Większa organizacja, lepsze efekty promocji?

0
142
Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz. Fot. arch. Niebywałych Suwałk.

Suwalscy radni wyrazili w środę, 25 stycznia zgodę na wystąpienie miasta z Suwalskiej Organizacji Turystycznej. Suwałki dołączą do Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Zmiana ma przynieść wymierne efekty. Na początek składka członkowska z 4,5 tys. zł w skali roku wzrośnie do 20 tys. złotych.

– Dotychczasowa działalność SOT nie spełnia oczekiwań naszego miasta. Organizacja nie stworzyła oferty programowej, atrakcyjnej dla samorządów i lokalnych podmiotów, nie podjęła prac nad identyfikacją lokalnych produktów turystycznych. SOT nie dotarła do samorządów, inwestorów, beneficjentów – nie pokazała korzyści ze wspólnego działania. SOT nie przyjęła też naszego zaproszenia dotyczącego przejęcia w formie odpłatnej prowadzenia Centrum Informacji Turystycznej – argumentował Czesław Renkiewicz, prezydenta Suwałk.

Renkiewicz dodał, że SOT to „martwy twór”, a działania promocyjne Suwałk muszą być realizowane w sposób uporządkowany i zaplanowany.

Współpraca z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną ma to zapewnić. Zdaniem prezydenta przystąpienie do PROT ułatwi promocję Suwałk w kraju i za granicą. – Nie działamy w próżni, promocja Suwałk nie może być oderwana od otoczenia – skomentował podczas dzisiejszej sesji Czesław Renkiewicz.

W uzasadnieniu do podjętej podczas sesji Rady Miejskiej uchwały czytamy: Suwalska Organizacja Turystyczna, podobnie jak 90 % lokalnych organizacji turystycznych w Polsce, boryka się z wieloma problemami natury organizacyjnej, finansowej, kadrowej i koncepcyjnej. Działalność organizacji opiera się na pracy społecznej jej członków. Środki na działalność merytoryczną pochodzą wyłącznie ze składek członkowskich i wynoszą zaledwie kilkanaście tysięcy złotych rocznie. W efekcie przekłada się to na małą aktywność i zaangażowanie poszczególnych członków organizacji oraz jej niską rozpoznawalność.

Dodaj komentarz