Reklama

Uniewinnienie w procesie ws. zakłócenia porządku podczas otwarcia wystawy o Armii Andersa (audio)

Data:

- Reklama -

Sąd Rejonowy w Suwałkach w czwartek, 19 stycznia uniewinnił pięć osób – wśród nich działaczy Komitetu Obrony Demokracji – obwinionych o zakłócenie porządku podczas otwarcia wystawy o Armii Andersa w marcu 2016 roku.

Autor: Iwona Danilewicz

Przypomnijmy, że podczas kampanii wyborczej w wyborach uzupełniających do Senatu – przed nastaniem ciszy wyborczej, czyli 4 marca 2016 roku w Archiwum Państwowym w Suwałkach odbyło się otwarcie wystawy dotyczącej żołnierzy w armii generała Andersa – „Armia Skazańców”.

Podczas wydarzenia obecni byli: Anna Maria Anders, minister MSWiA Mariusz Błaszczak i wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Na otwarciu pojawili się również członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji. Doszło do utarczek słownych, a niektórzy zeznali, że również do przepychanek. Wkrótce potem okazało się, że kilka osób stanie przed sądem za zakłócanie spokoju podczas prezentacji ekspozycji – w ich opinii podczas wiecu wyborczego. Na ławie obwinionych zasiedli: Rafał Linczuk, Marcin Skubiszewski, Piotr Łopaciuk oraz Bartosz D. i Stefania R.

W czwartek, 19 stycznia w Sądzie Rejonowym obrońcy i oskarżyciel publiczny wygłosili mowy końcowe. Głos zabrali również trzej obecni na sali sądowej obwinieni.

Poniżej fragment mowy końcowej obrońcy obwinionych – mec. Jakuba Wende:

Po przerwie Sędzia Sądu Rejonowego wydał wyrok uniewinniający wszystkich obwinionych. Oskarżyciel publiczny wnioskował dla każdego z nich o 1 miesiąc aresztu i od 20 do 40 godzin prac publicznych.

Sędzia Dominik Czeszkiewicz uznał co prawda, że do przerwania wydarzenia – uroczystości doszło, jednak nie był to wybryk noszący znamiona czynu zabronionego. Sędzia podkreślił, że wolność wyrażania opinii i prawo do zadawania pytań kierowanych do aktywnych polityków podczas trwającej kampanii wyborczej – stanowią podstawy funkcjonowania społeczeństwa demokratycznego. Jednocześnie sąd nie ustalał czy otwarcie uroczystości lub otwarcie wystawy w Archiwum było wiecem wyborczym prowadzonym w ramach kampanii wyborczej.

– Dla orzeczenia wystarczające było samo ustalenie, że wszystkie okoliczności towarzyszące otwarciu wystawy. Dodajmy, obiektywne wrażenie. Wolność wyrażania opinii i zadawania pytań – w tym krytycznych – stanowi jeden z głównych fundamentów społeczeństwa demokratycznego oraz jeden z podstawowych warunków jego rozwoju i samorealizacji każdej jednostki – powiedział w uzasadnieniu Dominik Czeszkiewicz, SRR.

Uzasadnienie wyroku przez Dominika Czeszkiewicza, SRR:

Na zdj. Jarosław Golubek z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach
Na zdj. Jarosław Golubek z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach

Zebrani na sali sądowej członkowie i sympatycy KOD-u, wśród których znaleźli się także lider KOD-u, Mateusz Kijowski i Seweryn Blumsztajn klaskali, skandowali hasła: „Dziękujemy” oraz „Wolność, równość, demokracja”, a na koniec zaśpiewali hymn Polski.

Oskarżyciel publiczny, Jarosław Golubek z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach zapowiedział złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, a następnie – apelacji.

Kosztami postępowania sądowego został obciążony Skarb Państwa.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Postępowanie dotyczące byłej posłanki PO, Bożeny Kamińskiej umorzone

Publikujemy oświadczenie, jakie Bożena Kamińska przesłała do naszej redakcji....

Droga powstanie czy nie powstanie? Interpelacja poselska w sprawie budowy drogi ekspresowej S8

Poseł Jarosław Zieliński, reprezentujący Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość,...

Mariusz Błaszczak w Augustowie: Batalion Saperów wzmocni zdolności 15. Brygady Zmechanizowanej

Otwieramy nową jednostkę wojskową, tu w Augustowie. To bardzo...

Czy suwalczanie „umiejo w demokracje”?

Za nami wybory parlamentarne. Suwałki mają dwóch posłów. Do...