie wynosi 2,3%, ale tylko dla kwoty ponad saldo z dnia 14 października 2016 r. Posiadając tam jedno konto, po kilku miesiącach będziemy musieli się pożegnać z promocyjnym oprocentowaniem. Najlepiej natomiast otworzyć dwa rachunki, dla obojga małżonków. Najpierw oszczędności mogą być na koncie jednego z nich, a po zakończeniu promocji i rozpoczęciu nowej można je przelać na drugie, aby ponownie były traktowane jako nowe środki. W ten sposób możemy korzystać z promocji przez wiele miesięcy.

Zasada 4. Najwięcej zyskasz niekoniecznie dzięki lokacie

Banki zwykle tak ustalają warunki lokat promocyjnych, że odsetki, jakie możemy uzyskać rzadko wynoszą więcej niż 100 zł. Zdarzają się natomiast promocje, w których można zarobić znacznie więcej bez konieczności zakładania lokaty. Dla przykładu za otwarcie rachunku w Credit Agricole, można obecnie uzyskać nawet 200 zł. BZ WBK posiada podobną promocję, pozwalającą uzyskać 150 zł. Ważne jest jednak dokładne sprawdzenie warunków, jakie trzeba spełnić, by uzyskać nagrodę. Zwykle jest to wpływ wynagrodzenia, a czasami konieczność wykonania płatności kartą. Jeśli nie spełnimy warunków, nie dostaniemy nagrody, a jedynie stracimy czas na otwieranie i zamykanie konta.

Zasada 5. Nie pozwalaj na automatyczne przedłużenie lokaty

Gdy założymy lokatę z atrakcyjnym oprocentowaniem to zwykle po jej zakończeniu albo dostaniemy pieniądze z powrotem na konto, albo przedłuży się ona na gorszych warunkach. Dla przykładu wspomniana już lokata Idea Banku z oprocentowaniem 4%, automatycznie odnawia się z oprocentowaniem 0,05%. Dlatego zawsze jeśli pada pytanie o automatyczne odnowienie depozytu to najlepszym rozwiązaniem jest, aby pieniądze wróciły na nasze podstawowe konto. W przeciwnym razie możemy zapomnieć o lokacie i przez wiele miesięcy uzyskiwać niskie odsetki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Studencie, poznaj 3 błędy, których będziesz żałować po studiach

Według raportu Job Square, w 2016 roku prawie połowa...

Jakie warunki musimy spełnić, aby zarobić na lokacie jak najwięcej?

Chcesz założyć lokatę bankową? Warto już teraz zacząć rozglądać...

Młode kobiety oszczędzają na emeryturę rzadziej niż mężczyźni

Według ZUS nowo przyznawane emerytury mężczyzn są aż o...

Ranking najbardziej denerwujących opłat bankowych

To, że banki naliczają nam różnego rodzaju prowizje nie...