Reklama

Dominikanin o. Tomasz Dostatni w Krasnogrudzie o duchowości

Data:

- Reklama -

Spotkanie „Papież Franciszek a duchowość na progu nowego milenium” odbyło się w Krasnogrudzie w ostatnią sobotę, 11 lutego. Krzysztof Czyżewski z „Pogranicza” do dyskusji zaprosił o. Tomasza Dostatniego, autora książek „Duchowe wędrowanie” i „Kościół na łamach paryskiej ‚Kultury’ w latach 1946 – 2000”.

Autor: Iwona Danilewicz

Rozmowy o duchowości w ujęciu promowanym przez głowę kościoła katolickiego – z perspektywy o. Tomasza Dostatniego dotyczą wdrożenia postawy dialogu z lękami, niepokojami, jakie niesie przyszłość. Postawa i nauki papieża Franciszka zostały skonfrontowane w Kranogrudzie z tymi treściami, o których nauczał zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI, papież, który abdykował.

Ojciec Tomasz Dostatni przywołał podczas spotkania pojęcie końca kościoła imperialnego, który pozostawił „prostych, biednych ludzi” samych sobie na rzecz tych, którzy sprawują władzę i opływają w dostatki. Ogromne rozwarstwienie społeczne, tak charakterystyczne dla współczesnych czasów, potęgowane jest m.in. brakiem poszanowania wartości życia ludzkiego. O. Dostatni mówił także o potrzebie czerpania z historii i wytyczenia w życiu celu – celu, który będzie stanowić priorytet, strategię, motywację, który nie będzie wiązał się z marzeniami destrukcyjnymi i niebezpiecznymi. Apel o zdroworozsądkową analizę przeszłości, o chęć wpływu na teraźniejszość to ważne słowa płynące z ust przedstawiciela zakonu dominikanów, który przyczynił się do jednego z największych prześladowań w historii Kościoła.

Ojciec Dostatni przekonywał również do podjęcia „dialogu z zastanym”. Na podobnym gruncie od ponad dwóch dekad pracuje sejneńskie „Pogranicze”, podkreślając istotę wzajemnego porozumienia i zrozumienia „inności”, przy jednoczesnym wykorzystaniu podwalin historii i świadomości lokalnej. To coś zupełnie przeciwnego niż powszechne dążenie do „koalicji antropologicznej” – pojęcia przywołanego przez gościa spotkania – gdy każdy z nas szuka sprzymierzeńców – ludzi, którzy myślą i patrzą na świat w podobny sposób.

W trakcie spotkania Krzysztof Czyżewski i o. Tomasz Dostatni kilkukrotnie przywoływali słowa papieża Franciszka, m.in. fragment adhortacji Evangelii gaudium: „Wolę raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody z przywiązania do własnego bezpieczeństwa”.

O. Tomasz Dostatni, wcześniej związany z wydawnictwem „W drodze” z Poznania, obecnie prowadzi dominikańską Fundację „Ponad granicami” w Lublinie. Jego teksty publicystyczne wywołują liczne dyskusje.

Fot. Wiesław Szumiński, Pogranicze – publikujemy dzięki uprzejmości autora fotografii

Wideo – Pogranicze:

https://www.youtube.com/watch?v=7SihDuR0S5E

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W Sejnach Gala Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” 

Rzecz nie w ich spektakularnych przedsięwzięciach, choć zdarzają się...

Spotkanie w Krasnogrudzie z Ryszardem Krynickim: Wspomnienia poety i czytanie wierszy

W polskim krajobrazie literackim Ryszard Krynicki wyznaczył trwałe piętno...

Koncerty, spotkania, wyprawy

W tym tygodniu dowiemy się więcej o nietoperzach, pozwiedzamy,...

Ukraińcy w Krasnogrudzie: Tu łapią oddech, zaczynają tworzyć na nowo

Miejsce oddalone od dużych ośrodków, położone tuż przy granicy...