Radzenie sobie z problemem bezdomności wymaga szerokiej współpracy międzyinstytucjonalnej. Dlatego też Areszt Śledczy w Suwałkach włączył się w VIII edycję projektu „Studenckie Punkty Interwencyjne”, realizowanego w ramach programu „Nie bądźmy obojętni”.
Źródło: por. Małgorzata Błażewicz, Areszt Śledczy w Suwałkach
Doświadczenie bezdomności jest degradujące w każdym aspekcie – społecznym, zdrowotnym, ekonomicznym, psychicznym i zawodowym. Skazani znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji po wyjściu na wolność, to osoby pozbawione wsparcia rodziny i bezdomni. Bezdomność nierzadko skutkuje powrotem do kryminogennego środowiska i w efekcie do zakładu karnego. Kwestia mieszkaniowa jest postrzegana przez samych osadzonych jako jedna z najważniejszych, obok trudności na rynku pracy, bariera dla pomyślnego przebiegu procesu readaptacji.
W ramach projektu „Studenckie Punkty Interwencyjne” – w okresie od 10 do 24 stycznia 2017 roku w Areszcie Śledczym w Suwałkach zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne z udziałem skazanych, którzy są osobami bezdomnymi bądź zagrożonymi bezdomnością. Zajęcia przeprowadzili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach wraz z koordynatorem akcji z ramienia KMP w Suwałkach. W czasie warsztatów osadzeni zostali zapoznani z przyczynami bezdomności, uczyli się diagnozować problem, sporządzali plan wychodzenia z bezdomności. Zostali też zapoznani z wykazem placówek udzielających wsparcia osobom opuszczającym zakłady karne oraz specyfiką poszczególnych instytucji specjalistycznych oraz organizacji pozarządowych. W czasie spotkań osadzeni mogli uzyskać szereg informacji dotyczących możliwości uzyskania konkretnego wsparcia i pomocy. Zajęcia miały także na celu aktywizację społeczną osadzonych, edukację w zakresie podejmowania działań zmierzających do usamodzielnienia się po upuszczeniu jednostki penitencjarnej.