Reklama

Spada liczba przestępstw, rośnie wykrywalność, jest bezpieczniej – suwalska policja podsumowuje rok (zobacz dane)

Data:

- Reklama -

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, odtworzone posterunki, lepsza skuteczność policji, wyższy poziom zaufania do funkcjonariuszy – to wynika z danych policji, zaprezentowanych podczas rocznej odprawy w KMP w Suwałkach, która odbyła się w poniedziałek, 30 stycznia z udziałem wiceministra w MSWiA, Jarosława Zielińskiego i nadinsp. Daniela Kołnierowicza z KWP w Białymstoku.

Z policyjnego zestawienia trzech ostatnich lat wynika, że przestępstw potwierdzonych w 2016 roku było dużo mniej (1769 – 2016 r.; 2142 – 2014 r.). Mniej było także przestępstw kryminalnych i drogowych. Wzrosła za to liczba przestępstw gospodarczych, związanych m.in. z oszustwami internetowymi – na portalach aukcyjnych.

W ubiegłym roku suwalscy policjanci zanotowali 30 rozbojów i 170 kradzieży z włamaniem – co ciekawe, najczęściej do piwnic, altanek i domków działkowych. Było też sporo kradzieży na bazarach. Z kieszonkowcami, którzy działali w grupie, poradzili sobie policjanci kryminalni i operacyjni.

Z danych policji wynika, że nieznacznie wzrosła liczba kradzieży samochodów. Sporo było też prób dokonania kradzieży aut. Okazuje się, że chrapkę na suwalskie samochody mają nasi sąsiedzi – zza granicy. Policjanci konkretnego kierunku nie wskazują, tłumacząc się dobrem prowadzonych postępowań. Wiadomo tylko, że i w tym przypadku chodzi o zorganizowaną grupę.

Rosnąca liczba samochodów w Suwałkach i brak miejsc parkingowych dają o sobie znać również w statystykach policyjnych. Przypadków uszkodzenia mienia jest coraz więcej. Nie jest rzadkością, że kierowcy zgłaszają porysowanie aut na całej ich długości.

Podczas odprawy rocznej omówiona została także kwestia stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wypadków było mniej (41), kolizji – całkiem sporo (1312). Najczęściej miały miejsce w strefach zamieszkania i przy marketach, gdzie dochodziło np. do zarysowania drzwi lub zderzaków, na ulicach – jeszcze przed wprowadzeniem zakazu wyprzedzania – miały też miejsce kolizje z udziałem TIR-ów zmieniających pasy ruchu. Liczba ofiar śmiertelnych zdarzeń drogowych z 8 zmniejszyła się do 7. Rannych zostało 51 osób (w 2015 – 84).

W 2016 roku policjanci zanotowali rekordową liczbę badań stanu trzeźwości kierowców. Przeprowadzili 60,6 tys. kontroli. 193 osoby jechały na „podwójnym gazie”.

Policyjne zestawienie statystyczne uwzględniło również liczbę etatów. W KMP w Suwałkach ta liczba wynosiła 220 etatów. Wzmocnienie w liczbie kolejnych 3 etatów zostało zrealizowane już w nowym roku. Suwalscy policjanci nie zanotowali oficjalnie w swoim środowisku licznych przewinień o znamionach przestępstw – jeden funkcjonariusz został skazany za pobicie – to pokłosie sprawy z 2015 roku, dwóch jego kolegów – policjantów zostało ukaranych za składanie fałszywych zeznań – również w tej sprawie. Kolejne 2 przypadki związane były z niewłaściwym zachowaniem mundurowych, m.in. wylegitymowania kierowcy przez policjanta, który w tym czasie trzymał ręce w kieszeniach.

W trakcie spotkania w KMP w Suwałkach omówione zostały także efekty wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jarosław Zieliński podsumował krótko nie tylko efekty działań policjantów, ale też przypomniał o znaczącej roli dzielnicowych w budowaniu poczucia bezpieczeństwa obywateli i kreowaniu pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Poniżej policyjne statystyki:

1 KOMENTARZ

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jarosław Zieliński: Nie wiemy, ile mamy czasu. Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

To oferta dla tych osób, które nie pełniły służby wojskowej,...

Pamięci akowców… Zbliża się 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej

W poniedziałek, 14 lutego o godz. 9.00 na cmentarzu...

Łączy nas Polska – obchody Narodowego Dnia Niepodległości (foto, audio)

Suwalskie obchody Narodowego Dnia Niepodległości rozpoczęły się od złożenia...
%d bloggers like this: