Reklama

„Bajka” edukuje i planuje otwarcie nowej grupy przedszkolnej

Data:

- Reklama -

Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Bajka” w Suwałkach wraz z Młodzieżową Radą Miasta w Suwałkach rozpocznie wkrótce akcję edukacyjną na temat autyzmu prowadzoną w szkołach ponadgimnazjalnych. To plany na najbliższe tygodnie. Od września 2017 roku w szkole zostanie utworzona grupa przedszkolna nastawiona na integrację.

W marcu bowling i muzyka

Rozwijanie talentów – pod tym hasłem i z tą ideą „Bajka” wkroczyła w nowy, trwający rok szkolny. Zajęcia dodatkowe skierowane do uczniów szkoły są tak skonstruowane, aby „Bajkowicze” poprzez przyjemność płynącą z realizacji pasji, nabywali nowe umiejętności, umacniali wiarę we własne siły.

Znakomitym przykładem tego działania będzie czwartkowy (2 marca) koncert w Mrągowie w Restauracji Ceglana. Wystąpią: Radosław Nowicki – jeden z najbardziej cenionych i najbardziej obiecujących saksofonistów tenorowych i sopranowych młodego pokolenia, laureat Monte Carlo Jazz Solist Competition oraz Filip Czapla – nastolatek z autyzmem, który muzyką tworzy swój świat. Komunikuje się za pomocą perkusji i pianina. Pokonuje autyzm za pomocą półnut, ćwierćnut, krzyżyków i bemoli. Koncert odbędzie się dzięki współpracy suwalskiej „Bajki” i Enklawy Artystycznej z Mrągowa.

Z kolei 23 marca na torach do bowlingu w centrum Suwałki Plaza odbędzie się kolejna już edycja Turnieju Bowlingowego. W tym roku swój udział zapowiedziało 14 szkół z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Kwiecień z autyzmem

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia w w Niepublicznej Terapeutycznej Szkole Podstawowej „Bajka” w Suwałkach odbędzie się doroczna konferencja „Au! Mam Autyzm?!” organizowana przez szkołę i Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów. W tym roku w roli prelegentów ponownie wystąpią: Katja Schrödinger i Marek Stankiewicz, współpracujący z „Bajką”. Tematyka spotkania będzie dotyczyć budowania poczucia własnej wartości, przełamywania słabości, kreowania wysokiej samooceny i pewności siebie.

Jak zapowiada Urszula Duda, dyrektor „Bajki” – w tym roku przygotowania do konferencji przyjmą również formę edukacyjną. – Poprzedzą je spotkania w suwalskich szkołach połączone z prelekcjami specjalistów – dodaje Urszula Duda. Akcja edukacyjna na temat autyzmu obejmie uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Nie jest wykluczone, że przerodzi się w inicjatywę cykliczną.

W czerwcu „Bajkowy” piknik

Co roku szkoła organizuje dla dzieci i rodziców spotkanie integracyjne na świeżym powietrzu połączone z zabawami i degustacją pyszności przygotowanych specjalnie z okazji pikniku „Lato jak z Bajki”. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Dodatkowo, w czerwcu zakończy się realizacja projektu opartego na treningu umiejętności społecznych, polegającym na kształtowaniu prawidłowych postaw u dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera.

– Zamierzamy skupić się na kształtowaniu umiejętności przegrywania. To trudna sztuka. Radzenie sobie z porażką nie musi być równoznaczne z utratą wiary we własne możliwości. Tę umiejętność chcemy zaszczepić u naszych dzieci – podkreśla dyrektor „Bajki”, przypominając, że wszyscy lubimy wygrywać, każdy z nas chce być „pierwszy”, „najlepszy”, a przegrana, by motywowała do dalszych działań, wymaga pracy nad sobą.

Lipiec wypraw

Uczniowie „Bajki”, prócz zajęć objętych podstawą programową, zajęć terapeutycznych i zajęć dodatkowych, uczestniczą w wyprawach wakacyjnych. W tym roku „zielona szkoła” odbędzie się w Górach Stołowych.

Wrzesień nowych wyzwań

„Bajka” a rozwój i nauka Niebywałe Suwałki 9W tej chwili w „Bajce” funkcjonują 4 grupy przedszkolne, do których uczęszcza w sumie 18 dzieci. Zindywidualizowane podejście do edukacji wymaga jednak wprowadzenia nowych elementów. Jednym z pomysłów jest utworzenie w „Bajce” oddziału przedszkolnego dla dzieci neurotypowych (rozwijających się typowo), do którego uczęszczałyby również wysoko funkcjonujące maluchy z autyzmem (w mniejszości).

– Pomysł uruchomienia w „Bajce” takiego oddziału związany jest z szalenie ważnym aspektem integracji – dzieci potrzebują prawidłowych wzorców społecznych – tłumaczy Urszula Duda. Dyrektor „Bajki” ma nadzieję, że rodziców przekona bogata oferta zajęć dodatkowych, z których korzystać będą dzieci 3-letnie i przystępna, atrakcyjna cena. Osoby zainteresowane zapisaniem dziecka do nowego oddziału przedszkolnego proszone są o kontakt z dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach.

Docelowo do nowego oddziału miałoby uczęszczać dziesięcioro dzieci neurotypowych i dwójka dzieci z autyzmem. To znacznie mniejsza liczba niż w typowych oddziałach integracyjnych.

Przypominamy, że „Bajka” walczy o głosy, które umożliwią przeprowadzenie w placówce remont stołówki.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wyborny koncert w Rozmarino – wystąpili Andrzej Święs Trio & Radek Nowicki

Nie wszyscy w ofercie koncertowej suwalskich placówek kultury* znajdują...

Kawiarenka, w której pracują autyści, będzie otwarta częściej. Młodzi czują się tu jak u siebie

Uczniowie Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy "Prolog" od...

Nowa kawiarenka pękała w szwach (audio, foto)

Kiedy wiele miesięcy temu - przy okazji realizacji jednego...

W Mikołajki otwarcie Kawiarenki Artystycznej

W poniedziałek, 6 grudnia o godzinie 17:30, przy ul....
%d bloggers like this: