Sąd Rejonowy w Suwałkach w czwartek, 19 stycznia uniewinnił pięć osób – wśród nich działaczy Komitetu Obrony Demokracji – obwinionych o zakłócenie porządku podczas otwarcia wystawy o Armii Andersa w marcu 2016 roku.
Autor: Iwona Danilewicz
Podczas wydarzenia obecni byli: Anna Maria Anders, minister MSWiA Mariusz Błaszczak i wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Na otwarciu pojawili się również członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji. Doszło do utarczek słownych, a niektórzy zeznali, że również do przepychanek. Wkrótce potem okazało się, że kilka osób stanie przed sądem za zakłócanie spokoju podczas prezentacji ekspozycji – w ich opinii podczas wiecu wyborczego. Na ławie obwinionych zasiedli: Rafał Linczuk, Marcin Skubiszewski, Piotr Łopaciuk oraz Bartosz D. i Stefania R.
W czwartek, 19 stycznia w Sądzie Rejonowym obrońcy i oskarżyciel publiczny wygłosili mowy końcowe. Głos zabrali również trzej obecni na sali sądowej obwinieni.
Poniżej fragment mowy końcowej obrońcy obwinionych – mec. Jakuba Wende:
Po przerwie Sędzia Sądu Rejonowego wydał wyrok uniewinniający wszystkich obwinionych. Oskarżyciel publiczny wnioskował dla każdego z nich o 1 miesiąc aresztu i od 20 do 40 godzin prac publicznych.
Sędzia Dominik Czeszkiewicz uznał co prawda, że do przerwania wydarzenia – uroczystości doszło, jednak nie był to wybryk noszący znamiona czynu zabronionego. Sędzia podkreślił, że wolność wyrażania opinii i prawo do zadawania pytań kierowanych do aktywnych polityków podczas trwającej kampanii wyborczej – stanowią podstawy funkcjonowania społeczeństwa demokratycznego. Jednocześnie sąd nie ustalał czy otwarcie uroczystości lub otwarcie wystawy w Archiwum było wiecem wyborczym prowadzonym w ramach kampanii wyborczej.
– Dla orzeczenia wystarczające było samo ustalenie, że wszystkie okoliczności towarzyszące otwarciu wystawy. Dodajmy, obiektywne wrażenie. Wolność wyrażania opinii i zadawania pytań – w tym krytycznych – stanowi jeden z głównych fundamentów społeczeństwa demokratycznego oraz jeden z podstawowych warunków jego rozwoju i samorealizacji każdej jednostki – powiedział w uzasadnieniu Dominik Czeszkiewicz, SRR.
Uzasadnienie wyroku przez Dominika Czeszkiewicza, SRR:

Zebrani na sali sądowej członkowie i sympatycy KOD-u, wśród których znaleźli się także lider KOD-u, Mateusz Kijowski i Seweryn Blumsztajn klaskali, skandowali hasła: „Dziękujemy” oraz „Wolność, równość, demokracja”, a na koniec zaśpiewali hymn Polski.
Oskarżyciel publiczny, Jarosław Golubek z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach zapowiedział złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, a następnie – apelacji.
Kosztami postępowania sądowego został obciążony Skarb Państwa.
Fot. Niebywałe Suwałki