Reklama

W PWSZ nowoczesne urządzenia dla niepełnosprawnych

Data:

- Reklama -

Kolejne udogodnienia dla niepełnosprawnych studentów wprowadza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. Uczelnia jest miejscem przyjaznym osobom z dysfunkcją wzroku, słuchu bądź niepełnosprawnością ruchową. Urządzenia, które pojawiły się na uczelni należą do najnowocześniejszych tego typu na rynku.

Autor: Dawid Harasim

W uczelnianych salach i pokojach pojawiły się pętle indukcyjne, czyli systemy wspomagające słuch, umożliwiające osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku.

Prym we wprowadzaniu nowoczesnych technologii, które usuwają przed niepełnosprawnymi bariery, wiedzie uczelniana biblioteka. Biurko z elektrycznie regulowaną wysokością, powiększalniki tekstu i nowoczesne stanowisko komputerowe z dotykowym monitorem, programem udźwiękawiającym tekst, czy specjalnymi klawiaturami i myszką – to tylko niektóre z nich.

Warto dodać, że osoby niepełnosprawne, których w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach jest obecnie niemal trzydzieści, mogą też liczyć na wysokie stypendia oraz korzystać ze specjalnego funduszu na zakup sprzętu wspomagającego proces uczenia się.

Warto wspomnieć, że w budynku znajdują się ponadto 4 windy, a wokół – podjazdy i specjalne taśmy na szklanych drzwiach.

Fot. PWSZ w Suwałkach.
Fot. PWSZ w Suwałkach.

W czytelni i bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach znajdują się: biurko z elektrycznie regulowaną wysokością, które dopasowuje wysokość blatu do indywidualnych potrzeb użytkownika; krzesło profilaktyczno-rehabilitacyjne z możliwością regulacji praktycznie we wszystkich płaszczyznach; stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu wyposażone w: monitor dotykowy (obraz Full HD, podświetlenie LED, szybki czas reakcji, wbudowane głośniki); program udźwiękawiający tekst (polskojęzyczny syntezator mowy), który osobom niedowidzącym i niewidomym umożliwia pełne korzystanie ze zbiorów cyfrowych i zasobów Internetu, ponieważ odczytuje każdy zaznaczony na monitorze tekst; trzy typy klawiatur: klawiaturę dla osób słabowidzących, klawiaturę kompatybilną z oprogramowaniem udźwiękawiającym tekst oraz klawiaturę nakładkową wyposażoną w sześć rodzajów nakładek, pozwalających korzystać z komputera osobom z różnymi niepełnosprawnościami; myszkę specjalistyczną Big Track umożliwiającą osobom z niepełnosprawnością ruchową łatwe i precyzyjne poruszanie się kursorem po ekranie monitora; słuchawki z mikrofonem, do jeszcze pełniejszego odsłuchu wszelkich potrzebnych treści; a także – szybki skaner umożliwiający przekształcanie tekstów drukowanych w pliki elektroniczne, które za pośrednictwem programu udźwiękawiającego mogą zostać odczytane osobie z dysfunkcją wzroku; stacjonarny, regulowany powiększalnik tekstu z podświetleniem; trzy mobilne powiększalniki tekstów, w tym jeden elektroniczny dostosowany do różnych wad wzroku, umożliwiający płynne powiększanie obrazu (od 1,5 do 18-krotnego) oraz zapis czytanego tekstu w formie cyfrowej, np. zdjęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

„Samochód dla ludu” wybierany najczęściej

Z roku na rok rośnie liczba pojazdów rejestrowanych w...